Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Miloš Zeman: nejlepší kandidát, nebo Klausův polibek smrti?

  14:36

Dle 54,8 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ pomůže podpora prezidenta Václava Klause bývalému premiérovi v boji o Hrad.

„Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila,“ míní jeden z respondentů. foto: © ČTKČeská pozice

Koho by si nyní v první přímé volbě zvolili čeští občané za svého prezidenta? Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a někdejší předseda vlády Miloš Zeman. Ten poprvé předstihl ekonoma Jana Švejnara, který je těsně třetí. Fischera by podpořilo 36 procent voličů, Zemana 12,5 procenta a Švejnara o procento méně.

Z lavírování ODS a ČSSD okolo výběru svých kandidátů pro prezidentské volby těží Miloš Zeman. A jeho šance se zvýšily poté, co ho podpořil prezident Václav Klaus. „Miloše Zemana považuji za významnou osobnost české politiky, s čímž jsem se nikdy netajil. Jeho prezidentskou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy. O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří,“ domnívá se Václav Klaus.

Zemana prezidentova podpora potěšila. „Beru to jako vyjádření sympatií. Pro mě je důležitá podpora výrazných osobností a prezident Klaus bezesporu výraznou osobností je,“ řekl prezidentský kandidát a čestný předseda Strany práv občanů – Zemanovců. Z průzkumu ČESKÉ POZICE pak vyplývá, že dle 54,8 procenta oslovených vrcholných manažerů podpora prezidenta Václava Klause pomůže Miloši Zemanovi v boji o Hrad.

Klaus-Zeman                         Odpovídalo 115 vrcholných manažerů firem.

V těchto třech kladných odpovědích se objevují důvody, proč tomu tak je:

„Navzdory všem svým rozdílům mají podobný okruh příznivců.“

„Popularita Václava Klause je stále dost vysoká. Navíc byl Miloš Zeman jeho odpůrcem a úcta k soupeři je nejlepším doporučením.“

Díky podpoře Václava Klause se o Miloši Zemanovi víc mluví, a proto ho jako relevantního kandidáta zaznamená větší část voličů. Zeman se tudíž může stát volitelnějším jak pro voliče ČSSD, tak ODS.“

Opačný názor zaznívá v těchto čtyřech záporných odpovědích:

„Nejsem si jistý. Spíš by se mohl Miloš Zeman obávat, aby ho lidé nehodili s Václavem Klausem do jednoho pytle. Vypadá to spíš na soumrak bohů než na Dionýsův návrat.“

„Asociace s Václavem Klausem bude vyvolávat spíš negativní pocity. To není dobrý tah.“

„Spíš mu tato podpora uškodí. Konfrontaci s průzkumem veřejného mínění na téma ,kolik procent národa prezidentovi věří a dá na jeho doporučení‘ bych však nejspíš neustál… Nicméně nejde jen o to, zda a kolik důvěry a respektu ztratil Václav Klaus u občanů-voličů, ale především o podstatu fenoménu ,Zeman‘. To je přece natolik děsivá karikatura politika a důstojného reprezentanta státu, že je dle mne pro rozumně smýšlející lidi nevolitelný. Ale politolog nejsem a už vůbec ne věštec.“

„Pokud nepopulárního člověka podpoří jiný v podstatě nepopulární člověk, těžko to na nepopularitě prvního může něco změnit.“

Tito tři respondenti nedokážou odpovědět kladně ani záporně:

„Nevím, do jaké míry to Miloši Zemanovi pomůže. Je to však logické, protože je součástí politického establishmentu a představuje pro něj menší riziko než ,nekontrolovatelný‘ ambiciózní kandidát, který by mohl chtít – nedej bože – měnit zaběhnutý stav. To Miloš Zeman chtít nebude.

Uchází-li se o prezidentský úřad znovu poté, co ho při předchozím pokusu hodila jeho ,rodná‘ ČSSD mírně dehonestujícím způsobem přes palubu, svědčí to o tom, že jeho ego si nechce nechat ujít tento vrchol životní kariéry. Aby si zajistil potřebnou podporu, určitě slíbí, že bude hodným chlapcem, který si bude užívat života na výsluní a nebude se z Hradu pokoušet někomu zasahovat do ,byznysu‘. Je-li ovšem seriózním uchazečem na post prezidenta a nemá příliš vážných konkurentů, pak to něco napovídá o kvalitě naší politické elity. Na rozdíl od většiny ostatních prezidentských kandidátů je Miloš Zeman alespoň osobnost, byť poněkud svérázná.

