Lidovky.cz

Jansta, spasitel českého sportu?

  12:52

Většina manažerů nepochybuje o schopnostech nového šéfa ČSTV. Předchozí vedení bylo prý k smíchu. Laťka je extrémně nízko.

Pomůže nový šéf ČSTV Miroslav Jansta sportu z finančních obtíží? foto: © ČTKČeská pozice

Novým předsedou Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) byl v sobotu 28. ledna na jeho valné hromadě zvolen šéf České basketbalové federace, advokát, bývalý poslanec a lobbista Miroslav Jansta. V čele ČSTV vystřídal Pavla Kořana, který měl blízko k někdejšímu generálnímu řediteli Sazky Aleši Hušákovi. ČSTV je v totální finanční krizi a Jansta se jej pokusí z ní dostat.

Ve svém projevu na valné hromadě Jansta označil za základní kroky za prvé důkladnou analýza majetku ČSTV a teprve poté rozhodnout, zda a co prodat; za druhé vznik nového zastřešujícího orgánu pro sport, který bude partnerem pro stát; a za třetí hledání nové role pro „nové“ ČSTV. Mimo jiné v něm také řekl: „Je zřejmé, že finanční prostředky ze státní pokladny nepotečou v budoucnu do sportu prostřednictvím ČSTV. Současně je otázkou, zda bude ČSTV nadále servisní organizací sportovních svazům. O tom nechť rozhodují právě sportovní svazy. Z minulosti víme, že ČSTV – stejně jako žádná jiná veřejná, či zájmová instituce – není dobrým hospodářem.“

Nového lídra českého sportu čeká tvrdý boj o peníze. Nový loterijní zákon totiž přiřkl zisky z výnosu z hazardu obcím, přičemž se nepodařilo prosadit, aby třetina této částky šla přímo na sport. Do dubna by měl být připraven nový legislativní návrh a podle Jansty by se měl příspěvek státu na financování sportu postupně zvýšit až na čtyři miliardy korun ročně.

Dle 67,8 procenta vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE je Miroslav Jansta lepším lobbistou za zájmy českého sportu než dosavadní vedení svazu. Snad se mu i díky tomu podaří dostat český sport z finanční krize.

Graf_Jansta

O Janstových lobbistických schopnostech je přesvědčeno těchto šest respondentů:

„Miroslav Jansta na to má skvělý potenciál. V uplynulých 15 letech byl značně úspěšným lobbistou v řadě sporných případů a prokázal, že ,umí mluvit‘ s řadou protichůdných stran. Pokud tento svůj potenciál plně využije ve prospěch českého sportu, bude to pro českou společnost i pro Českou republiku velmi užitečné!

„Pan Jansta je velezkušený lobbista s ,dlouhými prsty‘, takže bez problémů kamkoli dosáhne pro peníze.“

„O moc víc lepších ,bafuňářů‘ tady není.“

„Je to ,protřelý‘ člověk s velkým politickým vlivem.“

„Pokud pan Jansta něco dělá, dělá to pořádně.“

„Konečně má Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) předsedu, jakého měl mít už dávno.“

Tyto tři záporné odpovědi jsou vůči novému šéfovi ČSTV kritické:

„Minulé vedení bylo nepochybně tragické, ale obávám se, že nové ho hravě překoná. Miroslav Jansta, Ivo Kaderka, Jiří Kejval a Miroslav Pelta garantují, že můžeme očekávat ,privatizaci‘ majetku ČSTV do rukou těchto ,velikánů‘ českého sportu. Ti už v minulosti ukázali, co dokážou. Současně však budou schopní získat pro český sport víc peněz převážně od státu a státních podniků. Jen z těch peněz bude zásadně ,odsypáno‘ do jejich kapes.

Šokuje mě, jak mohou zástupci svazů volit opakovaně taková zoufalá vedení, a že se vůbec z minulosti nepoučili.

„Lobbistou především pro sebe.“

Volbu Miroslava Jansty předsedou ČSTV si spojuji s příslovím ,udělat kozla zahradníkem‘. Samozřejmě, že takzvaný lobbista Jansta bude při výkonu této funkce zastupovat zájmy, v první řadě však svoje. Stejně jako to dosud činil a nadále činí ve svých ostatních aktivitách. ČSTV dostane k dispozici pouze to, co zbude po uspokojení zájmů pana Jansty.

