Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kapitalismus možná naráží na své limity

Dle studie organizace South Centre politika úsporných opatření od přelomu let 2009 a 2010 mnohem více zasahuje ekonomiky rozvojových států.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
H

Honz75

16. 5. 2013 11:37
Kapitalismus
Kapitalismus jakožto ideologie, v níž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány za účelem dosažení zisku nezahrnuje implicitně demokracii a nadstavby jako např. ochranu lidských práv. Čistý kapitalismus může "krásně" fungovat i bez těchto moderních vymožeností, tak jako tomu bylo v minulosti. Jinými slovy může fungovat i ve velmi totalitní společnosti, např. otrokářské. Podmínka je pouze svoboda pro aktéry kapitalismu. Pokud však tito aktéři budou pro dosažení svých cílů využívat např. otroky či jinou formu totality a bude to v takové společnosti legální, tak kapitalismus bude fungovat a možná bude i efektivnější než když je držen na uzdě zákony, které zaručují např. zmíněnou ochranu lidských práv. Ostatně trh jakožto nezbytná součást kapitalismu se velmi rozvíjel a byl velmi efektivní např. ve starověkém Řecku a Římě, což byly svého času otrokářské tzn. z dnešního pohledu totalitní společnosti, kdy hrstka aristokratů ovládala pomocí armády obrovský nadpočet otroků. Ovšem tento stav rozvoji trhu nebránil, možná naopak. Stejně tak se dařilo obchodu a trhu v období nadvlády Vikingů, kde se o demokracii a ochraně lidských práv dá stěží mluvit. Dá se říci, že kapitalismus je takový v jaké je zasazen společnosti a jeho výhoda (či nevýhoda, jak se to vezme) je, že může fungovat prakticky v jakémkoliv společnském zřízení. Ovšem je velký demagog a hlupák ten, kdo tvrdí, že přítomnost kapitalismu ve společnosti, znamená automaticky svobodnou společnost, to je absolutní neznalost této ideologie. To platí pouze v případě, pokud by mluvil o tzv. moderní formě kapitalismu - liberálně demokratickém kapitalismu. Kapitalismus v rané formě, bez našich moderních nadstaveb, navíc ve spojení s koloniální érou, byla nelidská zrůdnost, která stála životy desítek milionů lidí, to může schvalovat pouze primitivní deviant. Ovšem není to tak detailně popsané jako zrůdnosti komunismu či nacizmu, protože se to dělo většinou na lidech třetího světa. Takže pokud kapitalismus, tak jedině ten zasazený v demokratické společnosti s fugujícími zákony chránící lidská práva a bránící tržním deviacím jako jsou např. kartely, atd...
0 0
možnosti
C

Census

9. 5. 2013 18:12
Problém je, jestli tyto stále
Problém je, jestli tyto stále se rozevírající nůžky neodrážejí nějakou obecnou přírodní zákonitost, které se lze jen těžko vyhnout. Je to klasická pyramida (teď nemyslím hru ani stavbu), která popisuje třeba i strukturu ekosystémů. Prostě na jednoho žraloka připadá milion sardinek, na jednoho miliardáře ...Příroda nezná morálku a i lidská společnost je součástí přírody. Sem tam se něco semele, katastofa, revoluce apod. a pak to kráčí zase stejným směrem, samovolně. Slovy klasika - můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak to jediné, co proti tomu můžete dělat....  Je jasné, že i tržní ekonomika, jakkoli pojatá, produkuje nerovnost a řekněme určitou nespravedlnost, nicméně té se zatím nevyhnuly ani její četné alternativy, a paradoxně, zrovna ty co stále mluvily o rovnosti nakonec vyústily v extrémní nerovnost.  A k té zpětné vazbě, zrovna ta spotřební daň by ji nějak deformovat neměla, tedy pokud je u vzájemně si konkurujícího zboží stejná.
0 0
možnosti
K