Na chod České republiky nebude mít velký vliv, pokud z Hradu odejde perfektně oblečený Všeználek a nahradí ho zábavný klaun ve špatně padnoucím kostýmu. Miloš Zeman by sice byl méně reprezentativním prezidentem než Václav Klaus, ale s pomocí pár panáků becherovky by možná dokázal ČR ve světě mnohem víc zviditelnit.“

Třeba existuje tajný dodatek Zeman–Klaus k opoziční smlouvě. Když však sleduji dosavadní bezbarvé kandidáty, ze kterých hvězdy dělají mediální kampaně a moudra, jako je ,nebude-li pršet, nezmoknem‘, nikoli jejich přirozená osobnost a skutečná autorita, nedivím se Klausově podpoře výrazné osobnosti, jíž by prezident měl být.“

„Nedokážu odhadnout, co v přímé volbě udělá s lidmi osobnost Václava Klause coby přímluvce za svého někdejšího soka i souputníka Miloše Zemana. Veřejnost vnímá prezidenta Klause v širokém spektru – od tatíčka národa až po padoucha, který spustil ten ,krásný‘ korupční brajgl. K jakému názoru se veřejné kyvadlo přikloní v době prezidentské volby, rozhodne, jestli Miloši Zemanovi pomohl, nebo naopak ublížil.

Další tři kladné odpovědi jsou kritické ke kandidátům ODS a ČSSD:

„Ti, kdo si prezidenta Klause váží, na jeho doporučení dají, a ti, co ho nemají v oblibě, si vzpomenou na jeho šarvátky s vůdcem opoziční strany. Miloš Zeman je nejlepší kandidát a po tom, co předvedly nejsilnější strany – ODS nevýrazný Přemysl Sobotka, ČSSD nevyzrálý a nepředvídatelný Jiří Dienstbier mladší –, by neměly mít šanci prezidenta získat. A ostatní osobnosti, jejichž politické postoje nejsou známé, sledují pouze populismus.“
„Může pomoci. Jedním z negativních rysů naší politiky je neschopnost ocenit soupeře a uznat porážku, hledat a nalézat rozumný kompromis, mít na zřeteli zájem státu a umět jej postavit nad zájmy ostatní. Voliči mohou vnímat gesto Václava Klause vůči Miloši Zemanovi právě jako důležitý symbol takových schopností. Když jsem v televizi viděl uplakané stížnosti kandidátů ODS, že se od Klause nedostalo podpory právě jim, pak toto gesto minimálně odhalilo, kdo na Hradě být nemá.“

„Prezident Klaus není spojován se současnou korupcí ani s reformami a vyšetřováním, a proto je u mnoha lidí stále populární. Jeho doporučení tudíž Miloši Zemanovi pomůže. U mne však nikoli, protože nemusím ani jednoho z nich.“

Následující čtyři záporné odpovědi kritikou obou politiků nešetří:

Prezident Václav Klaus nemá morální právo dávat jakoukoli podporu. A v případě Miloše Zemana mi tato jeho podpora přijde jako nechutný handl. Ty jsi mě nechal zvolit minule, a když už zvolený být nemůžu já, zasloužíš si to ty jako odměnu za opoziční smlouvu.“

Po nedávných událostech, které hýbou českou společností, bude podpora Václava Klause pro jakéhokoli kandidáta na Hrad spíše tím příslovečným ,polibkem smrti‘. Václav Klaus měl jedinečnou šanci udělit milost řidiči Romanu Smetanovi, který politikům před volbami v Olomouci maloval tykadla. Prostě klukovina, jen ten kluk už nějak není v dětských letech. Způsobenou škodu ODS zaplatil, přesto ho soudkyně Markéta Langerová, manželka Ivana Langera z ODS, odsoudila.

