Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak vznikly peníze: Budiž peníz!

Za svou fyzickou podobu vděčí peníze slibu vládců, že je budou přijímat při placení daní.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kiebitz

18. 1. 2014 23:35
Chybí mi institut věna
Stabilizace rodiny je a byla žádoucnější, než jen vnější vztahy. Žena přináší věno, muž dává dar. Šperky mají sice řemeslné zpracování, ale jsou i možností omnia mea mecum porto, garantované mnohým tabu.Asi se nepoužijí v zastavárně, ale lze s nimi vybavit syna a tak zvýšit jeho (své) šance. Pro naše země je specifický "jitřní dar". Atd. Dnešní důraz na "vnější" obchod snad reakce na komunismus, který z lidí udělal "jednu rodinu". Což i podvod lžisociálního státu, jen rejžuje sociální byznys a podobné podnikání...?
0 0
možnosti

Miki

18. 1. 2014 10:42
"Koneckonců, pokud jsou
"Koneckonců, pokud jsou peníze pouze měrnou jednotkou, je jen přirozené, že stanovení jejich hodnoty bude doménou státu stejně jako v případě jednotek váhy, délky a dalších." - Úžasné, stát přijde a řekne: "Teď mají peníze hodnotu 150." Nebo "Za 1g tohoto lze koupit 1 chleba, 5 rohlíků, ..." Na co pak dělá centrální banka takové pokusy s tisknutím peněz? Proč prostě jen stát neřekne, že teď mají peníze hodnotu X a hotovo? "Bylo by krásné, kdyby posoudit hodnotu drahých kovů bylo tak snadné, jak tvrdí. Ani v případě mincí to však ve skutečnosti jednoduché není.Kdyby přede mne někdo položil originální pražský dukát a jeho repliku právě ukutou na Staroměstském náměstí, těžko bych mohl posoudit, jakou mají hodnotu v nich obsažené kovy." - No to jistě neposoudíte hodnotu, protože hodnota vzniká směnou. Každý má něco a každý to něco na základě svých preferencí (podle potřeb) směňuje, čímž vzniká relativní hodnota věci. Samozřejmě, že kov nemá žádnou hodnotu sám o sobě, kterou by někdo dokázal pohledem určit. Hodnota je pouze myšlenka v našich hlavách. Proto je i následující věta absolutní nesmysl: "Kdyby peníze měly hodnotu samy o sobě, stačilo by panovníkům obsadit zlaté a stříbrné doly." To vypadá, jako že by autor i věřil, že když ČNB natiskne sto miliard, tak celá společnost o sto miliard zbohatne. "Zde si musíme uvědomit, že pro většinu poddaných, tedy rolníků, drahé kovy příliš cenu neměly." - To bych netvrdil tak jistě. Ozdoby, šperky atd, jsou i v těch nejchudších kmenech docela cenné. (Navíc je možné, že kovy fungovali jako peníze!)___________Že by peníze vynalezl vládce je dost nepravděpodobné, chtěl bych vidět, jak jeden člověk stvoří tak sofistikovaný systém. (Což se ze zpětného pohledu nezdá tak komplikované, ale musíme si uvědomit, že ten panovník žádné peníze neznal - neměl o nich vůbec žádné informace. To nám způsobuje značné zkreslení.) Daleko pravděpodobnější se mi zdá, že trh vyprodukoval peníze a vládci je pak zneužili ve svůj prospěch - to jim jde totiž mnohem lépe, než vynálézání nových věcí.
0 0
možnosti
To je asi trochu jinak...
píšete: " No to jistě neposoudíte hodnotu, protože hodnota vzniká směnou. Samozřejmě, že kov nemá žádnou hodnotu sám o sobě, kterou by někdo dokázal pohledem určit. Hodnota je pouze myšlenka v našich hlavách. "To platí o dnešních FIAT money, které nejsou kryty ničím jiným, než vírou, že je někdo akceptuje. Na to dojeli komouši. Západ přestal akceptovat jejich měny, které se tím staly nekovertibilními - a komanči byli v loji. Museli se v zahraničním obchodě vrátit v podstatě k bartru - za vlastní zboží dostat devizy a za devizy sehnat zboží, co jim chybělo.píšete: "Proto je i následující věta absolutní nesmysl: "Kdyby peníze měly hodnotu samy o sobě, stačilo by panovníkům obsadit zlaté a stříbrné doly." To vypadá, jako že by autor i věřil, že když ČNB natiskne sto miliard, tak celá společnost o sto miliard zbohatne."Peníze z drahých kovů samozřejmě vnitřní hodnotu mají! Tržní hodnotu toho kovu. Proto padělatelé ve středověku vyráběli lehčí mince. Pokud by vážily stejně, jako ty panovníkovy a stejně vypadaly, tak se snad ani nedá hovořit o padělání (nic by na tom nevydělali). Kdyby se za komárů platilo zlatými mincemi, nikdy by nemuseli pracně shánět devizy :-)
0 0
možnosti