Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jan Kasal: Subalterní úředník, který diriguje lidovce

Bývalý předseda lidovců sehrává životní politickou hru: vyjednává o vládě, koučuje poslance a spřádá plány pro vývoj na pravici.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Povrchní autoři JCKV Francimu vytýkají, že nepečoval o nástupce
Hlubší zkoumání v denících, korespondenci ale naznačuje, že pokračování nečekal, ale ve formě, na kterou byl zvyklý. Intuicí mohli Habsburkové malovat Schoenbrunn. Změnu nepřehlédl a tak spíše dal následníkům volné ruce. Ferdinand by šel k rekonstrukci, Karel asi k federaci. Tento princip se ujal nejen v českých řemeslech, kde být mistrem znamená končit bez nástupců. Strany nebudou vyjímkou, metuzalem i na Hradě, či Chronos pozře potomstvo, aby nehrozilo jeho nahražení.  Ono kouzlo sdílet nejen vědomosti, ale i kompetence se nekoná, vyjma snad sportu, kde by se to poznalo. Jakmile nenaslouchá autorita, neb už to dávno ví, nenaslouchá ani nástupce, neví nic. Tak se udržuje stabilita, hierarchie, alespoň něco. Propuknutí diskuse i jen v mediích by mohlo zbořit Orlík nebo Benešovy dekrety. Věci na vodě se právem bojí, že bude odliv. V mediích i strach z počasí, zatímco by měl moderátor ukázat jistotu a převahu, noří se do deprese. Konsens povrchní. I strany se volí spíše tak, aby se vůlbec do parlamentu nedostaly. Matadorů málo, pomohou oligarchové?
0 0
možnosti

Vladimir1950

13. 11. 2013 11:15
?????????
Was ist das?
0 0
možnosti
Největší vliv má asi ten příklad Chrona
Máte pravdu, Chronos pozře i potomstvo, aby byl nenahraditelný. A tak na potenciální následníky přenese jen zjevné, povrchní, nepřehlédnutelné zvyky - např. aroganci, ale též neochotu naslouchat, i kdyby on málo naslouchal proto,  že už ví své, zatímco následníci okoukají a převezmou nenaslouchání, ač nevědí nic,  jak píšete. Otázka zní, jestli návyk nevychovávat si nástupce je jakousi historickou tradicí (viz váš odkaz na císaře pána), anebo pudem sebezáchovy, být "nenahraditelný", anebo nastavením poměrů (výchova následníků bývá u mnoha zahraničních firem jedním z kritérií pro výplatu bonusů, u nás taková tradice nebyla).  Ve veřejném sektoru můžeme díky vysoké fluktuaci najít i jakési alibi - u těch kvalifikovaných a schopných, kteří se dostali do svých funkcí omylem zákulisních kmotrů, přehlédnutím z jejich strany, či podceněním situace, svou misi realisticky vnímají jako rizikovou a urgentně se snaží prioritně napravit, co se dá, přičemž na výchovu následníků už nedojde, protože hned po prvních výsledcích nebo projevech neochoty být jen loutkou, anebo při politických změnách jsou odvoláni.  Toto ovšem pro soukromý sektor platí jen výjimečně, a přesto v něm příprava následníků,  s  výjimkou rodinných firem, také nemá vysokou prioritu. Nicméně podle článku se zdá, že J. Kasal už své know how předává.  Možná si nasadil takový harmonogram a tempo, aby mu to vydrželo na dalších 10 let.
0 0
možnosti