Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kapitalismus možná naráží na své limity

Dle studie organizace South Centre politika úsporných opatření od přelomu let 2009 a 2010 mnohem více zasahuje ekonomiky rozvojových států.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN
Nejlíp umí s pěnězi hospodařit ten, kdo je umí vydělat
na volném trhu, to znamená ten, od koho si jeho zboží nebo služby ostatní rádi koupí, aniž by jejich nákup nařizoval stát. Vysvětlovat vám tady základní ekonomické principy nemá smysl, v tomhle vám už definitivně "ujel vlak" a už vám zřejmě není dáno cokoli (pro vás) nového pochopit a začlenit do souvislostí.Tady máte pro potěšení, jak funguje v severní Koreji báječné komunistické hospodářství, článek o zastavení činnosti "experimentální" průmyslové zóny u hranic s jižní Koreou:KLDR přišla o legendární sušenky, důkaz o blahobytu Jihu
0 0
možnosti
K

Křivan

6. 5. 2013 16:46
Pochopil jsem to správně,
Pochopil jsem to správně, volební právo jenom skupině ekonomicky aktivním.   Co to je ekonomicky aktivní menšina o tom bude rozhodovat rada starších. Tu pak jmenuje nejspíš Karel. Pěkně děkuji. Zbytek národa ženy v domácnosti, děti, důchodce, nezaměstnané, nepoužitelné, rasově nspolehlivé, jinověrce a tomu podobné nechat vyhladovět, vymrznout. Fakt dobrý, s Vámi je škoda diskutovat. Pro Vás je demokracie nejspíš sprosté slovo.
0 0
možnosti
LN
A vyskytuje se tady pár komunistických blbů, kteří pořád dokola
opakují své mantry o "zahnívajícím kapitalismu", zatímco ten jejich komunismus a socialismus krachuje vždy a znovu právě na ideologii "všeho všem dostatek". Přitom to byly vždy konkurenceNEschopné ekonomiky a státy plné chudoby a rovnostářství. Stačí se podívat před rok 1990. :-)
0 0
možnosti
K

Křivan

6. 5. 2013 13:36
Stále jste nám neřekl, kde je
Stále jste nám neřekl, kde je ta podle Vás země zaslíbená. Všechno ostatní je jen ideologická slepota. Vaše úsměvné manipulování se slovíčky komunismus socialismus a kapitalismus nic neřeší jenom ukazuje na Vaší nespokojenost se svým statusem. Dříve či později nejspíš nová slovíčka zakryjí staré myšlenky a kolotoč se bude opakovat. Myslím, že ani Vy se nechcete toho restartu dožít, protože co když se nevyvede podle Vašich nebo i mých představ. Nikdo tu nemá jistotu, že ten restart nebude zároveň i finito.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

6. 5. 2013 5:30
Ponziho system!
Ponziho system!
0 0
možnosti

C38h70á54n 38Š97í32m84a

6. 5. 2013 0:11
Není v tom žádná záhada. Je to jen manipulace.
 Říkáte, že „Obrovské státní úspory jsou v zemích evropského společenství a světového „severu“ obecně prezentované jako nutná reakce na zbytnělý sociální stát.“, ptáte se: „Na co jsou však nutnou reakcí v 68 zemích světového „jihu“, ve kterých ani zdaleka neexistuje nic, co by připomínalo sítě sociálního státu?“?Na to je jednoduchá odpověď. Celé to tvrzení o zbytnělém sociálním státu, který je vinen zadlužením vlád není nic jiného než neoliberální ideologický blábol, který má za účel oslabit pozici sociálního státu, aby se jeho další a další veřejné funkce mohly prodat do soukromých rukou. To je celý princip.Je to stará známá lichvářská strategie. Půjčit tolik peněz, že dlužník půjčku nikdy nemůže splatit, a pak ho připravit o majetek. V čem je problém? A samozřejmě není problém ty, kteří by chtěli hento nebo ještě tamto, a nemají na to, přesvědčit, že si můžou půjčit. Jak myslíte, že se Keller stal nejbohatším „Čechem“? Že vymyslel něco převratného? Ne, provozuje banky a Home credit. Se podívejte kolik je ročně v Česku exekucí (zdaleka netvrdím, že jsou všechny zapříčiněny půjčkami u Home Creditu). A jak se ti lidi k těm exekucím dostali? Většina si napůjčovala horentní sumy, aniž by si uměla spočítat, že je nebude schopna splatit, nebo si neuvědomila, že na bublině hospodářského růstu se nemusí jet pořád, a že zdroje příjmů se můžou ztenčit, ne-li vyschnout. Tak jak se to děje na úrovni jednotlivců, tak se to děje i na úrovni států. Copak jsou politici, ať ti co se prohlašují za pravici nebo ti co se prohlašují za levici, v jádru něco jiného než lidi co chtějí hento a ještě tamto? Copak umí vydělat peníze? Ne, umí utrácet peníze druhých, a je jedno jestli se hlásí k pravici nebo k levici. Copak neradi uplácí své voliče, aby byli znovu zvoleni? Zvlášť když si na to, můžou půjčit a neplatí to ze svého? A půjčovat státům, to je naprosto jednoduché. Nemusíte na to mít žádné peníze. Stačí vám, když máte bankovní licenci. A pokud ji nemáte, tak si půjčíte, a banku si jednoduše koupíte. Kupujete vládní dluhopisy, považované za bezpečné cenné papíry, takže vůči nim nepotřebujete dávat centrální bance žádné záruky, inkasujete úroky, a spokojeně si chrochtáte blahem. Čím víc se státy zadlužují, tím je to pro vás lepší, protože inkasujete víc úroků. Jediné co jste museli zaplatit jsou peníze za banku, a ty nebyly vaše. A kdyby to mělo prasknout, tak se nemusíte obávat, stát vám pomůže. Stačí ho postrašit důsledky kolapsu finančního systému. Politici budou strachy bez sebe, protože o penězích vědí jen to, že se dají utratit.Jak prosté milý Watsone.to Samboush: zcela souhlasím
0 0
možnosti
C