Od té chvíle se už dějí jen samé špatné věci. Situaci se snaží zachránit ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jak se zdá, je jediný, kdo má v ODS ještě rozum.
Většina veřejnosti v minulosti nevnímala Václava Klause negativně, většinou spoléhala na jeho velkorysost. Nyní ovšem ukázal, že se nachází mimo realitu. V minulosti několik jím udělených milostí provázelo podezření z korupce a v případu, kdy se soudní mašinerie ,ukájí‘ na bezbranném řidiči, odmítne sporný institut milostí využít. Navíc ho hloupě veřejně pochválil premiér Petr Nečas. Horší už to asi být nemůže.
Také se naskýtá otázka, proč Klaus nepodpoří raději kandidáta ODS Přemysla Sobotku. Nezdá se mu bývalý předseda Senátu dost dobrý jako jeho nástupce? Nebo jde o rafinovanější taktiku? Že by Klausova podpora měla Zemana předem znemožnit a následně Sobotku katapultovat na Hrad?“

Podpora Václava Klause bude mít dopad přesně opačný. Možná právě proto ji vyjádřil: aby snížil Zemanovy šance na zvolení prezidentem. Současně může jít od Václava Klause o snahu zajistit beztrestnost našim ,ekonomickým mafiím‘ i po jeho odchodu z Hradu.

Právě za takzvané opoziční smlouvy, kterou Klaus a Zeman reprezentují, totiž byla naše společnost nejvíc poškozena a masivně rozprodány, přesněji rozkradeny, klíčové části národního hospodářství – například energetika, teplárenství, vodárenství, bankovnictví a pojišťovnictví, telekomunikace, rafinerie či chemický a farmaceutický průmysl. A zároveň byly nastaveny mechanismy systematického odčerpávání peněz z veřejných rozpočtů včetně zdravotnictví a zbídačeného školství, které fungují dodnes.

Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila.

„Nejen nepomůže, ale spíš uškodí. To však není důležité, protože:

  • Lidé chtějí zcela po právu zásadní změnu celé zkorumpované české politické scény.
  • Čím dál častěji se ozývá volání, aby se objevil v čele ČR člověk, který nebude spojen s různými kauzami, nazve je pravým jménem a začne zemi směřovat jinam než k ,balkánským demokraciím‘, kam se v uplynulých letech ubírala stále svižněji.

Takovým člověkem Miloš Zeman při vší úctě k jeho znalostem, zkušenostem, životní moudrosti a vtipných bonmotech není.“

V podobném duchu, možná i trochu konspiračním, jsou tyto čtyři kladné odpovědi:

„Asi ano, nemyslím si však, že by to Miloše Zemana v boji o Hrad favorizovalo. Společně s Václavem Klausem jsou dnes totiž ve srovnání například s bývalým premiérem Janem Fischerem válečníky z minulé války.“

Klausova podpora může Zemanovi pomoci. Jen doufám, že mu to nebude stačit. Jako klíčový zástupce politické garnitury divokých devadesátých let by totiž byl jen prodloužením nemorálního stavu, jejž nastavila neetická opoziční smlouva, kterou vytvořil právě tandem Klaus–Zeman. Nechci tyto politiky vidět jen ve špatném světle, ale měli by stejně jako jejich mladší oblíbenci, například Pavel Bém, Stanislav Gross, Ivan Langer či Bohuslav Sobotka, už konečně zmizet v politickém důchodu, nebo ve vězení.“

„Pomůže. Z ,historického hlediska‘ mi to připomíná já na bráchu, brácha na mně. Prostě poděkování za dřívější spolupráci. Kdepak Jan Fischer, kdepak Jan Švejnar, ale Miloš Zeman…

„Je to dlouho připravovaný scénář. Miloš Zeman je našim oligarchům nejméně nebezpečný, je to vlastně pokračování Klausovy éry. Miloš Zeman je součástí systému a je ,pod kontrolou‘, a proto nebude mít ambice na nějaké razantní akce. Bude s ním pravděpodobně i dost zábavy, protože bude peprně glosovat některé společenské jevy, ale nikdy se nepustí do boje s těmi pěti až šesti multimiliardáři, kteří nám ve skutečnosti vládnou. Naopak, vytvoří jim ,klid na práci‘, protože bude pravidelně odvádět pozornost médií, a tím i veřejnosti.“

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...