Lidovky.cz

Ideální předseda: Ideově prázdný Nečas pro ideově prázdnou ODS

  22:29

Podle 61 procent vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ Petr Nečas není dobrým předsedou občanských demokratů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

S Petrem Nečasem v čele ODS je nespokojených čím dál víc občanských demokratů. Jak stranu vede, kritizuje nejen například první místopředseda ODS Martin Kuba, místopředsedkyně Miroslava Němcová, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ale i občanskodemokratičtí starostové a silní regionální hráči.

Po podzimním kongresu ODS začala narůstat i nespokojenost řadových členů strany. Znepokojil je jak neúspěch strany v krajských a senátních volbách, tak jejího prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky i pokles preferencí. Po vystoupení skupiny odbojných poslanců v čele s Petrem Tluchořem loni na podzim se nedávno začala okolo šéfa vlivného rozpočtového výboru Pavla Suchánka formovat skupina nespokojených poslanců. Chtějí prosazovat návrat k liberálně-konzervativním hodnotám ODS.

Podle Jiřího Pospíšila by však bylo chybou, kdyby z této nespokojenosti předseda ODS Nečas nyní vyvozoval osobní odpovědnost. „Spíše sázím na to, že Petr Nečas začne plnit to, co sliboval na kongresu. Dávám mu půl roku,“ prohlásil Pospíšil v rozhovoru pro IHNED.cz. Na otázku ČESKÉ POZICE, zde je Petr Nečas dobrým předsedou ODS, pak 61 procent vrcholných manažerů odpovědělo záporně.

graf, Nečas

                                 Odpovídalo 103 vrcholných manažerů firem.

Jasně to znělo i v těchto šesti záporných odpovědích:

  • „Podle volebních výsledků ODS Petr Nečas nejspíše není dobrým předsedou této strany.“
  • „Nečas není manažer, neumí to.“
  • „Při pohledu zvnějšku je Nečas příliš měkký na koaliční partnery.“
  • „Ani omylem! To, co Petr Nečas předvedl s Karolínou Peake, nemá v politice obdoby! Ukázal se jako totální slaboch!
  • „Pokud Nečas v minulosti vstoupil do ODS proto, aby ji mohl rozložit zevnitř, pak je jejím dobrým předsedou. Bohužel se však zabývá spíš udržením se v tomto postu a koryta než programem strany. V ODS je potlačovaná demokracie a poslanci mají být jen hlasovací mašinérií bez znalosti problémů a vlastního názoru. Ostudné je korupčení s pašalíky pro rebely. Kdybych byl členem této strany, musel bych konstatovat, že Nečas je předsedou přesčas.
  • „Nečas prohrál všechny volby. Je nepřístupný, arogantní a není schopný vysvětlit i řadu pozitivních věcí, které ODS prosadila. Je nutná rychlá výměna, než se tato strana propadne pod deset procent preferencí.

Následující tři odpovědi jsou sice kladné, ale vůči Petru Nečasovi nikterak vstřícné:

  • „Pro současnou slabou a beztvarou ODS, kterou drží pospolu osobní zájmy jedinců a není schopná změny, je Petr Nečas tím správným předsedou.“
  • „Nečas je ideálním předsedou ODS. Tato ideově prázdná strana by měla mít ideově prázdného předsedu.“
  • „Petr Nečas je takovým předsedou, jakého si ODS zaslouží.“

Další tři respondenti se nedokážou rozhodnout kladně ani záporně:

  • „Nejsem členem ODS.“
  • „Není horší než jeho předchůdci.“
  • „Je průměrným předsedou ODS. Takovou možnost ale nemáte.“

V dalších záporných odpovědích se kritikou Petra Nečase nešetří:

