Lidovky.cz

Měla by Karolína Peake rezignovat?

  14:39

Dle 74,5 procenta vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE by měla Karolína Peake ze svého postu odstoupit.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake usiluje jako předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí mimo jiné o co největší transparentnost. Navzdory tomu neuvedla víc než 18 milionů korun, jež získala za prodej vily v Praze-Troji, v čestném prohlášení z roku 2010, kterým se politici hlásí ke svým příjmům. Část peněz z prodeje této vily totiž obdržela ve splátkách v době, kdy již zasedala ve sněmovně.

Dle právníků oslovených ČESKOU POZICÍ tím porušila zákon o střetu zájmů. Krom toho transakci obestírá několik dalších nejasností. V průzkumu ČESKÉ POZICE se 74,5 procenta vrcholných českých manažerů domnívá, že by Karolína Peake kvůli svému pochybení měla odstoupit z postu vicepremiérky.

graf, Peake

                                  Odpovídalo 114 vrcholných manažerů firem.

Těchto pět kladných odpovědí se vyjadřuje stručně a jasně pro její odstoupení:

„Porušila zákon o střetu zájmů.“

„V každém případě. Navíc se prezentuje jako osoba, která je čistá a dodržuje zákony platné v České republice.“

„Hlavní důvodem by však nemělo být nedostatečné čestné prohlášení o příjmech, nýbrž její sebereflexe.“

„A nejen kvůli čestnému prohlášení. Existují další morální důvody, například LIDEM. Nemá ve vládě co dělat.“

„Měla by, ale neudělá to. Co by pak chudinka dělala.“

Tyto tři kladné odpovědi se Karolíny Peake zastávají:

„Je to otázka právního výkladu.“

„Nic neukradla. Pouze se bojí závistivců a jiných hňupů. Udělala administrativní chybu, za kterou by měla zaplatit pokutu.“

„Sice nechápu, jak na to mohla zapomenout, ale nevidím v tom žádnou korupci. Je víc jiných lidí, kteří by měli jít dřív k šípku. Navíc to má strana LIDEM a vláda za pár.“

Následující dva respondenti nedokážou odpovědět jednoznačně:

„V této chvíli si nejsem jistý, zda neuvedení této částky bylo úmyslné a mohla-li z toho paní Peake neférově profitovat.“

„Nemám čas ani chuť sledovat všechny informace o možných problémech vrcholných politiků. Jedna přebíjí druhou, nedostavuje se však faktický dopad konkrétním postihem konkrétního politika či s nimi spojených osob, například Pavla Drobila, Martina Kocourka, Romana Janouška, Jaroslava Palase, Vlasty Parkanové či Marka Dalíka.“

V dalších pěti kladných odpovědí se objevuje tvrdá kritika: 

„Měla by odstoupit kvůli bezpáteřnímu přístupu k politice. Toto je jen zástupný problém.“

„Správně by otázka měla znít: Měla by Karolína Peaková odstoupit z postu vicepremiérky? Jsme v České republice, a proto gramaticky správně přechylujeme všechna ženská příjmení. Proč bychom neměli přechylovat i jméno české vicepremiérky? Ale to je spíš servilita novinářů a jejich neúcta k českému jazyku.
Je děsivé a pro politikou reprezentaci minulých 20 let příznačné, že ,opomíjí‘ dodržovat zákony, vyhlášky a nařízení. U paní Peakové je pak s podivem, že pro ni byl vytvořen další zbytečný a daňovými poplatníky placený úřad. Odstoupit by však měla celá vláda, byť ta, co přijde po ní, určitě nebude lepší. Je třeba konečně přestat tolerovat politikům jejich pohrdání zákony a voliči.“

Karolína Peake už dávno měla odstoupit a vzdát se poslaneckého mandátu, protože je ve vládě ČR zcela nezákonně. Kandidovala a byla zvolena za Věci veřejné, nyní však vystupuje za stranu LIDEM, která vůbec do parlamentu nekandidovala. Nemá proto žádnou legitimitu vzešlou z voleb. Její setrvávání ve sněmovně je v rozporu s Ústavou ČR.
To, že vědomě lhala a zatajila mimořádné příjmy z prodeje vily, mě vůbec nepřekvapuje. Pravděpodobně lhala a podváděla i v mnoha jiných věcech. Pravdu říká, asi jen když se splete. Hlavně že je u koryta!“

„V každé politicky vyspělé společnosti by taková osoba měla odstoupit a po zveřejnění této informace by zřejmě odstoupila. V našich podmínkách se Peake pouze zařadila mezi poměrně početnou skupinu politiků, kteří si s něčím podobným nelámou hlavu.“

