Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak bude vypadat vysoké školství v Česku?

Chystá se vznik Národní akreditační agentury, konsorcií škol nebo míst profesorů, kteří nemusejí být habilitováni.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J14a64n 98K45u31n49e49s

7. 12. 2012 18:19
stanovisko UK
Stanovisko UK k diskutovanemu dokumentu a postoje jeji reprezentace k organizaci VS vzdelavani jsou ostudne. Ukazuje se, ze medialne neobratny Dobes byl pouze zasterkou a kritika VS reformy je vice fundamentalni - strach z jakekoli zmeny "skveleho" akademickeho prostreni v nasi zemi. Zajimalo by me do jake miry  prezentovane stanovisko UK podporuji  jednotlive fakulty.
0 0
možnosti
Č

Černoušek

7. 12. 2012 19:24
počkat...
"skvělé" jistě není, pokud už se bohužel muselo čekat na rozumné reformy VŠ 20 let, je nutné bránit právo čekat na ně ještě další 2 roky než se odebere do propadliště dějin tato vláda (nebo i déle).VŠ reforma je vážná věc a nelze ji uspěchat nebo pojmout z ideologicky zaslepených pozic, jako to činí vláda a Dobeš stejně jako nyní Fiala (proto je tam ostatně dosadili). "Mediálně obratný" (mohu-li přetvořit Váš obrat) Fiala je pouze zástěrkou pro stále stejné cíle - dorazit veřejné vysoké školství, otřást jím a všestranně připravit terén pro vzestup dosud živořících soukromých vysokých škol, tedy pro soukromý byznys ve vzdělávání.Zdravá reforma - po těch zbývajících dvou letech - musí vyjít ze širokého konsensu, klidného dialogu a tříbení myšlenek, odborných oponentur, se všemi dokumenty přístupnými veřejnosti; a ne z ministerstvem protlačené vůle několika pravděpodobných sociopatů a prohlasováním sněmovnou drženou zuby nehty za pomoci nikým nevolených pseudostran, postrádající dávno demokratickou legitimitu.
0 0
možnosti
SZ

Sam Zajicek

9. 12. 2012 20:47
Zdravim,dovolim si nekolik
Zdravim,dovolim si nekolik poznamek:1) Neni mi vubec jasne, co znamena "fakulty podporuji". AS UK je zastupitelsky organ vsech fakult. Usneseni, pokud si vybavuji dobre, bylo schvaleno jednohlasne. Tedy alespon voleni zastupci fakult stanovisko podporuji. 2) Pokud si pecliveji precteme usneseni AS UK, zjistime, ze kritizovan je zejmena zpusob projednavani a jeho harmonogram (obdobne usneseni AS MU zde:   http://senat.muni.cz ) a dale slozeni  temat v novele (UK chce diverzifikaci VS, naopak funkcni mista povazuje za spatny napad, stejne jako  omezovani samospravy). Harmonogram je opravdu napjaty - MSMT chce cely material projednat a pretavit do paragrafu behem pouhych 39 dnu (z toho je ale pouze 23 pracovnich), resp. 8 jednani se sesti zastupci reprezentaci (kteri tak ani nebudou mit realnou moznost se ptat sirsich gremii, co vlastne je nazor vetsiny). Neni jasne, kam tak spechat a v cem se vysoke skolstvi tak zasadne zlepsi, kdyz se zakon prijme uz v kvetnu a ne az v listopadu. 3) Soucasny navrh se v zasade nicim nelisi od toho, co jsme meli na stole za Dobese. A pritom stacilo tak malo - nechat byt funkcni mista, na kterych nepanuje shoda (panuje nicmene shoda na tom, ze vzhledem k akreditacim by nemel byt dulezity titul, ale realny tvurci a pedagogicky vykon pedagogu), a nechat byt na pokoji samospravu (akademicka samosprava je tezkopadnejsi, ale bylo uz mnohymi ukazano, ze je stabilnejsi a chranici zajmy skutecne verejnosti - ne jen par momentalnich oligarchu - daleko lepe, nez manazersky zpusob rizeni). Na ostatnich tematech panuje ramcova shoda a kdybychom se zamerili jenom na ne, mohli bychom mit novelu, ktera opravdu neco posune a ktera da ministru Fialovi nehynouci slavu ;-) Navic bude na projednani daleko vic casu, i kdyby se chtela novela stihnout uz v kvetnu. 4) Nicmene i v tech ostatnich tematech je soucasny material zoufale nedopracovany - cely ten system zajistovani kvality ma a musi mit teziste v podzakonnych normach, a tam nevidime nic. V materialu se zminuji standardy, strategie, vyhlasky, ciselniky, ruzne ridici procesy - ale nic z toho neni predlozeno a tezko rict, zda to existuje.  Pritom samozrejme teprve na zaklade techto nizsich norem lze rozhodnout, zda je system vymyslen a legislativne ukotven dobre. A jsme opet u harmonogramu, ktery ani neumoznuje, aby MSMT tyto predstavy nejak konkretizovalo. Takze vlada i poslanci budou schvalovat zajice v pytli. Jako uz nekolikrat v teto situaci (protoze ruzne snahy o reformu jsou tu od roku 2005) si tak clovek musi povzdychnout - proc tak rychle. Je uplne jedno, jak kvalitne se novela dela, hlavne to musi byt rychle! a vzdycky to dopadne tak, ze samozrejme takove rychle vytvorene nedodelky akademicka obec - i pres tu zminovano "skvelost" akademickeho prostredi maji akademici prece jenom nejake standardy prace - odmita. Zdravi,Sam Zajicek
0 0
možnosti
JK