Křivan

10. 5. 2013 10:19
Do polemiky o přírodních
Do polemiky o přírodních zákonech bych se nerad pouštěl, i když přiznávám, že je to zajímavé téma. Jen jediné, v současné době lidstvo podle mne jde hlavou proti zdi. Soustředění obyvatelstva do měst nad milion obyvatel je skoro sebevražda. Stačí vypnout energozdroje, odpojit vodu a lidé se jako kobylky vyhrnou z měst ven a vyplení zbytek i tak špatně fungující   zemědělsko-průmyslové infrastruktury. Zajímavé názory na tohle téma John Michael Greer  http://www.blisty.cz/aut/2662/bio.htmlPs. Spotřební dań samozřejmě není největší žába na prameni. Jen pro příklad, špatně nastavená spotřební daň u nafty v ČR má za následek, že její velcí  spotřebitelé, tj. mezinárodní nákladová a autobusová přeprava při tankování ČR objíždějí velkým obloukem. Tak je to i s potravinami v příhraničních oblastech kde se navíc projevuje i nastavení DPH.
0 0
možnosti
C

Census

9. 5. 2013 15:22
Pro tržní systém je právě
Pro tržní systém je právě naopak zpětná vazba charakteristická a determinující. Cena a produkce zboží by měly být stanoveny (zjednodušeně) na základě vzájemného poměru poptávy a nabídky. Bohužel, naprosto svobodný tržní systém je jen utopií, neboť je deformován četnými vlivnými zájmovými a nátlakovými uskupeními. Počínaje nadnárodními korporacemi přes vlády národních států až po různé nekalé praktiky typu korupce a klientelismu provozované na všech možných úrovních "politicko-ekonomického" rozhraní v rámci toho kterého státu. Tahle problematika je však natolik složitá a stále v "pohybu", že je nějakou studií prakticky nepostižitelná, již jenom proto, že skutečný stav věcí je často utajován nebo záměrně zkreslován. Je to bohužel daň za stále vzrůstající složitost a komplexitu moderní společnosti, která se ji jednoho krásného dne také může stát osudnou. Význam slova demokracie se již natolik posunul do oblasti ideologie, že se téměř úplně vyprázdnil. Jen pro představu. Ve starověkých Athénách, kde vznikl,  bylo rozhodování v rukou volených zástupců "lidu" jen po relativně krátkou dobu existence města a to se ještě tím "lidem" označovali jen dospělí občané - svobodní muži, splňující přísný majetkový census (tím posledním si nejsem jist). Důležité je ale kritérium zohlednění většinového názoru nebo postoje, což je asi jediným pojítkem do dnešních dnů. Jak to však vypadá v praxi, je všeobecně známo. Důslednou manipulací masy rozumově méně vybavených jedinců mohou ti chytřejší, ale o to amorálnější jedinci (jedno z jaké části politického spektra se rekrutují), dosáhnout netušené prosperity. Ohledně sociálního státu, nevidím na něm nic špatného, pokud je to tedy stát skutečně sociální, tedy poskytující péči těm, co pomoc opravdu potřebují, tedy staří, nemocní atd. I v pravěké tlupě pečovali o své potřebné. Je to jeden ze základních atributů lidství, i když by bylo zajisté mnohem racionálnější je prostě sežrat. Nesmí ale dojít k tomu, aby takový dobře míněný systém zdegeneroval na líhniště (ev. cílovou destinaci)nejrůznějších parazitů, jak jsme toho svědky hlavně v případě zemí EU a bohužel v poslední době i u nás.
0 0
možnosti

9. 5. 2013 15:59
Chtělo by to definice bez zpětné vazby
Vaše definice bez reakce na definici někoho jiného. Jednoduše, strukturovaně. Díky ;-)
0 0
možnosti

9. 5. 2013 9:33
Děkuji
Perfektní, takto nějak jsem si to představoval. Snad se připojí další.
0 0
možnosti

