Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Japonsko-čínské hádanky okolo hromady kamení

Do nečekaně rychle a vysoko vyhroceného sporu o ostrovy Senkaku/Tiao-jü mezi Čínou a Japonskem se budou muset chtě nechtě zapojit USA.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Martins

2. 10. 2012 8:41
Pravda je taková, že ony
Pravda je taková, že ony sporné ostrovy Japonsko obsadilo při japonsko-čínské válce v roce 1894-1895 a anektovalo spolu s Tchajvanem v roce 1895, přičemž formální souhlas Číny si vynutilo nechvalně známou smlouvou ze Šimonoseki. Smlouva ze Šimonoseki bylo po porážce Japonska ve WWII prohlášena jako smlouva vynucená za neplatnou. Totéž bylo výslovně deklarováno v čl. 4 Smlouvy z Tchaj-peje, tj. mírové smlouvy mezi Japonskem a Čínskou republikou (tj. Čankajškovou národní vládou na Tchajvanu) z roku 1952. Co se týče pozice Čínské republiky (Tchajvanu), tak ta se oficiálně neliší od pozice Čínské lidové republiky (pevninské Číny). Obě vlády hájí územní celistvost Číny (za povšimnutí stojí, že Čínská republika se nyní už nevyjadřuje k hranicím Číny jako celku, ale ještě v 90. letech produkovala oficiální mapy, kde bylo jako součást Číny i Mongolsko, tj. vnější Mongolsko, nezávislé už století). Na druhou stranu je třeba přiznat, že například prezident Čínské republiky v letech 1988 až 2000 Li Teng-Hui (???), který je celoživotně projaponský, se po skončení mandátu soukromě vyslovil v tom směru, že ostrovy jsou japonské... Takže není to tak jednoduché. Výše prezentované resumé je samozřejmě můj názor, obě (resp. všechny tři) strany sporu to samozřejmě vidí velmi odlišně. Ke stručnému seznámení poslouží i Wikipedie.
0 0
možnosti

Daiyili

2. 10. 2012 0:48
Japonsko-čínské hádanky Hýbl
S politováním musím konstatovat, že v článku pana Hýbla je nepravdivá informace.Autor tvrdí, že v čínských mediích se vůbec neobjevila zásadní informace, že USA jsou smluvně vázány vojensky přispět japonsku na pomoc v případě válečného konfliktu. Kdyby se obtěžoval a našel si na Googlu příslušné heslo tak by nemohl takový nesmysl napsat.Na čí straně jsou sympatie pana Hýbla je věc jeho názoru, avšak neměl by zamlčovat podstatná fakta. Když už se pouští do analýzy a tu čtenářům předkládá, tak by vůči nim bylo seriozní, kdyby uvedl všechna podstatná fakta, aby si každý mohl vytvořit vlastní názor. Mezi ta podstatná fakta patří smluvní zakotvení vlastnictví soustroví či té hromady kamení  z období II světové války a následující poválečné úpravy, jež se zřejmě odchýlily od původních záměrů. Což bylo nepochybně ovlivněno měnícím se poměrem sil ve světě a Asii. Avšak mělo by stále platit, že smlouvy se mají dodržovat. Nebo ne ? Byly snad ty smlouvy šity na míru Čankajškovi a přestaly mít cenu,když se on musel stáhnout z pevniny na Tchajwan ? Nástupci Čankajška si to ale nemyslí a proto najednou se Tchawan stavi do jedné fronty proti Japonsku.Bylo by zábavné pozorovat,jak  zbraně dodávané na Tchajwan z USA, proti čemuž vehementně protestuje Čína, si vyhledávají cíle ležící mimo čínskou pevninu. Česká pozice si již vydobyla pověst mimořádně seriozního media  a neměla by připustit materiály, jejichž faktografie silně pokulhává a snižuje jejich hodnotu na pouhou propagandu.
0 0
možnosti

Urvisu

30. 9. 2012 12:37
A strýček Sam ještě pořád chodí po dvou anebo už leze po čtyřech?
0 0
možnosti