Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak hodnotit vědu: Hledání české cesty

Výsledky nového systému hodnocení výzkumu budou k dispozici nejdříve za čtyři roky, o jeho přípravě píše Jitka Moravcová a Daniel Münich.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Jsem na příjmu
Ale už nereaguji :-)
0 0
možnosti

Ctenarcp

10. 8. 2012 7:22
To děláte dobře
Na M. školství je razie kvůli informačnímu systému, na CzechInvestu razie kvůli primitivním zlodějnám, na Hospodářské komoře bude brzy odstraněn "likvidátor" Akademie věd, Kindl-Kinder Kužel, někdejší kandidát do RVVI. CERGE  dělá pozitivní PR ústavům AV ... Já jsem Vám už před časem psal, že se střetneme na frontě. Dejte si poradit, Dalibore. ODS a tato vláda s jejími RVVI, HK, GAČR a TAČR nemohou uspět a nesmí jim být ponechány volné ruce k tunelování veřejných rozpočtů a nekompetentním zásahům (nejenom) do akademické sféry.  
0 0
možnosti
Česká cesta :-) a epistemologický problém současné přírodovědy
Že česká cesta k hodnocení vědy je cestou do naprosté vědecké nicoty nahlédne zajisté i laik. Zvlášte, když si na ní máme ještě pět let počkat. (Většina protagonistů IPN Metodika už bude v důchodu nebo těsně před ním.)  :-) Většiny členů řešitelského týmu si fakt vážím, ale ....Přechod od RAE k REF (čtu si o něm v Times Higher Education) není jen jakousi reakcí na selhání staršího hodnocení. Odráží epistemologickou polemiku v současné přírodovědě - v terminologii konce 19. či počátku 20. století by bylo na místě říci epistemologickou krizi či otázku. Zjednodušeně, někdy před 20 lety vznikly elektronické referenční databáze a jejich tvůrci začali dělat různé statistiky. Tím vznikly žebříčky a když ukážete muži žebříček, můžete si být jisti, že se bude snažit v něm postoupit výše. Tím vznikl tlak na publikaci co nejvíce článků a pokud možno takových, aby je co nejvíc lidí do tří let citovalo. K čemu to vedlo nemá smysl opakovat.Jak psal Wittgenstein "Ambice je smrt myšlení" (Wittgenstein, Vermischte Bemerkungen 1951 )Bez ohledu na ostatní odlišnosti RAE a REF, zásadní je, podle mne, instŕukce pro hodnotitele nebrat při hodnocení článků ohled na impakt. Data be damned, zněl titulek článku v  Times Higher Education.K otázce českého hodnocení bych si dovolil odcitovat jednoho nejmenovaného kolegu: "Dělat rozumná a férová přijímací řízení na nové zaměstnance je možné už teď. Chce to jen dobrou vůli a zdravý rozum. " A příklad CERGE-EI, odkud pochází doc. Münich, to jasně ukazuje. Bylo to zjevně možné  v zásadě kdykoliv v průběhu minulých 22 let. Což vypovídá cosi o skutečných cílech české vědecké obce v minulých letech a nejspíše i v současnosti.
0 0
možnosti
Dnešní článek z The Scientist
V této souvislosti viz též dnešní článek v The Scientisthttp://the-scientist.com/2012/08/07/opinion-bias-is-unavoidable/
0 0
možnosti

Koloděj

7. 8. 2012 6:17
Audit
Bohužel na Čechy žádný audit neplatí. Lidé v české kotlině přemýšlí jinak a bohužel ve vědě to není jiné. Je to tam ještě horší, neboť lidé zde mají povětšinou vyšší IQ a také minimální kontrolu nad sebou a to jak od svých vedoucích, tak i od sebe samotných. Důkazem je to, jak jsou jednotlivé instituty hodnoceny a jak tomu neodpovídají jejich skutečné výstupy a příjmy z této činnosti. Projídáme peníze z operačních programů a přínos je minimální, stačí se jen podívat na nesmyslnost Výzkumných center! Již teď vláda avizuje, že je socialisticky podrží. V této kotlině to chce nejdříve změnit myšlení lidí a pak teprve vymýšlet nějaké mechanismy hodnocení. Lidé musí mít zodpovědnost za svoje činnosti a ve vědecké popř. akademické sféře to platí desetinásobně!
0 0
možnosti

Ctenarcp

6. 8. 2012 17:16
Přechodné období
Mezi kapitalistickou a komunistickou společností — pokračuje Marx - je období revoluční přeměny prvé v druhou. Tomuto období odpovídá také politické přechodné období, jehož stát nemůže být ničím jiným než revoluční diktaturou proletariátu“... http://www.marxists.org/cestina/lenin/1917/statar/ch5.htm Přechodné období je obecně časem, kdy je možné se vypořádat s konkurencí. Malá, leč důležitá námitka: ČR není vhodné srovnávat s UK , kde je řada vzájemně si konkurujících, velkých a světově významných univerzit a dalších vědeckých institucí. Nejvěhlasnější univerzity nejsou státní, přestože ´královská ´ přání zvláštním způsobem ´respektují ´. V zemi nepostižitelných politiků je na reformu školství a vědy brzy.
0 0
možnosti
ČR není vhodné srovnávat s UK.....
Správně, srovnávejme se třeba s Mosambikem nebo Jižním Sůdánem. Ale k věci: Jsem rád, že už se pomalu začíná konfrontovat s realitou nesmyslná představa, že na českou vědu šlo v posledních letech nějak výrazně málo peněz. Naopak. Ze statistik je celkem jasné, že v rámci postkomunistických zemí dávala ČR (vedle Slovinska) na vědu největší podíl HDP. Kdo nevěří statistikám, ať si, jako já vloni v listopadu, udělá výlet na bratislavský matfyz nebo lékařskou fakultu. To je návrat do roku 1987 + příslušná devastace za 25 let. Všechny naše vlády vědě přály, koneckonců celá polistopadová garnitura je plná lidí z výzkumu, převážně z AV. Právě proto, nikoliv navzdory nim, se Akademie věd nerozpustila do klíčových pozic vysokých škol, jak by každý normální politik zavelel. AV vždycky měla k politikům blízko a Ústav státu a práva k lecčemu ochotně našel správné právní zdůvodnění. Šanci jsme měli, nejen ve vědě, a trestuhodně jsme ji nevyužili.
0 0
možnosti