Lidovky.cz

Češi nejsou Italové. Místo generální stávky dorazí do hospody.

  11:54

Dle 50,5 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ vládní návrhy na stabilizaci veřejných financí nevyvolají generální stávku.

Odpovídalo 137 vrcholných manažerů firem. foto: © Česká poziceČeská pozice

Česká vláda chce navzdory nepříznivému vývoji ekonomiky udržet plánované rozpočtové schodky, a proto navrhuje úspory. Má v úmyslu například zmrazit výdaje ve výši 23,6 miliardy korun, zvýšit daně z přidané hodnoty či zpomalit růst penzí.

Odbory vládní záměry odmítají. Podle nich není nutné v nepříznivé ekonomické situaci natolik výrazně spořit a utahovat opasky. V pátek 23. března odboroví předáci opustili zasedání tripartity, která jednala o úsporných opatřeních vlády Petra Nečase.

Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhli, jak zabránit reformám. Pokusí se sjednotit všechny dosud roztříštěné protivládní iniciativy a v sobotu 21. dubna společně uspořádat na Václavském náměstí v Praze demonstraci. „Věřím, že Václavák jsme schopní zaplnit,“ prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Nevyloučil ani možnost stávek.

Dopravní odbory jsou připravené uspořádat stávku proti vládním úsporám a reformám. A jejich protest by měl být masivnější, než byla loňská červnová stávka v dopravě. Řekl to šéf odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Zmínil se o dvouhodinovém zastavení práce.

Většina vrcholných manažerů – 50,5 procenta – oslovených v anketě ČESKÉ POZICE se však nedomnívá, že by vládní návrhy na stabilizaci veřejných financí mohly vyvolat generální stávku.

Skeptické jsou vůči takové stávce tyto tři záporné odpovědi:

Opatření ,navrhovaná‘ českou vládou nemůžou vyvolat vůbec nic. Vláda ráno něco navrhne, ale odpoledne to změní. Druhý den večer diskutuje o veledůležitých ,véčkách‘. Tato vláda se nechová ani jako ,chytrá horákyně‘.“

„Bylo by to stejné jako stávkovat proti příchodu bouřky nebo jara.“

„Pokud prochází skandál s Věcmi veřejnými, projdou i vládní návrhy. Bohužel…“

Opačné názory zaznívají v následujících čtyřech kladných odpovědích:

„Generální stávku dnes může vyvolat cokoli a kdokoli.“

„Zejména pokud vláda bude nadále usilovat o nárůst příjmů zvyšováním daní a zaváděním plateb a poplatků a bude-li výrazně zanedbávat pokles výdajů tím, že zeštíhlí státní správu, zefektivní výdaje či zamezí korupci a plýtvání. Toho pak určitě opozice zneužije a ve snaze vrátit se ke korytům vyžene dav do ulic.“

Záleží na tom, jak razantně bude vláda své úsporné návrhy prosazovat a jak rychle se bude prohlubovat neporozumění mezi ní a občany. V principu to možné je, jen nevím, jak rychle to dozraje.“

„Je to jen otázka času. Nesmysly, s nimiž ministr financí Miroslav Kalousek každodenně přichází, si ani nic jiného nezaslouží.

Další respondent sice nezaujal vyhraněný postoj, ale kritikou nešetří:

„To opravdu netuším. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek či financí Kalousek však leží čím dál víc lidem v žaludku. Oprávněně. A nejen tito dva. Nikoli však proto, že by dělali inzerované a potřebné reformy. Nýbrž proto, že namísto smysluplných reforem provádějí zvěrstva.

Jak se chovají lidé, kteří by měli být jako zákonodárci morálním a etickým vzorem národa? Poslechněte si slečnu Kristýnu Kočí.Je to slovník, jímž by jedna z žen v nejvyšší politice měla ovlivňovat dění v celé zemi? Podívejte se na svoloč před soudem s Vítem Bártou. Není to však jen lůza z VV.

Poslechněte si knížete Karla Schwarzenberga, jak neustále pomlouvá své kolegy ve vládě. Že s ním lze občas souhlasit? To ovšem občas mohu i s klejícícm metařem v restauraci.Má se však ministr zahraničí takto chovat a používat takový a slovník? Má takto okopávat premiéra své vlády i kolegy v ní a většinou za jejich zády v médiích? Choval by se takto ubožácky například Jan Masaryk? Sbíral by takto podpásově laciné body u jednodušších voličů?

Porovnejte si předvolební sliby těchto výtečníků se skutečností. Nenechme se zmást jejich rétorikou a podívejme se, co opravdu činí. Většinou se vládní představitelé chovají jako kříženci feudálů s neschopnými primitivy stiženými kleptomanií. Lidi také štvou jejich hystericky tajené a abnormální odměny pro kamarádíčky zaměstnávané ve vysokých, uměle vytvářených funkcích.

Pokračuje také a spíše přibývá přihrávání neprůhledných a až děsivě předražených státních zakázek či ,projektů na čerpání fondů z EU‘ spřáteleným firmám pomocí nastrčených prostředníků a šikana živnostníků a běžných pracujících na státních úřadech. K tomu pro mne, konzervativního voliče, neustálé zvyšování daní a zhoubné bujení zbytných státních úřadů. Nejen levicovým voličům dochází s těmito mocipány bez jakékoli odpovědnosti a sebereflexe trpělivost.

