Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak by volil byznys? Lepší Kalousek než Šlouf.

  13:23

V průzkumu ČESKÉ POZICE, koho budou volit v prezidentské volbě oslovení vrcholní manažeři, přesvědčivě zvítězil Karel Schwarzenberg.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Tento text publikujeme v sobotu 26. ledna ve 14.00 hodin, kdy se zavřely volební místnosti. Tím se snažíme mimo jiné vyhovět zákonu, který zapovídá zveřejňování průzkumů tři dny před zahájením voleb. Právě v tomto mezidobí jsme položili našemu panelu vrcholných manažerů a významných podnikatelů prostou otázku, komu dají svůj hlas. Než se Česká republika dozví, koho občané zvolili novým prezidentem, nabízíme možnou odpověď na otázku, koho (patrně) volil byznys.

Vzhledem k citlivosti dotazu není překvapivé, že z celkem oslovených 521 byznysmenů odpověděli 104 (účast zhruba 20procentní) a děkujeme jim za důvěru. Přesvědčivě zvítězil s 69,2 procenty hlasů Karel Schwarzenberg. Miloše Zemana volilo 18,3 procenta respondentů. A 12,5 procenta dotázaných by nevolilo ani jednoho, přičemž jsme mezi ně zařadili i ty, kteří sice k volbám půjdou, ale zatím nebyli rozhodnuti pro jednoho z kandidátů. Téměř s jistotou lze tvrdit, že ve skutečnosti takto druhé kolo prezidentské volby neskončí a že, doufejme, i volební účast bude vyšší.

Dříve než se budeme věnovat argumentaci dotázaných, neodpustíme si poznámku: Dost možná, že řada byznysmenů, kteří neodpověděli, sdílí názor, s nímž jsme se setkali v případě střetu Baracka Obamy a Mitta Romneyho v amerických prezidentských volbách: „V předvolební kampani se žádné ideje neobjevily. Týkala se jen osobností, halasné propagace a kravin.“

Takto krátkým, a právě kvůli přílišné stručnosti nezveřejnitelným článkem reagoval jeden z amerických korespondentů ČESKÉ POZICE, kterého jsme požádali, aby napsal o idejích obou amerických prezidentských kandidátů v kampani. Je toto naše dostižení USA (Západu) tím pravým, v čem se mu chceme podobat? Dorazila už ideová krize i do Česka?

Graf, prezident

                                      Odpovídalo 104 vrcholných manažerů firem.

Argumenty dotázaných

Tito dva respondenti se sice prezidentské volby zúčastní, ale ve chvíli, kdy odpovídali na otázku, nevěděli, koho budou volit:

  • „Hodím si korunou. Pokud padne lev, Karla Schwarzenberga, pokud panna, Miloše Zemana, a pokud zůstane stát na hraně, k volbám nepůjdu.“
  • „Buď Karla Schwarzenberga, nebo Miloše Zemana, a určitě nikoli ani jednoho. Rozhodovat se budu až na poslední chvíli. V prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera a pokud by postoupil, bylo by moje rozhodování snadné. Oba kandidáti mají klady a zápory, ale voliči mají různá hodnotová měřítka, to, co je pro někoho klad, může jiný považovat za zápor.
    Jestliže se za prezidenta Václava Klause podle všech indicií začalo ,obchodovat‘ s prezidentskými milostmi, pak možný prezident Zeman (nebo jeho ,věrní‘) má již údajně připravené příslušné ceníky například na křeslo v bankovní radě, post velvyslance, soudce, dvouletou podmínku či pět let ,natvrdo‘.
    Některým voličům to může vadit, ale jiní to naopak budou považovat za pokrok oproti prezidentu Klausovi. Ceník totiž zvýší transparentnost prezidentských rozhodnutí a omezí vznik trapných ,mlžení‘ a dohadování jako u nejnovější amnestie, kterou Klaus s premiérem Petrem Nečasem ,obdarovali‘  své přátele (,obchodní partnery‘).“

Jak jsme již uvedli, nejvíce top manažerů hlasovalo pro Karla Schwarzenberga:

