Kalousek: Na zabezpečení svého webu nemám peníze

Jsi idiot, zpívaly osobní internetové stránky Miroslava Kalouska. Právní kroky proti hackerům zatím ministr financí nezvažuje.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Oficiální stránky Miroslava Kalouska čelí dalším útokům. Hackerům se jeho web podařilo opět prolomit ve čtvrtek večer. Od té doby jsou stránky ministra financí off-line a zřejmě tak ještě dlouho zůstanou. „Nemám peníze na to, abych masivně posílil bezpečnost webu,“ reagoval Kalousek pro ČESKOU POZICI. A zřejmě počítá i s dalšími útoky. „Nejsem tak domýšlivý, abych se domníval, že vše, co dělám, se musí každému líbit,“ dodal místopředseda TOP 09.

Hackery zřejmě nepotká stejný osud jako majitele firmy Student Agency Radima Jančuru. Kalousek je před soud nepožene. „Tyto projevy pokládám sice za nefér, neboť maří profesionální práci mých spolupracovníků, v současné době je ale musím přijmout jako součást stylu veřejné diskuse a nebudu proti nim podnikat žádné právní kroky,“ míní Kalousek.

Útok raptorů

Ke čtvrteční akci se přihlásila hackerská skupina Raptor_hackerz, jež spolupracovala s hnutím Anonymous již na prvním hacku Kalouskova webu ve středu. Místo úvodní stránky se na webu ve čtvrtek od 18. hodiny zobrazovala zpráva hackerů, která poukazuje na nedostatečné zabezpečení webu. Ihned po vstupu na stránky se také začala dokola přehrávat krátká zvuková sekvence. Její text zněl: „You are an idiot!“ (v překladu do češtiny: Jsi idiot!).

Vzkaz od hackerů byl následující:

„Drazí admini, Raptor_hackerz vám přejí hezký den a vzkazují vám: Opravdu oceňujeme, jaký je na vás spoleh. Zcela dle našich předpokladů jste úplně zbytečně vynaložili úsilí na opravu stránky, ale nějak jste opomněli zlepšit zabezpečení... Jaký to má smysl, když jste nezměnili přihlašovací údaje a neopravili chyby, které jsme využili při prvním útoku?
A pane Kalousku, udělal jste chybu, když jste ignoroval naše předchozí prohlášení. Můžete v tom pokračovat, ale v tom případě musíte počítat s naší nelibostí. Nejsme Anonymous, ale také nezapomínáme. S tím jste měli počítat.“

Poprvé decentralizované kyberhnutí Anonymous ve spolupráci s hackerskou skupinou Raptor_hackerz zaútočilo na stránky Miroslava Kalouska ve středu ráno. Původní obsah webu byl nahrazen dvěma vzkazy. První se týkal ministra Kalouska osobně, druhým vzkazem Anonymous apelovali přímo na občany:

Rozpočtově odpovědný pane Kalousku, Anonymous Vás zdraví a vzkazují Vám: Zdá se nám, že se Vaše úsporná opatření dosti prodražila. Ironické, že? Před dvěma lety jste občanům ČR poslal nepravé složenky s tvrzením, že mají sloužit k jejich uvědomění o velikosti státního dluhu. Prohlašoval jste, že podniknete kroky ke snížení tempa zadlužování. V tomto případě jste dosáhl určitého mizivého úspěchu, ale za jakou cenu? Bral jste ze špatných kapes, a stejně to příliš nepomohlo. Snížil jste platy policistům, hasičům, záchranářům a podobným lidem, kteří při výkonu svého povolání riskují život, ale platů politiků se tyto změny významně nedotkly.“

