Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud s Bártou: Televizi vypnout nestačí, tito lidé o nás rozhodují

  12:46

Těsná většina vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ nepovažuje soudní proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou za reality show.

Odpovídalo 138 vrcholných představitelů firem. foto: Česká pozice

Od pondělí 5. do pátku 9. března se před Obvodním soudem pro Prahu 5 odehrával soudní proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Neformální lídr Věcí veřejných Bárta je obžalován z podplácení bývalých stranických kolegů Škárky a Kristýny Kočí. Dnes nezařazený poslanec Škárka pak z přijetí úplatku. Soudce Jan Šott po pěti dnech jednání přerušil, pokračovat bude 4. dubna.

Soudce Šott připustil nejen na úvod, a pak na vyhlášení rozsudku, ale po celou dobu soudního procesu přítomnost kamer, fotografů, mikrofonů. Diváci tedy mohli v on-line přenosu sledovat průběh soudního procesu. A ve svém hodnocení se shodnout, či neshodnout s přísedící Marií Jungwirthová. Dle ní měl natolik nechutný průběh, že jej v rozhovoru pro Lidové noviny označila za hnus a žumpu.

Prý se jí po pěti dnech soudního přelíčení chtělo stejně jako dalším dvěma přísedícím zvracet. „Tento proces se mnou trochu zahýbal,“ řekla Jungwirthová. Soud ji za tento rozhovor vyloučil z projednávání případu korupční aféry ve VV, protože je „objektivně způsobilý založit důvodné pochybnosti o nepodjatosti přísedící“, jak řekla mluvčí soudu Vanda Činková.

Prezident Václav Klaus se pak ohradil proti tomu, že se v procesu řeší i věci, které podle něho nesouvisí s podstatou sporu. „Je to nešťastná věc, reality show v přímém přenosu, do které se plete všechno možné a nemožné. Všiml jsem si nadpisu, že paní Kočí řekla, že všechna referenda ve VV byla zmanipulovaná. Myslím, že takové věci nejsou předmětem soudního sporu. To z toho podle mě dělá absurdní reality show,“ řekl prezident.

I 44,8 procenta vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE považuje soudní proces s Bártou a Škárkou za reality show. Jen o 3,5 procenta méně než těch, kteří odpověděli záporně.

Bylo mezi nimi i těchto pět respondentů:

Reality to je a show také, reality show však nikoli. Na té má někdo vydělat peníze. Soud nebere odměnu za to, jak hezké představení to je, a nedává hlasovat, který z jeho účastníků má vypadnout.“

„Reality show slouží k pobavení plebsu a její aktéři se jí účastní kvůli penězům. U tohoto soudu se voliči nebaví a Věci veřejné (VV) za to už další peníze nedostanou. Kdyby šlo o banánovou republiku, můžeme se tomu smát. Jde však o nás a peníze z našich daní, což je k vzteku i k pláči.

Jde o zánik slibné politické strany v přímém přenosu a její představitelé by měli být zavřeni do vězení, blázince nebo aspoň do protialkoholické léčebny. České politice to škodí stejně jako kauzy tunelování státních podniků a falešných výběrových řízení. Neškodí však soud sám o sobě. Kdyby se VV nechovaly jako šílenci, žádný by nebyl.“

„Reality show z toho možná dělají její účastníci. Média však nesmějí snižovat potřebu takového soudního procesu.“

Jde o závažný proces trestního řízení. Reality show z něj dělají účastníci soudního procesu podezřelí ze závažné trestné činnosti a přihlouplí novináři, kteří si neuvědomují, že jsou jen směšnou součásti dávno známé a osvědčené strategie mocných, jíž se říká ,chléb a hry‘.“

„Je to zásadní soudní proces. Konečně.“

Opačné názory zaznívají v následujících pěti kladných odpovědích:

„Je to reality show v přesném slova smyslu. Odkrývá realitu, jaká je, respektive ona ta realita je ještě horší. U soudu se probírá jen nepatrné procento skutečné špíny.

„Reality show to je. Na rozdíl od těch televizních však velmi užitečná. Ať všichni ti, co VV volili, vidí, co to je za stranu. Pardon, nikoli za stranu, ale za marketingový projekt, jehož cílem je získat moc a peníze.“

„Je to smutná reality show, která značně poškozuje demokracii v České republice a důvěru občanů v politický systém, politické strany a v politiky. Setrvávání VV v politickém systému je dalším vrcholem jeho rozpadu před nástupem první vlny anarchie a extremismu. Chování jejich představitelů je extrémní a zbavuje na dlouhou dobu občany naděje ve schopnosti politiků a politických stran nebýt korupční a řešit jejich zájmy i ČR.

Věci veřejné byly první politickou stranou s korupčním programem avizovaným interně předem, která byla zvolená do parlamentu a jež tomuto programu dostála. Nechápu, od koho mohly s takovým programem a prosazováním osobních partikulárních zájmů dostat hlasy, když to nikdy neskrývaly.