Census

5. 5. 2013 19:19
Nevím, z čeho jste
Nevím, z čeho jste vydedukoval, že si pletu svobodný tržní systém se socialismem. Mimoto, žádný tržní systém není úplně svobodný, každý je vždy nějak modifikován, jak to vyhovuje nejsilnějším hráčům. Úplně svobodný tržní systém je stejnou utopií jako svého času komunismus, který také nikdy neexistoval a ani existovat nemůže. Vždy se nevyhnutelně najde vrstva lidí, kteří na sebe strhnou většinu moci a začnou systém měnit tak, jak se jim hodí. Každý stav je jen přechodný. To je zkušenost za tisíce let vývoje lidstva již od neolitu.
0 0
možnosti
LN
Možná z toho, že jste rovnou "naskočil" na hloupý titulek článku
To, kvůli čemu máme velké problémy, není žádný kapitalismus. Je to spíš neschopnost demokratických systémů ubránit se rostoucímu množství občanů závislých na "dávkách sociálního státu" a jeho udržování při životě či dokonce rozšiřování na dluh prostřednictvím demokratických voleb a principu "Teď si užijme, po nás potopa." Volíme toho, kdo nám dá víc bez práce a "zadarmo".To není problém svobodného tržního systému (nebo po marxisticku "kapitalismu"), to je problém systému, v němž většinu voličů tvoří ekonomicky negramotní jedinci, jimž navíc na důsledcích rozhodování za horizontem pár let dopředu nijak nezáleží. Američané na to mají přiléhavou historku o člověku padajícím z mrakodrapu: "Ještě je to dobrý, pořád dobrý...".Moc dnes v demokratických systémech získávají populisté, kteří slíbí všechno všem, ikdyž to splnit nikdy nemohou. Tím mám na mysli především získávání, rozdělování a přidělování veřejných peněz.Vypadá to, že tento systém potřebuje čas od času "restart" nějakou světovou katastrofou, která pak v krizovém režimu řízení států vynuluje staré dluhy, občany obere o majetek uložený v penězích a začne "budovat" znovu...Systém, v němž 1/4 občanů živí svou prací zbývající 3/4 (včetně státního aparátu a na něj navazující státem placené aktivity), nemůže bez rozsáhlého přírodního bohatství vydržet dlouho při životě, a rozhazování peněz státem nutně vede k ekonomickému kolapsu.S "kapitalismem" tohle nemá nic společného. To je důvod kolapsu socialistického hospodaření, jak už jsme je dostatečně poznali v praxi i v ČSSR. Teď se nám sem tlačí zpátky násilím příkazu z EU.
0 0
možnosti
LN
Naučte se nelhat!
To je do vaší sbírky. :-P
0 0
možnosti
K

Křivan

7. 5. 2013 10:51
Opakovaně jsem si přečetl
Opakovaně jsem si přečetl Vaše myšlenky o "restartu systému" a musím se Vám omluvit. Vždy jsem měl pocit, že jste pravicového smyšlení. Omyl, Vy jste levičák- marxista, i základní socialistický postulát "každému podle jeho zásluh jste zvládl". Vy jste ten VUML asi studoval 2x jednou po roce 1948 a podruhé po roce 1968.
0 0
možnosti
LN
Jestli ten problém není někde úplně jinde, třeba v neznalosti
kupeckých počtů. Hokynář ví, že na na dluh se žít nedá a že může mít jenom takové výdaje a půjčky, na které si vydělá.Potíž je v tom, že zákon zachování hmoty a energie mnozí neznají a myslí si, že si doma můžou rozsvítit tím, že sestrojí perpetuum mobile. Tuhle náš stát jednomu "proutkaři" s minulostí v StB dokonce proplatil grant na výzkum takových jevů. 30 milionů Kč. Za vlády ČSSD. Možná šla část grantu na nákup párků a piva pro předvolební rozdávání "zadarmo". Nevím. Třeba jenom nějakému člověku sedícímu na správném místě přilepšila k "mizernému" úřednickému platu.A nepleťte si svobodný tržní systém se socialismem. To je opravdu, ale opravdu velké nedorozumění a neznalost...;-)
0 0
možnosti
C

