Jak (ne)zachránit italskou banku Monte dei Paschi di Siena

Italská vláda odstupujícího socialistického premiéra Mattea Renziho hodlá plán na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena protlačit parlamentem co nejdříve. Renzi, oblíbenec Angely Merkelové a Françoise Hollanda, za to ještě dostane pochvalu. A levicoví liberálové se budou divit, že nesystémové populistické strany v Itálii posilují.

István Léko 15.12.2016
Italský premiér Matteo Renzi po těžké porážce v nedělním referendu podá demisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Matteo Renzi po těžké porážce v nedělním referendu podá demisi. | foto: ČTK
Italský premiér Matteo Renzi po těžké porážce v nedělním referendu podá demisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Potkají se dva bankéři. Jeden z nich je velmi zachmuřený a nervózní. Co se ti stalo, ptá se ho kolega. Mám problém, v bance mi chybí pár miliard. Tak je vrať zpátky, radí mu ten druhý. Takto zní starý klasický vtip o bankách, který je však velice aktuální. Vzpomněl jsem si na něj, když jsem četl zprávy o špatné situaci italského bankovní sféry.

Potíž je v tom, že za hříchy bank, které spočívají v nevydařených spekulacích a poskytování obrovských úvěrů spřízněným firmám, o nichž se předem ví, že se nebudou splácet, už dávno nepykají lehkomyslní a chamtiví bankéři. Manažeři bank a jejich akcionáři dobře vědí, že žádné peníze nebudou muset vracet ze svého, protože politici, kteří jim zobou z ruky, vždy zařídí, že účet ve výši mnoha desítek či stovek miliard eur (částka se určuje podle velikosti finanční instituce) nakonec stejně zaplatí blbí daňoví poplatníci.

Růst deficitu

Něco podobného čeká Italy. Dodal bych, že opět, protože jejich banky byly podobným způsobem již několikrát zachráněny. Jeden by řekl, že něco takového už nikoho nepřekvapuje, vždyť Itálie má po Řecku největší státní dluh z členských států Evropské unie, takže deficit trochu poroste. Italská finanční sféra zase svádí boj s neplacenými úvěry v astronomické výši 360 miliard eur. To je hodně i v českých korunách! Tato obrovská částka se samozřejmě neztratila, ale do bank se jí nějak nechce zpátky.

Itálie má po Řecku největší státní dluh z členských států Evropské unie, takže deficit trochu poroste. Italská finanční sféra zase svádí boj s neplacenými úvěry v astronomické výši 360 miliard eur.

Vláda odstupujícího socialistického premiéra Mattea Renziho se chystá získat akcie v hodnotě několika miliard eur v nejstarší bance na světě. Monte dei Paschi di Siena, která je třetí největší italskou bankou, byla založena v roce 1472 a vláda ji zachraňovala už před třemi lety. Do konce prosince musí sehnat zhruba pět miliard eur, jinak ji čeká pád.

Cena akcií banky za uplynulých sedm let klesla o 99 procent (za minulý rok o 86 procent), čímž se její tržní kapitalizace snížila na 570 milionů eur, a za uplynulé čtyři roky prohospodařila kapitál za osm miliard eur, jež dostala od investorů. Po negativním výsledku referenda v Itálii, kdy Renzi oznámil rezignaci, se situace ve finanční sféře zhoršila, hrozí nestabilita a ztráta důvěry investorů. Pro Monte dei Paschi di Siena přišla ještě jedna špatná zpráva od katarských šejků. Slibované navýšení kapitálu ve výši miliardy eur od suverénního fondu Qatar Investment Authority zřejmě nedorazí.

Zestátnění

Italský stát už drží v bance Monte dei Paschi di Siena čtyřprocentní podíl a nyní se ji rozhodl prakticky zestátnit. Chce za nominální hodnotu vykoupit od několika desítek tisíc drobných investorů dluhopisy banky a vyměnit je za akcie, čímž by nad bankou získal 40procentní kontrolu a valné hromady už by řídilo ministerstvo financí.

Italský stát už drží v bance Monte dei Paschi di Siena čtyřprocentní podíl a nyní se ji rozhodl prakticky zestátnit

Renziho vláda spěchá, hodlá plán na záchranu banky protlačit parlamentem co nejdříve. Operaci jistě uvítají i soukromí investoři, protože když v bance bude stát, znamená to záruku, že nemůže zkrachovat. Slogan Monte dei Paschi di Siena zní: Una storia italiana dal 1472.

Italský příběh starý 544 let bude pokračovat. A socialista Matteo Renzi, oblíbenec bruselských úředníků a zejména Angely Merkelové a Françoise Hollanda, za záchranu nejstarší banky na světě ještě dostane pochvalu. A nakonec se všichni levicoví liberálové budou divit, že takzvané nesystémové populistické strany v Itálii posilují.Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.