Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kapitola 40. Jak zabránit chřadnutí západní civilizace

18 nových otázek Benjamina Kurase. Žádné uspěchané odpovědi, prosím.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Radoslav Dycka

24. 12. 2011 6:49
Uhelnehy kamen problemu chradnuti civilizace bileho muze
Mozna je problem stejny jako v Babylonu - zmateni jazyku, cili pojmovy aparat. Uz prvni otazka - co take si, Kefalin, predstavujete pod pojmom "omezující (zastarale, zkostnatěle, zkameněle, zkorumpovane) ideove a moralistní struktury"? Budeme do nich zarazovat treba rodinu? Tu se nam podarilo zbourat totalne (a bily muz si v tomto muze zapsat dalsi primat (nebo spis primariat?) - zadna jina civilizace (funkcni) zatim podobny "uspech" nezaznamenala.Dalsi otazkou je, jestli jsme ty "struktury" odstranili, nebo se je jen snazime ignorovat. Je ateismus destrukci Boha? Urcite ne, protoze to bozske, transcendentalni a nadpozemske tady objektivne (je to krasa, kdyz aplikace materialistickych principu a metodologie zkoumani podporuje prevahu ducha nad hmotou...) bude existovat dal, at si to prizname, nebo ne. A muzeme tomu rikat Zen, projev svobodne vule jednotlivce, ... nebo jak je libo. Take zustava otazkou, zda ty "omezující (zastarale, zkostnatěle, zkameněle, zkorumpovane) ideove a moralistní struktury" mely byt proste odstraneny, nebo nahrazeny necim jinym, podobne funkcnim (coz se vetsinou, bohuzel, nestalo) (protoze ony urcitou funkci mely, prinejmensim jako sociologicke GPS - urcovaly, kdo jsem a kam patrim a bez toho spolecnost fungovat nemuze), co by omezovalo ty nezadouci nasledky tech struktur, ale zachovalo a rozvinulo nezbytne benefity. A s tim souvisi take dalsi faktor odumirani civilizace bileho muze - sofistikovane aplikovana brutalni filozofie zvana v odbornych kruzich "od rygolu k rygolu". Cili popreni mimoradneho vydobytku a poznani civilizace zluteho muze - umeni miry. Je vitamin A zdravy? Je! Tak sup tam metrak... Cili ne vsechno multikulti je spatne, ale je to otazka miry, vyberu, adjustace a aplikace toho, co chceme prevzit.
0 0
možnosti

Godson

28. 9. 2011 20:40
Je to jednoduche, společnost bez Boha není společnost.
Tak samo autoritu nemůžeme mít, nebude-li tato autorita, respektovat autoritu Boha Otce, příčinu i ůčel všeho co je.Amen.
0 0
možnosti
Výtečný šťouch do monokulturalismu!
Znamenitý článek. Trochu mi to rezonuje s jinak formulovaným viděním zřejmě téhož problému - s pokorným odvoláním na jednoho z posledních proroků ve starozákonní linii, Ericha Fromma - totiž, že přežít může jen dědictví, nesené etikou autonomní, nikoliv heteronomní. Jinými slovy, visí-li zásady správného chování na hřebíčku mimo konkrétního jedince, je nebezpečí, že hřebíček se vyviklá a celé etické učení půjde do řiti.Etika autonomní je zřejmě vysledovatelná kritickým tázáním, zda by se člověk choval stejně (dobře), i kdyby pánbůh neexistoval - ? To je opravdu otázka na ostří nože, a ještě k tomu na hraně propasti. Tuto situaci reflektuje mnoho mýtů a legend a bájí. Dotyčný má ambici vzlétnout. Je to pýcha, nebo na to skutečně má? Nejúžasnější Frommova kniha se jistě ne náhodou jmenuje "Budete jako bohové", a je plná příkladů, jak si kdo strašně nabil hubu. Celá je však protknuta a nesena etosem usilování o autonomní etický postoj. To je sama tresť lidské existence, alespoň podle této hrdé tradice. Ano, hrdé, tolika ranami omlácené tradice.  
0 0
možnosti

26. 8. 2011 20:04
Amen.
.
0 0
možnosti