Strana Andreje Babiše roste na stejných základech – na prosazování vlastních partikulárních zájmů. Pokud se spojí s osvědčenými korupčníky Miroslavr Šloufem-Milošem Zemanem a Jiřím Paroubkem-Jaroslavem Tvrdíkem nebo podobným koktejlem, dočkáme se dalšího rozpadu politického systému v této zemi.“

Svým způsobem to reality show je, ale na rozdíl od jiných reality show na komerčních televizích je poučná. Ukazuje totiž, jak v ČR vypadají ,zákonodárci‘, respektive volení zástupci, kterým dali občané mandát, aby za ně řídili tento stát. A vůbec nezáleží na tom, kdo z nich říká pravdu a kdo lže, je-li Vít Bárta vinen, nebo nevinen. Tento pohled do nitra jedné parlamentní strany (v těch ostatních to nebude o nic lepší) ukazuje, jak vypadá ,demokracie‘.

„Celá naše politika je reality show. Nyní pouze někteří představitelé nastudovali představení v nových interiérech.“

Další tři vrcholní manažeři neměli k soudnímu proces vyhraněné stanovisko:

„Jako občan mám naštěstí právo nezabývat se každou pitomostí. Nesleduji to, ale velmi bych si přál, aby v tomto státě, právě v procesu s politiky, po dlouhé době zvítězila spravedlnost. Nicméně o závislosti našich nezávislých soudů se napsalo již mnohé, a proto nic nečekám. Opět se nějak dohodnou a telenovela na téma vládní krize nebo krize VV bude pokračovat. Proč to tedy sledovat? Rozdíl mezi prvním, padesátým nebo pětistým dílem není žádný.“

„Nedívám se. Hodlám si uchovat duševní zdraví.“

„To se uvidí až podle rozsudku, bude-li nějaký.“

V následujících čtyřech záporných odpovědích převažovala skepse:

Považuji to za reálný obraz české politické scény, který vyplaval na povrch. Co je pod povrchem, si můžeme domyslet.“

„Považuji to za smutný závěr divadelního představení jedné politické strany, která byla založená na nepolitických principech a jako politická strana nikdy nefungovala.

„Je to nutný soud týkající se korupce v politické straně, která navíc projevila snahu zneužít veřejnou politiku ve svůj prospěch. Jeho průběh je velmi trapný, protože politici VV jsou trapnými figurkami, zároveň však i velmi nebezpečnými.

Prezidentu Václavu Klausovi se tato strana líbila a zřejmě stále líbí, protože mu pochlebuje. Neměl by však ze své funkce ani jako občan soudní jednání komentovat. Místo odsuzování soudního jednání by měl odsoudit poměry v této směšné a nebezpečné straně, která zklamala většinu svých mladých voličů. A tím opět posílila v české společnosti blbou náladu i pocit, že z korupčního politického bahna nelze vybřednout.“

Je to normální, legitimní a transparentní průběh spravedlnosti. V dnešní době, kdy politické špičky (nové staré struktury 21. století) dlouhodobě zpochybňují občana, žije-li v právním státě nebo ve filmové kafkárně, by bylo užitečné, aby média v těchto kritických případech věnovala náklady na kontrolní přítomnost. Pokud ovšem nebude veřejnost ze zákonných důvodů z účasti na procesu vyloučena.“

Podobná skepse se objevuje i v těchto šesti kladných odpovědích:

„Pokud se něco děje v reálném čase, v realitě a před celým národem, je to realita. A je-li to tragikomická show, pak je to bezesporu reality show. Slabomyslné pořady produkované komerčními televizemi jsou oproti tomuto ostudnému vyhřeznutí skutečných praktik v jedné z vládních stran slabým odvarem.

Aniž bych se chtěl dotknout prezidenta Klause, jeho nesouhlas s veřejným projednáváním mě udivil. To ho strana Víta Bárty vydírá? Nebo s přibývajícím věkem ztrácí bystrý úsudek? Nechutnou reality show plnou pomluv, podpásových tahů, hysterických výlevů a teatrálních vyjádření produkují VV prakticky od svého zvolení do parlamentu a vstupu do vlády ČR. A samy se nejvíc snaží o co největší medializaci svých nechutností.

Je to děsivý obraz skutečného stavu nejen naší vrcholné politiky, ale i společnosti. Takovou ,svoloč‘, jakou prezentují pánové Bárta, Radek John či dámy, jako je Kristýna Kočí, si totiž nemalá část našich spoluobčanů svobodně zvolila. Lze oprávněně namítnout, že natolik děsivou partu stěží někdo mohl čekat. Ano. Ale dělo se pak něco?

Vyšli voliči VV do ulic a demonstrovali za jejich odvolání z vlády či parlamentu? Nikoli. Část rezignovala s tím, že už je volit nebude, část bude sympatizovat i s čertem v domnění, že z toho třeba něco kápne, a zbytek se zlomyslně baví nad stránkami bulváru či reportážemi komerčních TV.

Jsme svědky stále častějších demonstrací různých profesních skupin za vyšší platy a leckdy vyděračskými metodami, ale nikde není vidět, že by se ve voličstvu zvedala vlna odporu proti takové lůze a škůdcům národa, jaké představují právě žalovaní i žalující současní i bývalí členové VV. Zřejmě jsme jako národ prozatím spokojeni s tím, že si v hospodě zabrbláme na politiky, a poté se většina dál tváří, že se jí to nijak osobně netýká.