  • „To bych také rád věděl. Miloše Zemana volit nechci. A také ho rozhodně nechci na Hradě! Tudíž mi pravděpodobně zbývá volit Karla Schwarzenberga. Navzdory mé velké úctě k němu mi však jeho reálné postoje v současné vládě i několik diskutabilních kroků a názorů v zahraniční politice jeho volbu neusnadňují.
    Nezbývá mi proto než doufat, že nakonec zvolím správně. Ale není proč zoufat, bylo hůř a lidé si to chválili.“
  • Není to sice ideální kandidát, ale bylo by již dobré odstřihnout se od představitelů devadesátých let, i když jim není možné upřít, že tento stát po roce 1989 vybudovali. Domnívám se, že je historici budou hodnotit pozitivněji, než dnes činí veřejné mínění.
    Současně jsem smutný z toho, že nikde nevidím osoby srovnatelné s Václavem Klausem a Václavem Havlem, lidmi s dlouhodobě stabilním názorem, který nepodléhá mediálním větříkům, natož vichrům. Budou mi chybět a ,sympatičtí‘, mediálně proškolení politici zuřivě sledující jakoukoliv změnu veřejného mínění je nenahradí.
    Snad si toho Karla nebudeme vyčítat.“
  • Budu volit menší zlo. Podotýkám, že jsem obvykle pravicový volič, v tomto případě však toto dělení nefunguje.“
  • „Viděl jsem billboardy, které mě vyzývaly, abych nedopustil vstup Kalouska na Hrad. Kalousek na Hradě asi není ideální, ale mnohem lepší varianta, než když na něm bude Miroslav Šlouf.“
  • „Jedině Karla, i celá široká rodina. A ještě jsme přesvědčili spoustu známých.“
  • „Kvůli jeho vysokému morálnímu kreditu a slušnosti. Slušnost není slabost, právě naopak.“
  • „Určitě budu volit Karla Schwarzenberga, i když mám problém s tím, že mu příliš nerozumím. Ale je to politik, za kterého se nemusím stydět, protože i když spí, vypadá důstojně. To o Miloši Zemanovi po konzumaci více alkoholu tvrdit nelze. Navíc si jsem jistý, že touto volbou zamezíme tomu, aby u nás nepřevážily ruské zájmy.“

Tolik argumenty v prospěch Karla Schwarzenberga.

Dále se soustřeďme na reakce, jež se vyslovovaly pro Miloše Zemana.

  • „Budu volit Čecha, který se neušpinil podivnou privatizací Becherovky, nenese vládní odpovědnost za církevní restituce, zvyšování daní všeho druhu, megaamnestii a řádění ministra financí Miroslava Kalouska.“
  • „Pokud základy české státnosti vycházejí z národního obrození a zásad Masarykova a Čapkova republikánství, je volba Karla Schwarzenberga, zjednodušeně řečeno, ztrátou krátkodobé i dlouhodobé paměti, a nejenom národa.“
  • Souhlasím s prezidentem Václavem Klausem, že hlavou státu má být člověk, který je od narození pevně spjatý s touto zemí. Tomuto kritériu z obou kandidátů plně vyhovuje pouze Miloš Zeman. Jsou mu sice vyčítaní různí podivní spolupracovníci, ale i okolo Karla Schwarzenberga se pohybují lidé, kteří by dávno měli být spíše ve výkonu trestu, třeba exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
    Ten si přítomnost ve Schwarzenbergově volebním štábu a záběry televizních kamer vyloženě užívá, možná víc než samotný prezidentský kandidát. Právě toto jeho nestydaté natřásání se, aniž by vyvodil odpovědnost za škody, které způsobil našemu státu se svým bývalým prvním náměstkem Vladimírem Šiškou, jenž dosud není ve výkonu trestu – například kolaps úřadů práce nebo zavedení takzvané sKarty –, mě čím dál víc utvrzuje v tom, že Zeman je jedinou správnou volbou.“

Následující tři vrcholní manažeři byli rozhodnuti nevolit ani Schwarzenberga, ani Zemana:

  • Už před nějakou dobou mě přestalo bavit při každých volbách přemýšlet, která ze špatných variant představuje menší zlo. Pan kníže je ve srovnání s důchodcem z Vysočiny asi slušnější, ale například to, jak toho využil v projektu TOP 09 pan Kalousek, ukazuje, že pouhá slušnost nestačí.“
  • Oba jsou přijatelní a můžou dělat prezidenta. Jedu v termínu voleb na světový pohár v alpském lyžování do Kitzbühelu.“
  • Nedovedu si představit, že by po svém zvolení náhle otočili a všechna jejich rozhodnutí vedla pouze k zajištění blaha naší země„Je to smutné, ale druhé kolo prezidentské volby představuje pouze výběr menšího zla. Nejsem si však jistý tím, které z nich z hlediska budoucnosti tím menším může být nebo se jím stát. Oba kandidáti jsou negativně spojení s neblahou minulostí a ještě horší přítomností – oba se na ní podepsali a stále podepisují. Nedovedu si proto představit, že by po svém zvolení náhle otočili a od tohoto okamžiku jejich všechna rozhodnutí vedla pouze k zajištění blaha naší země.
    Kdyby to mysleli tak upřímně, jak nyní hlásají, mohli se za nápravu a ve prospěch věcí veřejných postavit už před volbou, což ani jeden z nich neučinil. Zejména Karel Schwarzenberg coby aktivní předseda jedné z koaličních stran a aktivní první místopředseda vlády pasívně přihlížel a přihlíží ,řádění‘ svých kolegů, aniž by se proti němu postavil. Několik bojovných výkřiků v závěru volební kampaně to nespraví a na důvěryhodnosti nepřidá.
    Proto zůstanu doma a udělám si příjemný víkend s rodinou.“