J69a52n 15K94u85n17e81s

12. 12. 2012 6:55
Odpoved
Dobry den,Vase reakce me jen utvrzuje v dojmu, ze reprezentaci UK jde predevsim o oddaleni jakekoli podstatnejsi zmeny, hnane predevsim obavou z otevreni VS. Soucasny navrh se opravdu od toho Dobesova prilis lisit nemuze, pokud ma privest ceske VS k beznym svetovym stadardum. Taky me neprekvapuje Vase poznamka, ze stacilo nechat byt funkcni mista. Osobne se domnivam, ze prave funkcni mista jsou to, z ceho ma soucany akademicky establishment nejvetsi obavy. Pritom se jedna o svetove rozsireny system, ktery je v zajmu zkvalitneni VS. Argumenty, ze se profesorem stane Franta z Horni Dolni, protoze je kamarad ministra jsou liche. Profesory si budou vybirat samotne skoly, takze je na nich koho si vyberou a podle jakych kriterii. Otevrene konkursy (=funkcni mista) je ovsem prinuti (verejne) zduvodnit, proc misto obsadily zaslouzilym clenem fakulty, ktereho v zivote nikdo nepozval na mezinarodni konferenci a jehoz citacni ohlas je na urovni lepsiho postgradualniho studenta, a ne uspesnym postdokem, ktery se prosadil na spickove univerzite v zahranici. Nejde o to skolam brat rozhodovaci pravomoci (naopak), ale o otevreni akademicke komunity a vystaveni jejiho rozhodovani verejne kontrole.  ZdraviJan Kunes
0 0
možnosti
M

Msebek

10. 12. 2012 20:52
Senáty
bohužel zastávají názory většiny, což jsou u nás průměrní a podprůměrní akademici. Ti se samozřejmě obávají jakékoli reformy = změny a celkem po právu. Bude-li akademický život náročnější, jak je tomu ve vyspělých zemích, kde se na každé akademické místo vybírá v konkurzu jeden z mnoha uchazečů z celého světa, pak zřejmě mnozí našinci přijdou o teplé místečko. Senát tedy funguje spíš jako odborová organizace a špičkový vědci v něm nemají rozhodující slovo, pokud se tam vůbec dostanou. Z těchto důvodů je většina akademiků, a tedy i senáty, proti jakékoli reformě, jenom to maskují různými záminkami. V konkrétní vládě či ministrovi to opravdu není, tam se vystřídal za 20 let kde kdo a reforma pořád žádná není.A když už se nedá vymyslet žádná rozumná záminka proti, tak se to odkládá s požadavkem na podrobnější diskusi.   
0 0
možnosti