„Je to věrný obraz naší společnosti. Tragikomedie s lidmi, kteří lež a zlodějinu povýšili na pravdu a spravedlnost. A to všechno v přímém přenosu!“

Stejně jako ve vile vyvolených se v tomto soudním procesu ukazuje prázdnota, omezený rozhled a pokřivenost účinkujících. V tomto případě nestačí vypnout televizi, protože tito strašidelní lidé o nás spolurozhodují.“

„Rozhodnutí soudce udělat proces transparentní bylo moudré. To, že se z toho díky svědkům a jejich výpovědím stala reality show, je věc jiná. Ale kdo za to může?“

Doufám, že tento proces nastolí nový trend v našem zpravodajství a justici a že každý další bude přenášen jako reality show. Pokud nikoli, pak by to vypadalo, že je třeba udělat reality show a šašky pouze z „véček“ a že by se už neměli dělat šašci z někoho jiného či jiné strany.

Pan Bárta si myslel, že je ze svého podnikání dobře připraven na politickou kariéru, ale ukázalo se, že politická sféra oplývá mnohem drsnějšími mravy a ,střihány‘ většího kalibru. Tento proces je jako reality show nepochybně pro některé politicky výhodný, je však lidsky nedůstojný, byť fascinující podivnými tragickými hrdiny, jejichž deklarovanému jemnocitu se už nedá ani smát. Ve skutečnosti však jde o soudní proces, v němž soudce bude muset vynést rozsudek.

„Soudní proces považuji za šílenství a děsí mě, co všechno ještě budeme muset snést, aniž bychom dokázali politikům říct: ,A dost!‘“

Někteří z těchto čtyř respondentů se ve svých záporných odpovědích dívají na soudní proces s nadhledem:

Tento soudní proces ukazuje, že česká politika neslouží veřejným zájmům. Jeho účastníci dokázali, že nerozumí slovům v názvu své strany. Zcela vyprázdnili výkon veřejné služby a vůbec nevidí šílenost svého jednání. Čemu takové ,obnažování moci a mocných‘ slouží? Místo voleb budeme politiky losovat, čímž se zvýší kvalita našich zastupitelských sborů.

Absurditu tuzemských poměrů dokládá i mezinárodní srovnání. Německý prezident Christian Wulff odstoupil z funkce ,jen‘ proto, že využil ,výhodnou‘ půjčku.“

„Tento soudní proces sice vykazuje téměř všechny znaky reality show, ale je to spíš fraška kombinovaná s tragikomedií. Kdyby hlavními účastníky nebyli představitelé našich politických ,elit‘, poslanců a členů vlády, dalo by se tomu i zasmát. V tomto případě je to spíš k pláči a soudní proces vyvolává především pocity vzteku, zhnusení a bezmoci nad naší politickou scénou.

Nikdo si nedělá iluze, že by situace v jiných polických stranách, především v ČSSD, ODS a v TOP 09, byla jiná, na rozdíl od VV však používají sofistikovanější metody distribuce a redistribuce veřejných finančních prostředků.O tom nás přesvědčuje situace v Praze, jednotlivých  krajích a v podnicích ovládaných státem, například v ČEZ, Lesích ČR, ČSA, Letišti Praha, Budvaru, ŘSD, Čepru, Českých dráhách, České poště či v MERO. Soudní proces s Bártou a Škárkou je pouze pověstnou špičkou ledovce.

Je to jedna velká šaškárna, ale skupina komiků, kejklířů a šašků zvaná Věci veřejné si snad ani nic jiného než podobné divadlo na otevřené scéně nezaslouží.Mám však dojem, že prezidentu Klausovi na tom vadí něco úplně jiného. To, že do podobné situace by se mohl dostat v podstatě kdokoli z naší politické garnitury, protože nikdo nemá čisté svědomí.“

Soudní proces s Bártou a Škárkou považuji především za ukázku míry pokleslosti české politiky. A současně také ukazuje míru otrlosti premiéra Petra Nečase. V civilizované zemi by premiér už dávno vyhodil ,veverky‘ z vlády. Premiér Nečas však má zřejmě mnohem silnější ,hroší kůži‘ než všechny ,veverky‘ dohromady. Půjde-li to takhle dál, může po skončení svého mandátu v pražské ZOO zaskakovat třeba za hrochy.“

Je to návrat do středověku, kdy se nepoctivci pranýřovali, popřípadě i popravovali veřejně za nadšeného jásotu lůzy. Je to jen špička ledovce a je snazší pořádat reality show s kašpárky, kteří si v pytlíku předávají pár set tisíc, zatímco miliardoví zloduši se smějí v zákulisí.

Ale pozor! Skoro bych se vsadil, že je to mimo jiné také další kapitola šíleného marketingového plánu velkého superguru. Takže žádná ,reality show‘, ale ,šmakfošna‘. Nevíte-li, co je šmakfošna, hledejte ve slovníku cimrmanologie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!