Census

5. 5. 2013 18:48
Ani ne tak kapitalismus, ale
Ani ne tak kapitalismus, ale lidstvo jako celek se svou opičí mentalitou ruku v ruce s jinak hypertrofickým mozkem pomalu, ale jistě dosahuje limity svých možností. Lidí je zkrátka hodně, zdroje jsou omezené, lidé nároční, nemající nikdy dost, navíc zmítaní různými pochybnými vášněmi a ideologiemi. Kapitalismus je moc zprofanované slovo. Pokud je tímto slovem míněn systém fungující na obecném principu zpětné vazby, řečeno konkrétně na vztahu poptávky a nabídky, kde je stát jen od toho, aby garantoval určitý okruh práv a svobod, nutných k bezproblémovému fungování společnosti, není dost dobře možné na něj házet všechnu vinu. Žádný systém však není samospasitelný, žádný není dokonalou pojistkou proti lidské blbosti, omezenosti a chamtivosti. Zatím na tyto vlastnosti ztroskotala všechna společenská uspořádání a zdá se, že ani tento tzv. kapitalismus nebude výjimkou. Není to ovšem jeho chyba. Možnosti, které lidem poskytl, byly značné, podstatně větší u konkurenčních systémů. Že je lidé nevyužili nebo zneužili, je jen jejich problém.
0 0
možnosti
JK
Díky za rozumné slovo
Díky.Čtu článek až teď, když v diskuzi uy je 79 příspěvků. Zjevně jde o téma, které lidi táhne. Z článku se mi udělalo nevolno (napsat, že se mě zmocnil hluboký smutek z lidské ignorance, nestačí). Autor využil jedné studie jedné lobbisticky zaměřené instituce, v níž většina dat nesedí a většina fakt je buď chybná, nebo nepřípustně zjednodušená, a když takové pseudoargumenty uvedou osamoceně, bohužel tím velmi degraduje i ty skutečně existující problémy zadlužené Evropy, a tím spíše skutečné problémy současné konzumní společnosti, která propojila svět především myšlenkou konzumu, se všemi negativními důsledky, které to nese. Včetně obrovské propojenosti světa, díky které Jenda, Ali nebo Ngomo přijdou o práci proto, že si John a Samantha, které ani neznají, oc napůjčovali, protože jim jejich banky půjčky vnutily, a to proto, že jim jejich regulátoři (hlavně centrální banka) popouštěli uzdy, aby mohly na trh vrhat více a více peněz a kola spokojenosti voličů se pěkně točila.   (Že v krizi současného ekonomického systému skutečně jde o tento problém, tedy tvrdé hodnotové zaměření na růst konzumu, a ne o principy kapitalismu, je na delší zdůvodňování, které se sem nehodí. Vám to jasné je, většině čtenářů a diskutujících, jakož i autorovi článku bohužel ne.  Možnost získávat přízeň voličů pomocí rostoucího konzumu věcí a služeb za stejné, nebo i nižší ceny na výrobek, je i hlavní pákou současné globalizace - na rozdíl od předchozích epoch globalizace v minulosti, kterých už svět několik zažil.)Je škoda, že se tak čtenářsky atraktivní téma (viz diskuze) pojme hůře než diletatsky. Tento článek by seděl do někdejších Literárních novin jJakuba Patočky, anebo na předvolební řeč mladého Stropnického, ne do interlektuální České pozice.Má naděje, že diskuze jistě musí být lepší než sám článek, se nenaplnila. Diskuze je ještě horší.  Čtu odshora, od nejnovějších příspěvků, a když pominu oprávněnou, ale marnou snahu Pavla1 vyvést z marxistických bludů některé jiné diskutující, a dílčí pokusy o usměrnění marxovské argumentace čtenářem kocourkovským, je váš příspěvek první racionální - a navíc nemíří na dílčí aspekt, ale přímo k jádru problému.  Díky za spravení nálady.Dál už ale tu diskuzi nemám sílu číst.
0 0
možnosti
LN
Vám ta forma (nikterak vzorová) deficit obsahu nevylepší.
"Chce to z hrušky zpátky na zem." To píšete o kus níž... :-)
0 0
možnosti
K

Křivan

5. 5. 2013 18:53
tak zase za měsíc.
tak zase za měsíc.
0 0
možnosti