9. 5. 2013 8:00
Základní terminologie
Vážení kolegové, diskuze pod tímto článkem je velmi zajímavá a ČP může být ráda, že takovýto článek vydala. Operuje se tady s různými temíny. Bylo by možná fajn, kdybychom se pokusili lehce nadefinovat alepsoň tři základní termíny:1. Demokracie2. Kapitalizmus3. Sociální státMáte-li zájem, vyzkoušejte bez emocionálních reakcí na jiné napsat pod tento příspěvek tu svojí definici. A až toho bude dost, pak se pokusme v klidu porovnávat. Pro Pavla1: prosím, nedokážete-li se vyvarovat osobního napadání, nevstupujte do této části diskuze. Myslím, že ostatní se s tím vyrovnají bez problémů.Může to být zajímavé, ale nevnucuji Vám nic, ani Vám nic nenařizuji. Diskuze se ale prakticky v soukromých společnostech tímto způsobem dělají. Ve státní správě to nemá cenu, poněvadž tam není o čem věcně diskutovat. :-)Díky moc.
0 0
možnosti
LN
Nejzákladnější pojem vám tam chybí - svoboda
Ty ostatní tři už z ní přirozenou cestou vyplynou. Demokracie je způsob, jak rozdělit hlasovací právo o věcech veřejných rovným dílem mezi občany. Má své slepé uličky a pasti, které můžeme pozorovat ukázkově v současné éře. Kapitalizmus je marxistické pojmenování tržního systému, který považuji za přirozený způsob ekonomického chování člověka a jeho hospodářských aktivit. Socializmus je opakem tržního systému. Nepřirozený a nesmyslný. Nesvoboda. Sociální stát je neurčitý pojem, v naší domácí praxi zaměnitelný za socializmus.Ostatně, hloupý nadpis článku rozumnou diskusi víceméně vylučuje. Komunisti přijdou hlásat své bludy o "zahnívajícím kapitalizmu" a tím padne na dno i úroveň diskuse. Bulvární ČP sleduje návštěvnost a počet zobrazení reklam, a z tohoto (krátkodobého) pohledu je vlastně i ta největší pitomost přitahující návštěvnost užitečná... :)
0 0
možnosti

8. 5. 2013 20:02
Četl jsem
Díky.
0 0
možnosti

8. 5. 2013 17:30
Díky
Můžete mi naznačit, kde jsem obhajoval zadlužení? Najděte mi to.Čtu ty vaše projevy a musím konstatovat, že vás někdo ve vašem okolí dříve nebo později zabije.Ublížený Brouk Pytlík. Můžete mít pravicové názory, jaké chcete a mnoho Vašich názorů je logicky v pořádku. Ale Vám bych nesvěřil ani kousek moci. Jelikož jste agresivní blb.A to já o tom, jak agresivně vystupuji vůči bolševikům Charvátovi, Houdovi, Kalenskému (ten ještě stále nedostal, co zaslouží), něco vím. Ale Vy pořádně nečtete příspěvky nikoho v diskuzi. Titulky vašich příspěvků: hovadina, kravina, blbost, ... atd. vše ve stejném stylu.Pod tímto článkem většina kolegů napsala věci velmi rozumné a podnětné. Lidé se dívají na svět různýma očima a je dobré se nad tím zamýšlet. Někdo se splete v udání natočení filmu o rok a vy z toho uděláte hysterickou scénu. Takový pravičák jako vy je stejně zlý nebo horší než bolševik. Jelikož je to agresivní blb. Umírněný bolševik je pro mne lepší než agresivní "pravičák". Vy vlastně pravičákem ani nejste. Podívejte se na Macha, jak vystupuje. Nebo Rona Paula. Nebo tisíců jiných skutečných pravičáků. Vy názory blijete. A myslíte to upřímně.
0 0
možnosti

8. 5. 2013 19:25
POtrefená husa se ozvala.
Pokud nemáte na vyostřenou diskuzi dost silný žaludek tak jste se do ní neměl pouštět. Já se držím hesla jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá. Pokud byste reagoval slušně, odpověděl bych vám také slušně. Když na něco nemáte, v tomto případě argumentačně a co do IQ, tak se do toho nepouštějtě. Konejšit vás potom nikdo nebude.Zamyslet se lze nad věcmi, které mají alespoň nějakou hlavu a patu. Což také činím. Avšak zde zaznívá řada vyložených nesmyslů. A jak jsem již uvedel výše, blbost se musí vyvracet, jinak zaplaví svět.
0 0
možnosti

