Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pan Kníže svými výroky ctí Švejkův odkaz

USA

  9:43

V politice málo slýchané výroky ministra zahraniční se na Facebooku líbí desítkám tisíc lidí. Líbí se i respondentům průzkumu ČESKÉ POZICE?

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během návštěvy USA dvakrát „zaperlil“. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg baví i pohoršuje českou veřejnost výroky, jež jsou adresované různým politikům, například bývalému ministru dopravy Vítu Bártovi (Věci veřejné). Ten sestavil plán, jak získat státní zakázky pro svou firmu ABL prostřednictvím VV a jejich proniknutí do vysoké politiky, což ministr Schwarzenberg, alias kníže, v dubnu okomentoval: „Ten pitomec to napsal, ostatní si to myslí.“ A také mu poradil: „Jisté vlastenectví nechci upírat ani Vítu Bártovi. Měl by uznat, že šlápl s odpuštěním do hovna, teď musí ustoupit, než si boty vyčistí.“

Během své nedávné pracovní návštěvy USA ministr Schwarzenberg „zaperlil“ dvěma výroky. V prvním promluvil o partnerech z vedení vládní koalice: „Bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si na ty paka nepamatuju.“ Ve druhém při příležitosti cesty do vesmíru plyšového Krtečka na palubě raketoplánu Endeavour prohlásil, žemísto lva bychom ve státním znaku měli mít krtečka, „od přírody totiž dělá tunely“. Jeho hlášky se na Facebooku líbí víc než deseti tisícům lidí.

ČESKÁ POZICE ve svém průzkumu netradičně položila vrcholným manažerům dvě otázky. Týkaly se výroků ministra Schwarzenberga během návštěvy USA a výsledky odpovědí se kupodivu neztotožnily. Na první otázku, je-li označení koaličních partnerů za paka korektní, odpovědělo kladně 60,9 procenta vrcholných manažerů. Na druhou, zda by Česká republika měla mít ve státním znaku krtečka, protože od přírody dělá tunely, pak těsně zvítězily záporné odpovědi. Záporně odpovědělo 50 a kladně 48,2 procenta vrcholných manažerů.

 

PakaOdpovídalo 130 vrcholných představitelů firem.

Těchto šest respondentů odpovědělo stručně a považuje označení „paka“ za korektní:

„Pako neznamená nadávku, ale označení pro stupeň inteligence.“

„Je to zcela korektní. Konečně někdo řekl pravdu. VV totiž nejsou nic jiného než paka.“

„Trefné i vtipné. V konečném důsledku však velmi smutné zjištění a znak absolutní rezignace na jakoukoli změnu.“

„Karel Schwarzenberg rád využívá svého specifického postavení, aby nahlas vyslovil názory ,mlčící většiny‘.“

„Děje se to i jinde v Evropě. Popularita ministra Schwarzenberga má z velké části původ v podobných upřímných výrocích.“

„Pokud se i Karel Schwarzenberg považuje za koaličního politika, je jeho výrok správný.“

Další čtyři odpovědi jsou opačné:

Korektní to není, ale je to pravda. Nevím však, co ho nutí s takovými paky jednat.“

„Označovat ,VeVerky‘ za paka není politicky korektní, přestože si o nich mnozí myslí, že pořádnými paky jsou. Tímto přístupem hrubne politický styl, což se negativně přenáší do celé společnosti. Ministr Schwarzenberg by se neměl divit, pokud ho členové VV začnou ,na oplátku‘ veřejně nazývat například Trautenberkem.