  • „V době, kdy byl Nečas zvolen předsedou ODS, ale nebylo příliš mnoho dobrých řešení. A nevidím je ani teď.“
  • „Nevidím však ve vedení ODS nikoho, kdo by mohl této straně vrátit její dřívější popularitu. Myslím, že to vůbec není možné.“
  • „Kromě ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby nevím o nikom, kdo by v Nečasově postu uspěl a setrval.“
  • „V jakémkoliv uskupení, ať je to stát, strana, firma, spolek, církev a samozřejmě i vláda, musí být silná a zároveň charismatická osobnost s jasným a neměnným programem a cíli. A to ,značně flexibilní‘ pan Nečas nebyl, není a nebude. Snad nejlepším nevyvratitelným důkazem jeho výsledků je stabilní propad preferencí a volebních výsledků ODS, již vede, a zásadní, hluboké a systémové chyby jeho vlády.“
  • „Kdybych měl být zlomyslný nebo mít smysl pro černý humor, odpověděl bych kladně. Jenže realitou je, že Petr Nečas vede ODS k bezvýznamnosti. Není lídrem, nemá žádnou manažerskou vizi.
    Program, který deklaroval před předchozími parlamentními volbami, z větší části nedodržuje, spíše dělá pravý opak. Jeho jedinou kvalifikací je dokonalé zvládnutí zákulisní technologie moci, díky čemuž likviduje všechny potenciálně schopné osobnosti v ODS. Nikdy pořádně nepracoval, a pokud mě paměť nešálí, uplynulých 20 let se pohyboval pouze v politice a vlastně nic jiného neumí. Prozatím kam šlápl, tam zmar.
    Když Nečas vedl ministerstvo práce a sociálních věcí, jeho poradcům se ještě zřejmě podařilo rozmluvit mu zničení do té doby ve střední Evropě nejvyspělejšího a dobře fungujícího systému veřejných služeb zaměstnanosti. Proto na poslední chvíli vznik takzvaného superúřadu z neznámých důvodů zastavil. Této zvrácenosti se však ujal jeden z jeho nástupců Jaromír Drábek. A Drábkovo společné řádění s jeho trestně stíhaným exnáměstkem Vladimírem Šiškou kromě úmyslného rozbití do té doby vcelku fungujícího systému způsobilo totální chaos na trhu práce České republiky a následnou eskalaci dopadů globální finanční krize na něj.
    Paradoxně odpovědnost za ,drábkoviny‘ přisuzují voliči především Petru Nečasovi a v nedávné první přímé prezidentské volbě mu dali jasně najevo, že 2,5 procenta hlasů pro kandidáta ODS jsou Nečasovou možností v příštích parlamentních volbách. V mnoha obcích v ČR totiž občanští demokraté nezískali pro svého kandidáta ani hlas!
    Čím dříve se parlamentní volby uskuteční, protože vláda může padnout z vůle TOP 09 prakticky kdykoli, tím menší šanci má ODS pod Nečasovým vedením prorazit pětiprocentní hranici. Nečas svedl neúspěch své centrální politiky v krajských volbách na krajské zastupitele. Prý si za něj můžou sami. Na koho asi ubohý Nečas svede neúspěch ODS v příštích parlamentních volbách?
  • „Nečas je slabý. Nezasahuje proti kmotrům, pouze pozoruje, jak ODS odchází, a právem, na smetiště dějin, což svým politikařením a rozdáváním trafik ještě zhoršuje.“

Následující dvě kladné odpovědi vyznívají částečně v Nečasův prospěch:

  • „Petr Nečas je dobrým předsedou ODS, dokud jím nepřestane být, zatím rozkmotřené klubko různých ambicí spojuje a vyvažuje. Ale stejně jako jeho předchůdce Mirek Topolánek skončí rychle, ani nebude vědět jak, až se většina ambicí upne na něco, respektive na někoho nového. Nečas není předsedou proto, že by byl silný, ale proto, že je spíše slabý, což dohání vyvažováním silných tlaků z různých stran. Je dobrým předsedou ODS pro všechny nevoliče této strany.
  • „Za dnešního mediálního tlaku se obtížně vytváří vlastní názor, proto se snažím držet intuice. Nečas není kšeftař, jakých je v politice mnoho. Nemá to lehké, protože okolo něho jich je velký počet a protože se snaží omezovat jejich působení a hledat slušné lidi. To je nesmírně těžké.“

Následujících šest vrcholných manažerů má k Petru Nečasovi velké výhrady:

  • „Z hlediska ČSSD, KSČM a TOP 09 je dobrým předsedou ODS, pro tuto stranu je však hrobníkem.“
  • „Taková velká očekávání, jež byla spojená s Nečasovým příchodem, dlouho nepamatuji. Měl podporu 118 poslanců a chtěl napravit hlavní problémy, které zatěžují byznys. Jeho úkolem nebylo udržet koalici za cenu všemožných ústupků včetně častých personálních obratů, čímž reformy rozmělnil a jejich efekt je malý.
    Ukázal se Nečasův slabý tah na branku, neustálé úhybné manévry a nedostatečná komunikace s byznysem. Přitom si jej mohl naklonit vstřícným přístupem a výsledky – nejen povrchním tripartitním jednání – a měl by i silnější politickou pozici. To už také pochopili lidé v jeho okolí.
    Podnikatelé nechtějí nic jiného, než aby stát a veřejná správa fungovaly efektivně a levně. A v tom zřejmě za současné politické džungle spočívá problém. A také v tom, že politici vpravo i vlevo se nadále domnívají, že když přijdou k moci, rozhodují o všem jako dobyvatelé.“
  • Nečas je především hloupý předseda ODS, protože málokdo dokáže dovést svou stranu do takového srabu. Co jiného však čekat od někoho, kdo se chytí ženské sukně – pak mu holt nezbývá čas na nic jiného. A pokud se navíc spojí se s ministrem financí Miroslavem Kalouskem… Škoda, že si nevzpomněl na historii některých svých předchůdců v postu premiéra či předsedy jiné strany.
    Nečasův osud je skoro zákonitý. Stejně totiž dopadnou téměř všichni, kdo do vrcholné politiky vstoupí přímo ze školy. Není třeba ho litovat, vybral si to sám.“
  • Nečas je slabý, nevýrazný a nejistý. Drží se u moci a všechny požáry hasí pouze tím, že neustále někam a někomu uhýbá, a kvůli udržení postu uzavře jakýkoliv kompromis s kýmkoliv, oháněje se přitom snahou o blaho strany a země. Takový člověk nemůže být dobrým předsedou žádné strany, a už vůbec ne jedné z (kdysi) největších a nejvíce etablovaných, jíž ODS je (byla). Nic nepomůže, že se občas narovná, a pronese pár silných slov, po nichž však opět nenásledují žádné činy.
    Nečas zcela zklamal. Svoje posty – předsedy ODS a premiéra – naprosto nezvládl, a proto je v zájmu zachování, popřípadě oživení silné pravice nejvyšší čas na změnu.
  • „Nečas není dobrým předsedou ODS z několika důvodů. Především si nevěří – a už dlouho. A co hůř, často se chová i slabošsky, byť se to naštěstí zatím nestalo pravidlem. (Proč tomu tak je, by bylo pro odborníky na lidské duše. Nejspíš couvl před ,bububu‘ jednou, dvakrát, a teď už jen dlouho utíká…)
    V ekonomických otázkách je dlouhou dobu pouhým vykonavatelem vůle ministra Kalouska. Kalouskova sice asociální, ale z ekonomického hlediska ryze socialistická politika není tím, co by měl akceptovat předseda konzervativní strany, byť koaliční vlády – obrovské dotační toky, přerozdělování, zvyšování daní, bujení státní správy. To vše je z arzenálu socialistů, chcete-li levice.
    Nejde však jen o Nečasovo stranické neumětelství. Častým jmenováním slabochů ministry se ukázal i jako velmi slabý premiér. Dokud Nečas dokázal udržet Alexandra Vondru na ministerstvu obrany, říkal jsem si, že ústupky koaličním partnerům a jeho devótnost vůči socialistovi Kalouskovi můžou být sice podivnou, ale přesto cílevědomou taktikou. Poté, co se však musel z ministerstva poroučet i Vondra, aby Nečas na jeho post vzápětí posadil Karolínu Peake, mi došlo, že premiér je pouhým hochštaplerem a v podstatě zoufalým srabem.
    Dobrým předsedou konzervativní strany by byl senátor Jaroslav Kubera. ODS však určitě není konzervativní stranou a její členové možná v čele své strany ani nechtějí skutečnou konzervativní a racionální osobnost.“
  • „Pokud marketing prodává shnilé zboží, nakonec to vyjde najevo. A Nečas, byť vzbuzoval naděje na pana Čistého, díky čemuž uspěl v předchozích parlamentních volbách, je shnilý úplně stejně jako celá ODS. Mezi lidmi, které tato strana jmenuje do vrcholných funkcí, nikdo důvěryhodný není. A i kdyby byl, s koulí ODS na noze zázrak neudělá.
    Proto je vlastně Nečas dobrý a za vydatné pomoci svých šíbrů by se mu mohlo podařit pohřbít ODS ještě do voleb. Teď je na řadových a slušných členech ODS, aby stranu zachránili proti vůli jejího vedení.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.