Bohužel to není jediný příklad, jak lze negativně pomáhat, tedy škodit českému sportu. Stačí si vzpomenout na Vlastimila Košťála ve fotbalové Spartě nebo na Aleše Hušáka a s ním spojených sportovních funkcionářů ve společnosti Sazka. Je smutné, že i ve sportu se u nás dostanou k řídící moci lidé, kteří si to zaplatí, namísto odborníků a poctivých nadšenců pro sport.

V dalších čtyřech kladných odpovědích sice také zaznívá kritika, nikoli však stejně silná:

„Pokud bude vkládat do této činnosti stejné úsilí jako do obhajování zájmů basketbalu v Nymburku, výrazně se zlepší.“

„Šikovnějšího lobbistu by sport hledal těžko. Je jen otázkou, za koho bude lobovat. To ví jen on sám.“

„Už to přece mnohokrát dokázal. Jen aby něco zbylo na sportovní svazy.“

„Ale jděte! Copak tady někdo někdy měl na srdci zájmy českého sportu? Sport je kšeft jako cokoli jiného. Je to tvrdý byznys, jsou v něm prachy. Každý, kdo se angažuje, má na mysli především sebe, své zájmy a prachy.

Pan Jansta není výjimkou. Oproti svým předchůdcům je však chytřejší a schopnější, a proto jeho péče o vlastní zájmy bude opticky v elegantním souladu s tím, co naivní veřejnost může nazývat ,zájmy českého sportu‘.

Následující čtyři vrcholní manažeři nedokážou zaujmout kladný ani záporný postoj:

„Příliš etiky od něho čekat nelze.“

„Snad. Bezpochyby je to schopný právník. Jména sportovních papalášů, většinou dosud parazitujících na sportovcích, mi však nic neříkají. Právník a bývalý komunistický poslanec federálního shromáždění by snad mohl být úspěšnější. Také proto, že je nejen úspěšným právníkem, ale i aktivně hrával basketbal.“

„Nevím, zda nebude hájit zájmy zájmových skupin, na které je napojen.“

„Nevím, nakolik dosavadní vedení ČSTV lobbovalo za skutečné zájmy českého sportu. Ani nevím, co to jsou definičně ,zájmy českého sportu‘. Spadá ,zájem českého sportu‘ do českých národních zájmů? Sport je jen soukromá zábava a něčí velký byznys.

Jinou otázkou je, zda je pan Jansta lepším lobbistou než jíní lobbisté. Možná by se mělo založit v rámci ČSTV nové ,sportovní‘ odvětví a jeho ,svaz‘ a rovnou ze státního rozpočtu mu posílat peníze. Možná i český národní lobbistický tým. Možná i olympijský. Pan Jansta by mohl být kapitánem.

Tyto čtyři kladné odpovědi nešetří kritikou starého vedení ČSTV ani radami novému:

„Pan Jansta dlouhodobě prokazuje špičkové komunikační a vlivové schopnosti prakticky v celém politickém spektru. Jeho předchůdci možná rozuměli sportu, ale stačily nepřiměřené odměny ze Sazky, aby na jeho potřeby zapomněli. Bez Sazky a jejích peněz to bude mít nové vedení ČSTV mnohem těžší. Na členství v orgánech Sazky by nemělo být po jejím krachu zapomenuto. Neručí náhodou člen statutárního orgánu svým majetkem? A to včetně zámečku na Madeiře?“

„Už jen proto, že dosavadní vedení bylo veřejnosti k smíchu a působilo naprosto neschopně. Laťka je tím nastavena extrémně nízko. Ale nejde jen o lobbismus, protože ČSTV potřebuje manažera.“

„Dosavadní vedení svazu nelobbovalo za zájmy českého sportu, ale především za vlastní zisky a příjmy.“

Po dosavadním vedení ČSTV je jednoduché být lepším lobbistou. V podstatě se to nedá zkazit, protože nemělo se zájmy českého sportu prakticky nic společného. Současně si však nedělám iluze o obchodních a ekonomických zájmech Miroslava Jansty. Kost – historický majetek sportovních svazů – ještě není úplně ohlodaná, zůstalo pár tučných soust, například sportovní areály v Krkonoších.

Doporučil bych věnovat se i odebrání licencí na provozování číselných loterií současným provozovatelům. V civilizovaných zemích číselné loterie provozuje stát, stejně jako má monopol na tabák, líh a pohonné hmoty. Pouze v ČR číselné loterie provozují podivné mafie, často spojené s organizovaným zločinem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.