„Odborná i charakterová úroveň většiny našich politiků není sice příliš vysoká, ale některé nedávné výroky Karla Schwarzenberga přesahují únosnou mez. Vždyť jako předseda jedné z koaličních stran vyjednával koaliční dohodu a definoval budoucí orientaci České republiky včetně politiků, kteří v koalici budou působit. Nic nebrání tomu, aby s těmi ,paky‘ přestal spolupracovat a vystoupil z vlády, která podle vývoje v uplynulých měsících za moc nestojí. Tím by dal jasný signál, že mu jde o prospěch ČR, a nikoli o samotné vládnutí. To zatím neudělal, a proto si nemá s ostatními co vyčítat.“

Pan Schwarzenberg se tímto výrokem stal sám pakem. Tento zdivočelý liberál šlechtického původu a neušlechtilého chování si může myslet cokoli, ale jako ministr zahraničí státu, který má reprezentovat opět naprosto selhal. Svým vystupováním dovnitř země sráží její úroveň politiky na nižší stupeň. Zřejmě proto, aby do ní mohl s větší chutí kopat a víc ji poškozovat.“

Následujících pět vrcholných manažerů výrok hájilo:

Považuji pana Kníže za recesistu a frajera v nejlepším smyslu těch slov. Ač potomek cizího šlechtického rodu, patří mezi Čechy k těm, kteří nejvěrněji ctí Švejkův odkaz. Kdo měl příležitost poznat ho osobně, ví, že je vždy nad věcí, na což má na rozdíl od většiny kolegů ve vládě a politice nárok. Je to osobnost. I díky tomu, že pojmenovává věci pravými jmény a nestydí se za to. A většinou má pravdu. I v tomto případě. Copak to nejsou paka?“

„Pokud by to řekl někdo jiný, považoval bych to za nevhodné nebo urážku. Pokud to řekl pan Kníže (někdo hovoří o Pantátovi), nic špatného na tom neshledávám. Kníže prostě takový je. Jemu jedinému to odpustím a nemám mu to za zlé. Naopak, těším se na jeho jadrné výroky.

Bohužel se ukazuje, že výroky pana Knížete jsou stále přesnější, respektive nelze použít jiné, abychom zachovali skutečný smysl jeho slov a poselství. Stručně řečeno, výroky pana Knížete nejsou jadrné, ale skutečně pravdivé.“

„Už jsme slyšeli mnohem horší výroky od jiných politiků. Označením ,paka‘ myslel především lidi z VV, což si ostatně myslí i většina národa. Proto je jeho popis situace v koalici korektní.“

Tragikomičnost naší politické kultury dosáhla takových rozměrů, že i média se raději posunula na ironicko-zábavnou úroveň. Současnou politiku totiž nelze komentovat, aniž by to nevyvolávalo paniku a beznaděj. Výroky pana Schwarzenberga jsou v tomto případě důkazem, že máme v politice aspoň jednoho člověka, který, aniž by urazil, řekne víc než jiný mnoha chaotickými vulgarismy. A navíc elegantně. Především však má pravdu.“

„,Korektní označení‘ používají nejraději a nejčastěji největší gauneři. Slušný a poctivý člověk může říct pravdu. Jemně řečeno, jsou to paka! A pan Schwarzenberg pro ně použil výstižný a vzhledem k jejich morálnímu profilu i noblesně jemný hovorový výraz.

Naši politici i česká společnost se neodrazí od současného rychlého sešupu na morální dno, dokud se znovu nenaučíme nazývat věci pravými jmény. Byť se občas někoho dotkneme a potrefené husy určitě častěji zakejhají.“

 

KrtečekOdpovídalo 130 vrcholných představitelů firem.

Tyto dvě záporné odpovědi jsou ironické:

„Měla by to být ovce.“

„Srovnávat krtečka s politiky je zavádějící. Krtek vykonává pro zem naprosto potřebnou činnost.“

Následující kladná odpověď je v podobném duchu: „Jsem pro krtečka. Nikoli však kvůli tunelům, ale protože nás na rozdíl od našich politiků skvěle reprezentuje v zahraničí – dokonce ve vesmíru. A na rozdíl od lva u nás v přírodě opravdu žije. Máme-li ve znaku lva, mohli bychom mít klidně například žirafu, ledního medvěda nebo krokodýla.“

Další tři vrcholní manažeři výrok nekompromisně odsoudili:

