Ceska Pozice

Základní příjem? A pak už bude jen hladomor.

Většina top manažerů nesouhlasí, aby stát garantoval všem občanům určitý příjem bez podmínek. „To je konec civilizace,“ říká jeden z nich.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Zhoršující se ekonomická kondice některých evropských států dala vzpomenout na několik desítek let starou myšlenku specifické formy sociálního zabezpečení, takzvaný základní příjem. Zjednodušeně řečeno jde o pravidelnou dávku, kterou by získával každý občan bez ohledu na věk, původ, bydliště či profesi jako jakýsi materiální základ zajišťující důstojný život.

Koncepce základního nepodmíněného příjmu má zastánce jak v socialistické části politického spektra, jež je přesvědčena, že sociální jistoty jsou předpokladem svobody, tak mezi liberály, kteří se zase domnívají, že zjednodušením sociálního systému by se radikálně omezila státní administrativa. Jednotný příjem vyplácený všem by měl ve finále nahradit dosavadní systém sociálních dávek a důchodový systém, a tím postupně zbavit stát závazků vůči budoucím penzistům či příjemcům jiných pojistných sociálních plateb.

V současné době existuje ve světě několik sdružení zabývajících se rozpracováním a prosazením teorie základního příjmu do praxe. Například Evropská komise v lednu 2013 zaregistrovala Iniciativu evropských občanů za nepodmíněný základní příjem. Jejím cílem je vyvolat diskusi a projednávání v Evropském parlamentu a následně zavést tento koncept sociálního zabezpečení v jednotlivých zemích EU.

Praktické zkušenosti s vyplácením základního příjmu jsou známy například z Aljašky nebo Grónska, kde se k tomu využívají peníze ze zdanění těžby nerostných surovin. Referendum o zavedení tohoto systému chtějí vypsat Švýcaři a nedávno jeho možnou aplikaci zmínil kyperský prezident Nikos Anastasiadis.

U nás však, zdá se, doba na podobné úvahy zatím nenazrála. Většina (77 procent) top manažerů v průzkumu ČESKÉ POZICE na dotaz „Měl by stát garantovat všem občanům takzvaný nepodmíněný příjem?“ odpověděla záporně. Někteří z nich připouštějí, že jde o zajímavé téma, nicméně pouze pro akademickou debatu. „Český stát není v situaci, kdy by si mohl dovolit další nákladné sociální a ekonomické experimenty,“ shrnuje jeden z nich.

Graf - Měl by stát garantovat všem občanům takzvaný nepodmíněný příjem?

Výběr odpovědí, podle nichž by stát neměl garantovat občanům základní příjem:

Tábor příznivců koncepce a nerozhodnutých se tentokrát rozdělil na dvě stejně velké skupiny s podílem 11,5 procenta.

Výběr odpovědí, podle nichž by stát měl garantovat občanům základní příjem:

Výběr odpovědí váhajících top manažerů:

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.