Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak Číňané vidí Evropu

Dle čínského novináře Čenga Žuo-lina je čínsko-evropská spolupráce v zájmu obou velmocí. Evropa by se neměla Číny bát.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Urvisu

31. 8. 2012 0:27
Paráda! :)
Zpráva na liště zpravodajství ČT24: Čínský premiér dnes večer oznámil, že pomůže Evropě při překonávání ekonomické krize. Wen Ťia-pao, čínský premiér: "V současné době, kdy se prohlubuje globální finanční krize, jsou  Čína a Německo hlavními světovými ekonomikami. Jsme strategičtí partneři, musíme pozvednout mezinárodní sebevědomí, společně zvládnout tuto výzvu a neustále se snažit o rozvoj a lepší budoucnost."
0 0
možnosti

Swosh

19. 8. 2012 17:58
Dobrý článek
děkuji
0 0
možnosti

Bobecek

13. 8. 2012 14:21
Čína rovnocenný partner?
Před dvěma lety jsem byl v Jihoafrické republice. Tamní řidič, který nás vozil po safari, byl samozřejmě černoch. V JAR má Čína poměrně silnou komunitu. Jakkoliv by mohli všichni černí v JAR nenávidět kolektivně všechny bělochy za apartheid, překvapila mne slova onoho řidiče: Budu pracovat pro černochy, pro bělochy, ale nikdy pro číňany. Když jsem se zeptal proč, odpověděl, že číňani naslibují, ale nic nedají a stáhnout vás s kůže. Přesně tak vypadá politika Číny. Při vstupu do WTO slibovala kde co, včetně uvolnění kurzu jüanu. Dnes, cca 10 let od vstupu do WTO Čína jüan devalvuje, aby exportovala své "problémy" do Evropy a USA. Tyto čínské "problémy" představují méně, než dvouciferný hospodářský růst, pro porovnání s 25% nezaměstnaností v některých státech EU. Před OH v Pekingu v roce 2008 - pro udělení práva pořádat OH - slíbila Čína uvolnění tlaku na disidenty a respektování lidských práv. Kde nic tu nic. Je třeba si uvědomit, že jestliže USA a Rusko jsou mistři demagogie, číňané jsou velmistři. Samozřejmě nemluvím o obyčejných lidech, ale o podnikatelích, politicích, atd. Kde se běžně krade know-how, patenty, odkud se běžně podnikají koordinované útoky hackerů na servery vládních institucí a největších korporací. Ne že by tyto korporace a vlády zrovna byly předobrazem dobra, ale Čína určitě nekrade informace proto, aby pomohla lidu Evropy a USA. Sečteno a podtrženo: pane Formánku, sice jen citujete Vašeho čínského kolegu, ale neškodil by krátký exkurz do historie. P.S.: pod nickname Ivan Ducar se zase skrývá jaká PR agentura? Nejdříve horuje za církevní restituce a pak za život blažený s Číňany. Věřící katolík by sice nejspíš nahlas neřekl, že je rád, že Čína je tam, kde je, ale ve skrytu duše si to bude vždy myslet.
0 0
možnosti

Urvisu

13. 8. 2012 21:41
Pokud tomu správně rozumím, nastoupil jste v safari do drožky, kterou shodou okolností právě řídil Nelson Mandela :) Ivan Ducar není nickname, jedná se o reálné jméno a příjmení. Bližší informace pro anonymní zájemce jsou k nalezení na Facebook profilu, v němž každá informace, každá fotografie a každý příspěvek má status: Veřejný. ................................. Nickname "bobecek" patří ke kterému psímu zadku? Čivava nebo nějaký podobný druh miniaturního kraválisty?
0 0
možnosti

Urvisu

13. 8. 2012 8:09
Včera jsem zaregistroval nenápadnou drobnou zprávičku na liště ČT24, že Izrael oznámil své rozhodnutí napadnout Írán ještě před volbami v USA, tj. aktuálně kdykoliv. Tyhle dvě informace spolu samozřejmě souvisí, nechci se o tom dnes rozepisovat, Rusové dělají jedině správný tah.
0 0
možnosti

Křivan

13. 8. 2012 7:12
Vyspělý svět se bude muset
Vyspělý svět se bude muset postavit k tomu, jak se s Čínou podělit o ten koláč (energie, suroviny, potraviny, voda), který roste jen pomalu, na rozdíl od čínské ekonomiky, které roste rychle. Co je ochoten pustit dobrovolně , co ne, které hračky pro dospělé budem muset oželet.  Někteří pesimisté říkají, že ropný zlom už byl. Malé zvýšení životní úrovně Číňana lehce vyvolá tsunami. Příklad z nedávné doby. Doporučení Číňanům aby pili denně mléko okamžitě znamenalo jeho nedostatek ve zbytku světa a výrazné zvýšení cen. Předpokládám, že spekulanti měly žně.Na okraj, vím z doslechu od věrohodných pamětníků.Víte jak v Pekinu v padesátých létech vyhubily vrabce? Jednoduše, všichni obyvatelé metropole jednoho dne na povel neumožnili všemi prostředky (hluk, tyče plácačky) se vrabcům posadit. Do týdne bylo dokonáno.  
0 0
možnosti

Urvisu

13. 8. 2012 21:39
To jsem netušil, že kromě ropovodů existují i mlékovody :) Zajímalo by mne, jak podle věrohodných pamětníků v Pekingu na hluk reagovali ostatní druhy ptáků. Nedala by se podobná metoda selektivního vyhubení ptáků použít i v prostorách českého parlamentu?
0 0
možnosti

Urvisu

12. 8. 2012 15:09
Díky za podporu, pane Schneidere… a taky si nemyslím, že by Čína Rusko ignorovala, to není žádná pravda. Ta velká kontinentální unie je obrovské téma a já zatím budu jen mlčet a přemýšlet, čekat, hledat, číst a slídit po informacích.
0 0
možnosti

Gfxtoolscz

12. 8. 2012 14:05
Pevně doufám ...
.. že jsme s jejich pohledem na svět nekompatiblní.Sjednocení Evropy, Ruska a Číny je z mého pohledu nightmare.Jdu šetřit na letenky.
0 0
možnosti

Phoebe2

12. 8. 2012 11:32
Tohle by si měl přečíst Putin.
Asi by ho udivilo, jak Číňani ignorují Rusko. Jako by nebylo.
0 0
možnosti

Urvisu

12. 8. 2012 15:01
A vy sledujete alespoň trochu, co se děje například okolo Sýrie anebo Íránu?
0 0
možnosti

Funtom

12. 8. 2012 7:46
Čína & Evropa
Tak nejprve díky, pane Formánku, za pěkný článek. To, jak nás vidí zvenčí, nás zajímá (kdysi k tomu sloužila rubrika v LN).Pokud Čeng Žuo-lin vidí Čínu jako kolos na hliněných nohách, pak my vidíme současnou reálnou EU jako potěmkinovu vesnici. Alespoň z jeho prespektivy tomu tak je, neboť i on opravdu nevidí skutečné problémy současné EU. Jeho tužba o dokončení integrace a vzniku spojených států Evropských je toho důkazem. Pradoxně, aby se EU více integrovala, může pomoci právě hrozba zvenčí, ať už v podobě ekonomické, či vojenské. Ta obdivovaná rozmanitost, turistická atraktivita, ale i demokratické kořeny, brání užší integraci. Sami čínští politici se bojí politické plurality, jejíž absence, jak sami přiznávají, zajistila "úspěch" čínksé ekonomiky. Tento přístup je ale pro užší integraci EU nemyslitelný.Co se týká obav Evropanů z Číny, není to ani tak z toho, že by Čína Evropu jednou pohltila či si ji nějak podmanila. Tyto obavy jsou daleko prozaičtější - jde o obavy čistě materialistické, hospodářské. V každé členské zemi EU padla nějaká ta firma či celé odvětví (textilní, obuvnické, apod.) a tento trend pokračuje (solární panely) jen díky vládním subvencím umožňujícím dumpingovým exportům. 95. příčka v žebříčku zemí dle HDP na hlavu nedokládá jen status rozvojové země, ale podtrhuje i obavy Evropanů, že v Číně lze stále vyrábět levněji než na starém kontinentě.Takže zatímco Čína si přeje užší integraci EU, Evropa si přeje demokratizaci čínské společnosti.
0 0
možnosti

Urvisu

12. 8. 2012 7:00
Abych nebyl za vola
Hm… před několika dny jsem po telefonu probíral s jedním kamarádem, ukrajinským brokerem, takový legrační nápad ohledně možného sjednocení evropských států, Ruska a Číny do jediné unie jako možného východiska pro bezbariérovou ekonomickou spolupráci a řešení celosvětové ekonomické krize, vyvolané prašivými americkými bankami. Ostatně proč ne, jedná se o sousedy na společné pevnině. Zajímalo mne, zda bych nebyl s takovou poznámkou v komentářích pod nedávným článkem Gábora Stiera za vola. Jistěže bych byl za vola :)… ale po přečtění vašeho článku si tím už nejsem tak jistý.
0 0
možnosti

Phoebe2

12. 8. 2012 11:37
Ale byl.
Jist si tím můžete být.
0 0
možnosti