Problém naší země nespočívá ve státním znaku. Politici by se spíš měli snažit odstranit negativní jevy než rezignovat na jejich řešení a promítat je do státního znaku. Jeho změna je však výrazně snazší než boj s korupcí a s rozkrádáním veřejných statků.“

„S názory pana ministra lze souhlasit, protože jsou přesné. Zapomíná však, že je reprezentantem této země, a proto by ji neměl znevažovat. Chová se spíš jako rakouský než český státní příslušník.“

Takové vtipkování uráží většinu obyvatel, protože nikdy nic neukradli, nevytunelovali a dokonce platili daně. V bláhové naději, že stát je tu od toho, aby je kromě jiného ochránil před zloději a tuneláři.

,Krteček ve znaku‘ z úst čelního představitele vlády je symbolem rezignace státu.Udělat s tím nic neumíme, a proto se tomu aspoň zasmějeme. Kníže pán by mohl tyto vtípky trousit v hospodě u piva s viržínkem v koutku. Tam by to byl projev tradičního čecháčkovského skepticismu a ,odvážného‘ volání po ,mírném pokroku v mezích zákona‘. Mimochodem, v hospodě jsem slyšel mnohem lepší anekdoty.“

Tito čtyři respondenti mají opačný názor:

„To je hezký, vtipný, milý a kultivovaný výrok. Vtipný politik je nevídaným druhem homo sapiens. Vtipy byly vždy silnou stránkou našeho národa.“

„To, co se za tímto vtipným příměrem skrývá, nahání hrůzu.“

„Jde o přijatelnou formu sebereflexe. Zejména s přihlédnutím k devadesátým létům.“

Pan Kníže sice většinou spí, ale když se občas probudí, nebojí se udělat si legraci ze všech včetně sebe. Naše politika by byla mnohem zdravější, kdyby tuto vlastnost měli i jiní. Doufám, že se jednou dočkáme situace, kdy si ideologičtí protivníci nebudou skákat do řeči,  urážet se, provokovat, vyhrožovat žalobami a chovat jako puberťáci. Rád bych aspoň občas viděl v televizi kultivovanou debatu dospělých lidí. Do takové debaty humor a nadsázka patří.“

Tyto dvě záporné odpovědi jsou značně kritické:

Ministr Schwarzenberg se zřejmě jako obvykle spletl. Možná chtěl říci, že TOP 09 by měla mít ve znaku mega krtka. Především kvůli tunelování, které předvádí v ČR ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Jeho nejnovějším vydařeným kouskem je otevřené tunelování bývalých úřadů práce, které od 1. dubna 2011 nekoncepčně spojil do jediného centrálního superúřadu.

Tato reforma nebyla vůbec třeba. Nic se jí neušetří – kromě optických úspor kvůli přesunu státních zaměstnanců do soukromých firem. Jedinou motivací k ní může jako obvykle v české kotlině být pouze tunelování. S obdobným záměrem totiž už v minulosti, během svého působení v této ministerské funkci, přišel Petr Nečas. Po zjištění, že náklady by mnohonásobně převýšily možná někdy dosažené úspory, jej však zavrhl. Tunelování se nejčastěji skrývá pod falešnými prohlášeními o jeho šetření. Nedávné kauzy Drobil, Vondra nebo Barták jsou toho dokladem.

„Vláda, jíž je Karel Schwarzenberg jako předseda druhé nejsilnější koaliční strany důležitým členem, se zpočátku definovala jako rozpočtové zodpovědnosti a boje proti korupci. Ani jedno ani druhé však z jejího jednání zatím není patrné.

Takzvaná rozpočtová odpovědnost je zredukovaná na zvyšování daní a na škrty některých sociálních témat, namísto aby byla razantně snížena a zlevněna současná státní správa. Boje proti korupci mají všichni plná ústa, ale u toho také zůstalo. Ani Karel Schwarzenberg v tom nic pozitivního neudělal, a ani se nesnažil něco udělat. Proto by novou, jím navrhovanou vlajku s krtečkem ve státním znaku i on musel nosit hodně viditelně a vysoko.