7. 5. 2013 16:51
Děkuji
Doporučte prosím ekonomickou učebnici, kterou bych si měl podle Vašeho mínění přečíst. Vy si naoplátku přečtěte něco ze zdrojů, které uvádím níže. Možná pochopíte něco o státní lichvě hned za několik minut. Nechčiji do větru jako vy bez toho, abych netušil, o čem píši. Jinak určitě jste přečetl hodně knížek, abyste mohl psát "abyste" místo "aby jste".
0 0
možnosti

7. 5. 2013 20:21
Podle toho jaké žvaníte nesmysly
bych Vám nedoporučoval nic složitějšího než toto: http://ucebnice.fraus.cz/vychova-k-financni-gramotnosti-uc/.Tak abych si to ujasnil, vy se doporučujete řídit příkladem zemí, kde životní úroveň obyvatelstva a tvorba HDP jsou závislé výlučně na masivním exportu nerostných surovin nebo jsou někde na úrovni Evropy před 200 lety?Vy sice nechčijete proti větru ale je evidentní, že jste začal chcát aniž jste si sundal kalhoty. Mimochodem, diskuzi o gramatice vám doporučuji hledat někde jinde, třeba na webu ústavu pro jazyk český. 
0 0
možnosti
ZO

7. 5. 2013 8:52
Poučná diskuse
Ve většině příspěvků je hodně pravdy, Zejména "Otazník" se trefuje do černého. Ale s tím se nedá nic dnes dělat. Je to skutečnost, dlouho  a pečlivě připravovaná. navíc velmi složitá. Fakta zde snesená se dají podepřít skutečnými čísly, daty. Zbytnělé sociální státy, zejména od konce 2. světové války jsou toho jedním z důkazů. Státy zvětšily svou velikost (jistě příjemným způsobem - sociálními "vymoženostmi" ) v číslech asi o 30 -50%. Lidé dostali do rukou "moc", (nárůst politiků, občanských samospráv, různých združeních atd.)Na lid se používájí proto moderní děla (banky a jejich municí jsou úroky.Ale velikost státu zůstává skoro nedotčena.Výsledkem tohoto "boje" je obrovská zadluženost -tato moderní epidemie černého moru, jež zachvátila téměř celý svět. Dále je na čtenářích samotných domyslet si prognozu na příštích 20 až 40 let. Stačí na to selský rozum. Dopady budou ale velmi nepříjemné pro většinu lidí.Rozloučení se s většinou "vymožeností" bude souviset s redukcí velikostí států, politiků a různých státních agend. Nebude již tolik "sena" pro státního "molocha".  Na podrobnější prognozy si hodně občanů vystačí sami, ti ostatní budou mít dost námětů k ostré kritice.Jen jsem zvědavý, zda se myšlenky z většiny příspěvků objeví v našich  mediích, v chaosu nazývaným zprávami prý důležitými pro občany.(že "zprávy" nebudou jen přehledem počasí, stavu silcic, nepotrestané zlodějny a počtu násilností., jak je zvykem na TV Nova a dalších.)   
0 0
možnosti

6. 5. 2013 18:56
Koukám, že
se zde množí vyznavači nikoli pouze komunistických zhovadilostí ale zhovadilostí rovnou středověkých. Magor vystupujícím pod nickem otazník propaguje ve středověku populární představu, že půjčovatel peněz na úrok je zločinec jakému není rovno a patří do pekla, případně je to prašivý žid. A když se zadluženému panovníkovi nechce splácet tak má plné právo vyvolat pogrom a  pár tisíc židů povraždit.Jen naprostý dement, může zastávat názor, že zodpovědní nejsou ti co si půjčujou, nýbrž ti co půjčují. Za zadlužení státu je samozřejmě zodpovědná daná politická reprezentace státu nikoli banka, která poskytla úvěr nebo nakoupila státní obligace. Pokud navíc ta politická reprezentace zadlužila zemi  tím, že v předvolební populisismu plnými hrstmi rozhazovala různé dávky a dotace tak patří do tepláků a za mříže.
0 0
možnosti

7. 5. 2013 4:53
Tak to se Vám povedlo
Trošku jste zapomněl na několik věcí, ale já připomenu tu nejdůležitější: lichva znehodnocuje práci. Znehodnocujete-li práci, tedy její výsledky, ničíte společenské vztahy. O skutečné roli peněz jste asi příliš nepřemýšlel.
0 0
možnosti