Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kauza profesora Bezoušky: Po 19 letech přišel výmaz článku z Nature

Smutný příběh špičkového vědce Karla Bezoušky, který manipuloval s cizími vzorky, se vrátil tam, kde vlastně začal.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Census

11. 7. 2013 7:58
Podvody ve vědě jsou staré
Podvody ve vědě jsou staré jako věda sama. Touha po slávě a penězích je velmi silná. Skutečnost, že se i ve vědě vyskytne jedinec, u kterého vedou nadměrné ambice v kombinaci s nedostačujícími schopnostmi a absencí morálky k závažnému porušení vědecké etiky a v podstatě sprostému, zištnému podvodu, není zas až tak překvapující. Pozoruhodný je na tom spíše fakt, jak se to táhne dlouho a jak obtížné bylo dotyčného odhalit a usvědčit. V tomto směru by měl zřejmě mnohem lépe fungovat nějaký bazální očistný mechanismus (recenzní řízení, byť v tak renomovaných časopisech jako je například Nature, to evidentně není), bez kterého se základní výzkum ve vědě může stát velmi snadno něčím na způsob alchymistické dílny ve slavném filmu Císařův pekař, pekařův císař. Patláma, patláma...Mám nepříjemný pocit, že se tomu tak již je.
0 0
možnosti

Petr Svoboda

11. 7. 2013 13:37
ocistny mechanismus
... jisty ocistny mechanismus funguje na urovni duvery a kreditu, ktery kazdy vedec ma a ktery si udrzuje nebo ztraci. Kazdy vedec ve svem oboru vi o nekolika podezrelych clancich ve spickovych casopisech, u kterych tezko bude dost faktickych dukazu pro retrakci, ale ruzne indicie napovidaji, ze nebude vsecko kosher. Take vim o par, ale ve verejnem mediu je nebudu jmenovat, protoze v sede zone podezreni si vedci zaslouzi "benefit of the doubt" a i neprokazane obvineni muze nekomu znicit karieru. I samotna neduvera a pochyby o kvalite prace, ktere vznikaji uvnitr komunity maji negativni dopad na reputaci autoru, na dalsi recenzni rizeni, na tenure, na invited lectures, na spoluprace, na granty ... recenzni rizeni nemuze postihnout vsechno, zvlaste v pripade, kdy editori vyhledavaji zasadni clanky a oponentni maji omezeny prostor odhalit chyby nebo dokonce podovod. V recenznim rizeni jako reviewer nemate na vyber nez duverovat, ze data predlozena k oponenture jsou pravdiva a reprezentatnivni - smyslem oponentiho rizeni neni, aby oponent pristupoval ke kazdemu clanku jako k detektiv k potencialnimu podvodu, ale aby predevsim zkontroloval, zda je interpretace predlozenych dat v souladu s tim, co se v clanku pise a zda predlozena data dostatecne dobre podporuji to, co autori rikaji. Zodpovednost za pravdivost a kvalitu dat je na strane autora. Cele recenzni rizeni ma malou moznost odhalit vedome dobre povedenou falzifikaci nebo fabrikaci, protoze behem recenzniho rizeni jsou prezkoumatelne predevsim manipulace s grafickymi daty - obrazky z mikroskopie, obrazky gelu. Ale stezi uz je behem recenzniho rizeni  prezkoumatelne, jestli obrazek prezentovany autorem je skutecne typicky nebo takovy vysledek dostane ve 30% pripadu. Co s tim? Nic! Recenzni rizeni nema hrat roli inkvizice, dobre udelanym podvodum nezabrani. Ale veda ma solidni samocistici schopnost a podvody a manipulace vypluji obvykle na povrch a ukaze se, ktere vysledky jsou reprodukovatelne a ktere ne. Pro laika a studenty zacinajici v oboru  to muze byt trochu matouci, ale kazdy, kdo se svemu oboru chvili peclive venuje, celkem dobre vi, ktere vysledky urcuji dalsi smer vyvoje, ktere jsou kontroverzni, ale jeste zajimave, a ktere jsou dost jiste jenom prazdna bublina. Podle me je spravnym resenim posilovat cestne chovani v komunite tj. vstepovat zejmena studentum zasady etickeho chovani uz od zacatku. Nejake zasadni zvyseni kontroly publikaci nad ramec soucasneho stavu muze sice prinest docasne lepsi vysledky, ale obavam se, ze by to zaroven dlouhodobe vedlo k uvolneni toho samocisticiho procesu a sebekontroly, protoze by se ucastnici spolehali a adaptovali na "kontrolni system" misto aby pestovali vlastni moralku a byli sami aktivni, kdyz uvidi nejaky nerad ...
0 0
možnosti
Inu budovatel tělem i duší, zelenohorský rukopis národ potřebuje
Kdo se opovažuje brát nám hrdost, místo na slunci?  Hlavně revoluce aby běžela, i v lese jsou třísky, jinak to nejde. A to mu ani nedali nobelovku, kapitalisti prohnilí, díky alespoň za ty roky budovatelského štěstí, kdy jsme si to užívali. Měřítka a postupy 19. století jsou i dnes blamáž, lépe být hrd na krajinu, o té se může každý přesvědčit hravě, stačí, když zaprší, nebo pálí slunce. Krajinotvorba je náramnější věda, než zahrádka v petriho misce, jak bonmot o englickym trávníku, zorat, zasejt a .... pěstovat 3OO let. Po komunistech ale 1OOO let tráva neroste. Nestěžuji si, agent orange nebylo také ideáln í hnojivo.
0 0
možnosti

Jindrichmelar

10. 7. 2013 7:05
blbost
Žádná hrdost, normální nezvádnutá ambicióznost. Ochota jít za kariérou za každou cenu. Prostě prasárna.
0 0
možnosti