Vážení spoluobčané, svým hlasováním ve volbách jste nepřímo dopustili, aby se pan Kalousek stal českým ministrem financí. Svým rozhodnutím jste dovolili vznik vlády, která se honosně označuje za rozpočtově odpovědnou. Byli jste vystaveni manipulaci – velké části z Vás ve schránce přistála fiktivní složenka, jež měla každého voliče informovat o skutečné výši státního dluhu. Kalousek Vás ujišťoval, že nebudeme chudnout, pouze budeme pomaleji bohatnout. Je to ale pravda? My, Anonymous s takovým postupem nesouhlasíme. Věříme, že každý občan České republiky, kterému není lhostejné takové chování námi volených zástupců, vyjádří svůj nesouhlas spolu s námi. Svoji nechuť k současné situaci nezapomeňte rovněž ukázat v nadcházejících volbách a dobře zvažte, zda dáte svůj hlas současným zkorumpovaným a zdiskreditovaným politikům.“

Prohlédněte si, jak stránky Miroslava Kalouska vypadaly během středečního útoku.

Středeční akci Anonymous zaregistroval i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Obsah, který útočníci zveřejnili na Kalouskových stránkách, označil za blbosti.

Nová metoda politického boje

Dle experta na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly jde o nový fenomén vyjadřování názoru. „Útok názorně předvádí nové metody politického boje. Je to stejné, jako když vám v minulosti někdo vápnem pomaloval barák. V současné době osobní webové stránky reprezentují ta vrata,“ soudí Špidla. Lidé si teď podle něj alespoň uvědomí, že si musejí v kyberprostoru dávat větší pozor, protože takové útoky jsou z technologického hlediska velmi jednoduché, pokud si majitel web dostatečně nechrání. „Být panem Kalouskem, tak se zaměřím na společnost, která mi ten web vyrobila a obsluhuje. Asi bych s nimi zrušil smlouvu,“ řekl ČESKÉ POZICI Špidla. Dobře zabezpečit svůj web však dle něj rozhodně není nijak zvlášť nákladné.

Je to stejné, jako když vám v minulosti někdo vápnem pomaloval barák. Osobní webové stránky reprezentují ta vrata.Strana TOP 09 dává od Kalouskova webu ruce pryč: „TOP 09 nezajišťuje pro své představitele jejich vlastní WWW prezentace. Samozřejmě poskytujeme maximální pomoc v oblasti konzultací, expertíz. Umíme doporučit kvalitního grafika, zpracovatele. Pomůžeme jednoduše využít data z webu TOP 09, nicméně platba a finální dohoda je na objednavateli,“ sdělil ČESKÉ POZICI zástupce generálního sekretáře TOP 09 Jaroslav Poláček.

Totéž platí i pro web Miroslava Kalouska. Ani zpracování, ani hosting jeho webu TOP 09 neplatila a neplatí. Do nedávné doby služby pro jeho osobní prezentaci poskytovala společnost, která zajišťuje tyto služby pro TOP 09, ale Kalousek se rozhodl změnit poskytovatele hostingu.

Názor většiny voličů

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš považuje vyvěšení vzkazu na oficiální web Miroslava Kalouska za další projev občanské neposlušnosti. „Politici, kteří naprosto ignorují názory většiny obyvatel této země, se nemohou divit, že jim touto cestou sdělí svůj názor. Ostatně se domnívám, že text zanechaný na stránce pana ministra vyjadřuje názor většiny obelhaných voličů. Jiní lidé politikům třeba píší dopisy,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Bartoš.

Piráti jako politická strana dle Bartoše volí, na rozdíl od Anonymous, jiné způsoby vyjádření názoru. Aktivity Anonymous, které ve své podstatě nemají žádný destruktivní cíl, považuje předseda pirátů za přirozenou reakci internetové generace na chování politiků, kteří si navíc uzurpují právo zasahovat do svobodného prostoru internetu a do občanských svobod obecně.

Více o Anonymous se dozvíte v rozhovoru ČESKÉ POZICE s jedním ze členů tohoto internetového hnutí.


emos1a2 Bezmajetný Kalousek . . . 12:23 22.4.2012
schima Tyto projevy pokládám sice za 17:58 20.4.2012
Vít Pátek Zvolil si je. 15:01 20.4.2012
Radouch Jedno oko nezůstane suché 13:01 20.4.2012

Počet příspěvků: 4, poslední 22.4.2012 12:23 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.