Další tři vrcholní manažeři uvádějí důvody, proč generální stávka nebude:

„Nevyvolá to takovou extrémní reakci, i když bude spousta lidí brblat.“

„Lidé dnes raději půjdou do práce (pokud ji mají) než stávkovat. Že vláda (ať jakákoli) musí udělat něco s veřejnými financemi, je jasné.“

„K čemu by byla? Jeden odborový boss v čele Senátu – za zásluhy – stačí.“

Následujících pět respondentů zase zdůvodňuje, proč generální stávka bude:

„Udivuje mě, jak efektivně dokáže tato vláda naštvat téměř všechny skupiny občanů. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby její rozhodnutí vedla nejen ke generální stávce, ale i k různým formám občanských protestů a nepokojů. Lidé cítí stále víc neférovosti a obávám se, že výbuch nespokojenosti je blíž, než si myslíme.

„Popřípadě celou řadu dalších větších protestů. Koneckonců lidé už protestovali, i když zatím živelně, neorganizovaně, bez konkrétních představ jak dál, ale přece jen to bylo jasné vyjádření nespokojenosti se současnou situací a se strategií vlády. Je třeba zopakovat, že vláda v zájmu fiskální disciplíny stále sahá pouze na dva nejrychlejší a nejjednodušší zdroje – na daně (zvyšování) a na sociální složky (snižování nebo v lepším případě zmrazení).

Vláda by se měla mnohem víc zabývat ,strukturálními‘ otázkami společnosti, jako je organizace státní správy a procesy v ní včetně korupce, jež naši zemi značně vysává. To by ovšem znamenalo na jedné straně víc a usilovněji přemýšlet a víc na tom pracovat a na druhé se dobrovolně zřeknout pohodlí, které vládě současný stav umožňuje. Situace skutečně není dobrá a vláda by měla dbát, aby stabilizací veřejných financí nedestabilizovala společnost.“

„Ne snad proto, že by na stabilizaci veřejných či jiných financí bylo něco špatného. Jak se však na to u nás jde, je pro většinu společnosti nepřijatelné. Budu se opakovat stejně jako někteří ekonomičtí experti, právníci nebo novináři. Dokud někdo neřekne dost dnes už sofistikovanému rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů a rázně ho nezastaví, zvyšování daní a utahování opasků bude přinášet neklid a protesty.

Vůbec se tomu nedivím. Většina má šetřit a přispívat vypráskaným partičkám do jejich klientelistického byznysu? Děkuji, ani já nechci. Tím jsme se však vrátili do začarovaného kruhu: žádný ze současných politiků a stran to řešit nechce a nátlakové akce veřejnosti vůbec do svých návrhů nezařazují. Změna po volbách? Žádná nebude. Možná nám zbývá jen snít o králi Ječmínkovi.

„Vzhledem k pozici vládní koalice v Poslanecké sněmovně však tato generální stávka nepovede k pádu současné vlády. Problémem je, že vládní návrhy na stabilizaci veřejných financí vedou spíš k destabilizaci křehkého sociálního smíru, pokud ještě nějaký existuje, a míjejí se kladným účinkem na veřejné finance. Z politického hlediska je posloupnost takzvaných reformních kroků naprosto nevhodná.

Před přijetím opatření, jež postihují nejširší vrstvy obyvatelstva, měla být přijata opatření, která by se dotkla vyšších příjmových skupin obyvatel a státních úředníků včetně přechodu na ,krizové řízení‘ v oblasti státních výdajů. Za těchto podmínek by většina obyvatel byla ochotná nést náklady na ozdravování veřejných financí a výzvy k radikálnějším formám odporu, jako je generální stávka, by nenacházely natolik silnou podporu občanů. V důsledku radikalizace části veřejnosti nás čeká ,horké‘ jaro, léto, podzim a zima.

„Vzhledem k ,ekonomické demenci‘ levice a odborů by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se někdo pokusil vydat řeckou cestou. Vždy se najde hostečný počet lidí, kteří pod heslem Za lepší zítřky ochotně destabilizují ekonomiku stávkami a budou s nadšením vypalovat McDonaldy jako symboly prohnilého kapitalismu.

V dalších čtyřech záporných odpovědích se objevuje nedůvěra k českým schopnostem vyvolat generální stávku:

Kdyby vládní návrhy generální stávku vyvolaly, byla by to chyba. Bohužel, po letech nezodpovědné vlády ČSSD, se musejí veřejné finance stabilizovat. A to hodně bolí.“

„Spíš očekávám rekonstrukci vlády. Ke generální stávce je třeba synchronizovat několik předpokladů, z nichž jedním je ,jednota‘ vlády. Tu však postrádám. Navíc je pozice premiéra Petra Nečase natolik slabá, že na tento druh střetu nebude riskovat. Spíš udělá změny na ,horkých postech‘ a pokusí se najít někoho, na koho svalit vinu. K návrhům vlády lze říct pouze to, že to, co předvádí, je systém pokus omyl. A omylů bohužel přibývá.“

To u Čechů nehrozí. A pokud generální stávka bude, pak jako obvykle s legračním průběhem. Stávkující si připnou nějakou mašličku a přijdou do práce. Češi nejsou Řekové.“

Nejsme v Itálii nebo ve Španělsku, kde by občané po zjištění monstrózní krádeže za bílého dne vzali spravedlnost do svých rukou. Čeští ,ovčané‘ (v ČR se lidé chovají jako ovce, proto ovčané) si pouze zanadávají v hospodě či nezaměstnaní zmlátí ubohé úřednice na úřadu práce, které kvůli TOP 09 a její politice nemají žádnou společenskou prestiž. A jinak se nestane vůbec nic.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.