Čtěte také

iPhone je afrodiziakem amerického hospodářství

Díky novému telefonu společnosti Apple by HDP Spojených států mohl vzrůst až o třetinu procenta.

A je to tady – den, na který mnozí z nás čekali jako chudí lidé na štěstí. Kalifornský technologický gigant Apple dnes, ve středu 12. září, s pravděpodobností blížící se jistotě představí další generaci svého chytrého telefonu iPhone. Na novou „pětku“ si ale nebrousí zuby jen fanoušci z celého světa – netrpělivě ji očekávají pravděpodobně i američtí národohospodáři. Telefony od Applu mívají totiž podobně stimulující dopad na ekonomiku Spojených států jako mladé Thajky na německé důchodce.

Podle ekonoma společnosti JP Morgan Michaela Feroliho cupertinská společnost ve středu odstartuje nákupní horečku, jež ve čtvrtém čtvrtletí zapříčiní vzrůst hrubého domácího produktu USA o 0,33 procenta. Na první pohled se třetina procenta nemusí zdát moc. Zasazeno do kontextu celá věc vypadá už ale trochu jinak: například v druhém čtvrtletí americký HDP vzrostl „pouze“ o 1,7 procenta. Navíc třetina procenta v amerických podmínkách odpovídá 3,2 miliardy dolarů.

Nutno rovněž podotknout, že Feroliho predikce nezahrnuje takzvané sekundární ekonomické přínosy. Jen ekosystém s aplikacemi pro mobily z dílny Kaliforňanů v uplynulých letech přímo explodoval. V roce 2011 Apple a vývojáři aplikací na tomto sekundárním trhu podle některých odhadů vyždímali příjmy ve výši 7,68 miliardy dolarů.

Čili: až v noci na 21. září americká velkoměsta zaplaví hysteričtí mladí muži, odhodlaní bivakovat před prosklenými svatostánky 21. století s osvíceným nakousnutým jablkem nad vchodem, slušný Američan se špetkou patriotismu v těle by je měl řádně pozdravit a zeptat se, zda by si nedali například kávu. Oni ti kluci totiž v podstatě bojují za lepší svět.

P.S.: Pětka však není zdaleka jediným produktem, který by se dnes měl dočkat znovuzrození. Apple by mohl představit také předělaná sluchátka, nové MP3 přehrávače iPod Nano, iPod Shuffle a iPod Touch a samozřejmě další generace stolních počítačů iMac. Není dokonce ani vyloučeno, že by se dnes mohl na scénu vrátit i samotný Steve Jobs: