Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na prezidenta může kandidovat kdokoli. Nejen pan kníže, ale i němý.

  8:07

Většina vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE si dokáže představit novoroční projev prezidenta Karla Schwarzenberga.

foto: © ČTKČeská pozice

V sobotu 22. října na sněmu TOP 09 její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil svou kandidaturu na prezidenta, i když se nepodaří prosadit přímou volbu. „Na namáhavých cestách jsem zjistil, že budu schopný ten úřad zastávat,“ uvedl Schwarzenberg. V průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi z konce září by získal hlas čtrnácti procent respondentů.

Předseda TOP 09 je sice přijatelný pro mladé voliče, ale v celé společnosti příliš vysokou podporu nemá. V případě přímé volby prezidenta by asi nadpoloviční většinu v prvním kole nezískal a ve druhém by záleželo na jeho protivníkovi. U veřejnosti často zaznívají hlasy, že by kvůli vysokému věku na funkci prezidenta nestačil. Navíc společnost nemá dobrý vztah ke šlechtě. A občas mívá i problém s nesrozumitelností Schwarzenbergova mluveného projevu.

Pro některé lidi ztratil Karel Schwarzenberg kouzlo poté, co se stal předsedou TOP 09. Opoziční voliči, kterým byl předtím sympatický, by ho už nevolili. V nepřímé volbě by jeho šance byly ještě o trochu nižší. Záleželo by na tom, zda by se mu podařilo získat podporu i jiných stran, především občanských demokratů. To je však nepravděpodobné, protože ODS bude podporovat vlastního kandidáta.

Navzdory těmto nepříznivým prognózám by si novoroční projev prezidenta Karla Schwarzenberga dokázalo představit 72,5 procenta vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE.

Hlas elity

                      Odpovídalo 141 vrcholných představitelů firem.

Patří mezi ně i těchto pět respondentů:

„A to již i 1. ledna 2012. Karla Schwarzenberga si velmi dobře dovedu představit jako českého prezidenta a rád bych mu dal svůj občanský hlas. Vypadá to však, že si to současných 281 nejmoudřejších z farmy (a jejich dozorci a dojiči) ponechá pro tradiční vlastní čachry.“

„Nabízí se řada humorných asociací, ale pokusím se zůstat vážný. Nic nebrání kandidovat na prezidenta člověku s jakýmkoli zdravotním handicapem, i němému. Proto si dokážu představit novoroční projev takto postiženého člověka, samozřejmě s příslušným zabezpečením. Jinou otázkou je, zda je pan Schwarzenberg vhodným kandidátem. Pro mne nikoli. A pokud bych byl volitelem v prezidentské volbě, můj hlas by nedostal.“

„Mám vynikající představivost. Novoroční projevy pronášeli nejen v této zemi různí ,týpci‘, tak proč ne právě pan kníže? Navíc jsem viděl film Králova řeč.“

Těším se na jeho roztomilou češtinu. Genetikou dané výrazné šlechtické rysy mi nevadí. A opravdu, ale opravdu to ode mne není nic falešného. Abych to shrnul: Karel Schwarzenberg je jednou z vhodných osobností na tento post.“

„Byl by úžasný. Určitě by nalezl nějaké neotřelé téma, které by přednesl národu svou, na současnou dobu originální češtinou. Věřím, že by si jej nenechalo ujít mnoho lidí.“

Následující tři záporné odpovědi jsou nejen k jeho mluvenému projevu, ale i k němu samotnému výrazně kritičtější:

Jedinou možností by bylo jeho projev předem nahrát a sestříhat z krátkých úseků, ve kterých by pan kníže zřetelně artikuloval. Navzdory tomu by byl lepším prezidentem než Václav Klaus či Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg lidi nerozděluje, ale spojuje, což české politice nejvíc chybí.

Jeho čeština je sice mizerná, ale jde o noblesního pána s větším nadhledem a rozhledem, než má většina současných politiků. Říká se, že vnitřní politika rozhoduje o tom, jak budeme žít, a zahraniční o tom, jestli přežijeme. A právě zahraničnímu vnímání naší země by jeho volba mohla výrazně prospět.

Zároveň by jeho zvolení bylo symbolickým uznáním faktu, že česká šlechta je součástí tohoto národa a že po masarykovském, a především komunistickém odmítání a potlačování šlechty nastávají normálnější časy. Šlechta často tvořila dějiny této země, a ať chceme, nebo nechceme, je součástí identity tohoto národa. Možná bychom si měli vzít příklad z Angličanů, Francouzů nebo Němců, kteří mají ke své šlechtě mnohem pozitivnější vztah než my. Plebejství je sice zajímavé, ale občas neškodí trochu noblesy.“

„Raději si nic takového nepředstavuji. Doplňující otázka: Měl by překladatele?“

Dokážu si představit cokoli, jen ne novoroční projev ,prezidenta‘ Karla Schwarzenberga. Copak by nám asi říkal? Že Miroslav Kalousek vlastně nemůže za ty zpackané reformy. A Jaromíra Drábka by chválil za rozvrat trhu práce a sociálního systému?

Pan Schwarzenberg by ten novoroční projev nebyl schopný ani přečíst do konce, určitě by v půlce usnul. Na to opravdu nejsem zvědavý. Už nadělal České republice v zahraničí dost ostudy. Naposled, když usnul přímo v televizním studiu v Bělehradě při panelové diskusi. Každý člověk má své limity a měl by vědět, které funkce jsou nad jeho možnosti. Karel Schwarzenberg nemá na to být prezidentem ČR.

Další vrcholný manažer si s otázkou neví rady:

„Intelektuálně by to byl nesporně velmi zajímavý a státnický projev. Z hlediska hlasové srozumitelnosti si však nejsem jistý, kolik procent národa by bylo schopné rozeznat obsah.

Následujících šest kladných odpovědí se vyznačuje stručností i vtipem:

„Pokud u něj pan kníže neusne, já určitě také ne.“

„Byl by šťavnatější a bylo by mu hůř rozumět.“

„Stačí zesílit zvuk a přepnout ekvalizér.“

„Jen nevím, jestli by tak měl prezidentský projev vypadat.“

„Už se mlátím smíchy. Jedno oko nezůstane suché!“

„Myslím, že jej nikdy neuslyším.“

Tyto tři záporné odpovědi jsou delší a analytičtější:

„V této zemi se stalo mnoho věcí, které jsem si nedokázal představit. Odhlédnu-li od prezentačních schopností pana knížete, bude v této zemi lepším prezidentem šlechtic za zenitem svých sil (eufemisticky řečeno) než kterýkoli z těch bezcharakterních, zkorumpovaných či neschopných jedinců, kteří v české politické elitě převažují.

Může-li být premiérem člověk jako pan Nečas a mohl-li se dostat do vlády člověk jako pan Bárta a předsedou Poslanecké sněmovny stát člověk jako pan Vlček, pak je lákavou představou návrat do raného feudalismu s nějakou umírněnou formou nevolnictví.“

„Při vší úctě k panu Schwarzenbergovi si ho v roli českého prezidenta představit nedokážu. A tedy ani jeho novoroční projev. Karel Schwarzenberg patří k nemnoha ,lepším‘ představitelům naší politické scény, protože jako jeden z mála pracuje s lidskými a společenskými hodnotami. Také má mnoho pozitivních myšlenek a názorů, čímž získal určitý kredit národa.

Je však za svým zenitem a také je na něm vidět, že ho politika a věci s ní spojené unavují. Škoda, protože kdyby byl o 20, 30 let mladší, představoval by bezpochyby pozitivně vyčnívajícího politika vhodného i pro funkci českého prezidenta.“

Karel Schwarzenberg nebude prezidentem ČR. A všichni to víme. Nic proti němu nemám, vážím si ho. Je to vzdělaný člověk, který neskutečně pomohl panu Kalouskovi a TOP 09. Škoda, že třeba ODS nemá svého knížete (byť existuje kníže z Hluboké), který by pomohl tuto tradiční stranu posunout výš.

Dostáváme se do jiné politické, geografické, ekonomické a světové pozice. Náš úzký pohled na Evropu, východ a západ je zastaralý. V kontextu nových ekonomik, jako je Čína, Brazílie či Indie, se musíme orientovat jinak. Je to problém nejen ČR, ale i celé Evropy.

Proto potřebujeme jiného prezidenta, byť je jeho úloha z hlediska Ústavy téměř nulová. Musíme mít lídra, nestranného vizionáře, člověka znalého světa, který rozumí ekonomice a moderním trendům.

Byť si to nikdo nechce přiznat, jsme na nejlepší cestě do nicotnosti, bezvýznamnosti, provinčnosti. A to je jen krátkodobý pohled. Z dlouhodobého hlediska se můžeme stát totálně závislými na nových asijských ekonomikách. Končí legrace, potřebujeme skutečného vizionáře. Není jich mnoho a ze současných kandidátů to není žádný.

Karel Schwarzenberg nás neposune dál. Nemá ten obsah, tu vizi, ten étos. Korektně je však třeba říct, že rovněž nezneužije své funkce a bude se snažit o korektní výkon hlavy státu. Nebude hrát své hry. Pokud chceme korektní standard výkonu, je Karel Schwarzenberg vhodný. Pokud však máme laťku výš, je třeba hledat někoho jiného. I v TOP 09 se například diskutuje o Tomáši Böhmovi, současném řediteli Národní knihovny. Vhodným kandidátem by mohl být i profesor Jan Švejnar.“

Tito tři respondenti jsou ke Karlu Schwarzenbergovi vstřícní:

„Dokážu si představit, že bude stručný, přiměřeně vtipný a že se na něho těch 1700 obyvatel, co poslouchá novoroční projevy, bude muset soustředit, jinak nechytí pointu. Čili samé klady.“

Vzhledem ke špatné výslovnosti Karla Schwarzenberga doporučuji novoroční projev v angličtině nebo němčině s českými titulky, případně pouze psané novoroční poselství. Jeho myšlenky jsou často originální a sympatické, ale při poslechu jeho slovního projevu dost trpím.

Na špatnou výslovnost a vady řeči našich politiků jsme si museli po roce 1989 zvyknout. Až se zdálo, že správná výslovnost je ,neslušná‘. Jako příklady neléčených vad řeči slouží mluvené projevy Václava Havla, Jiřího Dienstbiera staršího či Vladimíra Dlouhého. Zpočátku nedostatky formy kompenzoval obsah, ale to dnes bohužel neplatí. Projevy současných politiků proto vyvolávají dvě utrpení. Výjimku tvoří Václav Klaus, který formou neurazí a obsahem často pobaví i za hranicemi ČR.“

Česky to sice nic krásného nebude, ale to nepovažuji za nejpodstatnější. ,Dobře vypadajících panáků‘ je na české politické scéně nadbytek, za což si můžeme sami. Příliš totiž dáme na to, jak kdo vypadá, a podle toho soudíme lidi.

Pokud chceme, aby bylo lépe, mělo by nám jít o opravdovost našich politiků, o jejich integritu. Karel Schwarzenberg sice není ideálním kandidátem, ale z hlediska opravdovosti je mezi našimi politiky jedním z nejlepších.