Jerusalem Post: Maďarsko se čím dál více podobá Izraeli

Izraelský deník se rovněž pídil po tom, zda se Židé v Maďarsku bojí. Šel přímo ke zdroji a zjistil, že se jich bojí jen velmi málo.

István Léko 25.1.2012

Maďarsko se čím dál více začíná podobat Izraeli, ale nikoli kvůli počasí, míní Jerusalem Post. Nejčtenější anglicky psaný izraelský deník se rovněž pídil po tom, zda se Židé v Maďarsku bojí, jak tvrdí zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit. „Je smutné, jak většina světa nerozumí tomu, co se v Maďarsku děje, a vrhá zemi do izolace. Zahraniční média se k ní chovají velice nepěkně,“ uvádí tento vkusně pravicový list.

Podle Jerusalem Post novináři v souvislosti s Maďarskem píší o hrozbě nástupu krajní pravice, o omezování svobody slova a nezávislosti soudů, stejně jako v případě Izraele. Podobný je prý i postoj Evropské unie, která „nestydatě přikazuje Maďarsku, co má doma dělat“. Izrael i Maďarsko mají podle listu dokonce i podobné nepřítele, jako jsou například Daniel Cohn-Bendit či bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, kteří ostře kritizují Izrael.

Kromě těchto paralel se Jerusalem Post snažil zjistit, co je pravdy na tvrzení poslance Cohn-Bendita, že Židé se v Maďarsku bojí. Izraelský deník nevystačil s papouškováním vyjádření některých maďarských socialistických či liberálních politiků, ale šel přímo ke zdroji. Předseda Spolku maďarských židovských obcí Péter Feldmájer sice připouští, že v autobusech či na ulicích je někdy slyšet protižidovské výroky, ale v činech se to neprojevuje – prý se velmi málo Židů v Maďarsku bojí.

O Maďarsku se traduje, že po Francii žije v této zemi, zejména v Budapešti, nejvíce Židů v Evropě. „Neleháváme si a nevstáváme s obavami o antisemitismus, když víme, že existuje,“ řekl vrchní rabín slavné budapešťské synagogy v ulici Dohány Róbert Frölich. Podobně se vyjádřil i ortodoxní rabín Slomó Köves, jenž je předsedou Jednotné maďarské obce izraelitů. Kövese sice znepokojuje existence krajně pravicové strany Jobbik, ale přesto má za to, že situace v Maďarsku je stále lepší než v západní Evropě. „Dva roky jsem žil ve Francii a za tuto dobu jsem zaznamenal mnohem silnější antisemitismus než za dvacet let, které jsem strávil v Budapešti,“ řekl rabín.