„V civilizovaných zemích odstupují politici jen při stínu podezření o podivnostech. A navíc to její neustálí kázání vody. Existuje také otázka legitimity strany LIDEM. Nikoli nezbytně ústavní, ale morální určitě.“

Tento vrcholný manažer odpověděl předpovědí:

„Odstoupí, až prodá zámek ve Štiříně. A to za třetinu odhadní ceny.“

Další dvě záporné odpovědi jsou k vicepremiérce vstřícné:

„Především pro ni nemělo být toto umělé korýtko vytvořeno. Zbytečnou činnost, kterou předvádí pro období 2014 až 2015, kdy už tato vláda i její přeběhlické uskupení LIDEM budou zcela určitě na smetišti dějin, nás přijde na mnohem víc než její nepřiznaný majetkový prospěch. Ve světle ProMoPro, kdy se splachovací ,statečný‘ Alexandr Vondra a další výtečníci drží v sedlech, co to dá, není její ,opomenutí‘ 18 milionů korun až natolik závažné, a proto by odstupovat neměla.

„Je přece mladičká, nezkušená a vší silou bojuje proti korupci. Její jednání zapadá do politiky, v níž ,odpovědnost‘ je v projevech vládních politiků používaná snad v každé větě a prezidentský kandidát se ,otřásá hrůzou‘ při zmínce o extremistické straně, která mu osm let sloužila jako kariérní výtah. Přitom dnešní KSČM je v jeho pojetí extremismu pouhým odvarem té, které byl členem. Tak proč by zrovna paní Peake měla jít příkladem?

Těchto pět kladných odpovědí rozhodně výhradami ke Karolíně Peake nešetří:

Zdá se, že transakce v Troji byla zcela legální. Vicepremiérka vlády a šéfka strany LIDEM Karolína Peake ji v právně ne zcela jasné situaci možná neohlásila proto, že nechtěla výší svého majetku dráždit veřejnost. Pokud však má alespoň malý pud sebezáchovy, měla by tento problém využít jako důvod k odchodu z politiky.
Nyní je evidentně v pozici užitečného idiota, protože její vliv na vládnutí je nulový. A jak už to bývá, po příštích volbách, které drtivě vyhraje levice, se budou hledat obětní beránci. Ti nejslabší budou nejvíc bití a Peake mezi ně bude nepochybně patřit.“

Politik, který skrývá desítky milionů korun, není důvěryhodný a musí odejít. Nikoli jen z postu vicepremiérky, ale z politiky vůbec. Jinou věcí je, komu tato kauza slouží. Pokud se pere Peake s ministrem dopravy Pavlem Dobešem, kdo bude v čele LIDEM, měli by jít oba.“

„Trochu bych to však rozšířil. Dobrovolně by měl odstoupit každý politik, který zatajil nějaké příjmy. A aby to neparalyzovalo chod celého státu, mohlo by se to pro začátek týkat jen příjmů nad milion korun.“

„Paní Karolína Peake by měla rezignovat nejen na post místopředsedkyně vlády, ale na všechny své veřejné funkce. Její setrvávání v politice, včetně té vrcholné, pouze zvyšuje již tak vysokou nedůvěryhodnost vlády Petra Nečase a celé současné vládnoucí garnitury. Již dnes je paní Peake pro většinu slušných lidí prakticky nevolitelná a je jen otázkou času, kdy se z potenciální politické mrtvoly stane skutečná.
Osoby, jako je paní Peake, které během své relativně krátké životní dráhy stihly vystřídat tři a více politických stran a přitom si ze státu dělat dojnou krávu a podvádět občany, by měly mít všechny veřejné aktivity ze zákona zakázané, snad s výjimkou veřejně prospěšných prací v rámci výkonu trestu.“

Pokud se paní Karolína Peake v naší ,protikorupční‘ vládě ujala důsledného potírání jakýchkoliv nesrovnalostí, nejasností a nepravd, měla by na základě tolikrát opakovaného hesla ,padni komu padni‘ vyvodit osobní a politickou odpovědnost z toho, že zatajila uvedený příjem, čímž výrazně porušila zákon. Především by měla průkazně vysvětlit, kde na nákup nemovitosti vzala tolik peněz, a následně popsat všechny transakce spojené s nemovitostí, a tím prokázat, že, jak tvrdí, všechno bylo v pořádku a že v tom nebyly jiné peníze než její vlastní. V případě jakékoli nesrovnalosti v jejím vysvětlení by pak měla bez okolků odstoupit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.