Jak je to s duševní chorobou Václava Klause?

Lékař Jan Hnízdil po čase znovu promluvil o údajné Klausově psychické poruše.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ISIFAČeská pozice

Jsou to už tři roky, co se skupina českých doktorů neformálně bavila o možnosti nechat prezidenta Václava Klause zbavit svéprávnosti. Za tu dobu stihl Klaus mnohokrát pobouřit veřejnost daleko více, než se mu to povedlo tehdy při otálení s podpisem Lisabonské smlouvy. Jak se na exprezidentův duševní stav dívají lékaři dnes?

sobotním pořadu Hyde Park v České televizi vystoupil „architekt“ tehdejší akce Jan Hnízdil. Hlavním tématem pořadu byla celostní medicína, řeč ovšem přišla i na politiky a jejich duševní poruchy. „Politická scéna je encyklopedie psychiatrie. Máme tam narcistní psychopaty, megalomany, sociopaty, kleptomany, hysterky, bájivé lháře,“ vypočetl doktor Hnízdil všechny diagnózy, které při pozorování českých politiků vysledoval.

A jeden z dotazů mířil i přímo na bývalého prezidenta. Hnízdil si i po třech letech stojí za svým. „Následný vývoj naše obavy potvrdil. Ten člověk před soud rozhodně nepatří. Měl být léčen. Můj názor na bývalého prezidenta se vyvíjel od respektu k úsměvu a k lítosti. Já s ním skutečně nyní soucítím a lituji ho, to je trpící člověk,“ řekl známý lékař v České televizi.

Pokud lékaři chtějí stanovovat diagnózy politiků, ať to dělají se vším všudyKlaus by jistě tato slova odmítl. Po odchodu z Hradu si užívá své pozice „libera“ a bombarduje veřejnou scénu co nejvyhrocenějšími názory. Jako když naposledy z nápisu na triku nejmenované novinářky zcela vážně usoudil, že dotyčná dívka zasvětila život boji proti politikům. Nijak se přitom nenechal ovlivnit skutečností, že slogan „Dobýváme veřejný prostor“ náleží iniciativě, která se snaží do společnosti včleňovat lidi s mentálním postižením – novinářka je pro Klause nebezpečná revolucionářka zpochybňující výsledky voleb, a hotovo.

Hnízdil nezůstal jen u Klause, po dotazu moderátora přisoudil stejnou diagnózu novému prezidentovi Miloši Zemanovi. „Jediný rozdíl mezi prezidentem bývalým a současným vidím v tom, že ten bývalý stál pevněji na svých nohou,“ řekl Hnízdil v narážce na Zemanovu konzumaci alkoholu.

Podobné „odborné závěry“ budou vždy u nějaké části populace nesmírně populární. Dokonce lze připustit, že pro některé obzvlášť křiklavé excesy politiků (jako třeba právě zmíněný Klausův) by byla těžká duševní choroba jediným srozumitelným vysvětlením. Přesto by ovšem bylo dobré klást na vystudované lékaře vyšší nároky.

Tedy pokud už chtějí stanovovat diagnózy, ať to dělají se vším všudy. Ať vezmou konkrétní vystoupení, dopodrobna je zanalyzují a poukážou na projevy i příznaky konkrétní duševní choroby. Materiálu na to mají víc než dost. Užitečné by to bylo jednak proto, aby jejich závěry nepůsobily jen jako plácnutí do vody, a jednak proto, že si volič snad zaslouží vědět, jakému psychopatovi se odhodlá vhodit do urny hlas.