Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bendl jako Fuksa, oba jsou „extraliga“

Evropa

  8:30

Dle 55,9 procenta vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE Petr Bendl nebude lepším ministrem zemědělství než Ivan Fuksa.

Odpovídalo 128 vrcholných představitelů firem. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Premiér Petr Nečas (ODS) odvolal 4. října ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). O dva dny později pak prezident Václav Klaus do této funkce jmenoval exministra dopravy a šéfa středočeské ODS Petra Bendla. Nečas zdůvodnil Fuksovo odvolání nespokojeností s jeho prací.

Důvodem však zřejmě především byly spory občanských demokratů. A potvrdil to i premiér Nečas: „Nechci ho nijak dehonestovat, důvody jsou nikoli osobního, ale politického charakteru.“ Tímto krokem se totiž snažil posílit svou pozici ve vlastní straně a zbavit se oponentů především ve středočeské organizaci.

Fuksa patří v ODS ke křídlu Nečasova stranického odpůrce Petra Tluchoře. A ten vnímal odvolání Fuksy jako jednoznačnou snahu posílit jeho konkurenty ve středočeské ODS před volbou jejího nového vedení 15. října. To se také potvrdilo, protože nový ministr zemědělství Bendl s podporou premiéra Nečase obhájil post předsedy středočeské ODS. Bendlův vyzyvatel a Nečasův kritik Petr Tluchoř neuspěl.

Premiérovo rozhodnutí jmenovat Petra Bendla ministrem zemědělství kritizovaly mimo jiné zemědělské svazy a také Agrární komora. Dle ní změna ministra zemědělství přišla v nevhodnou dobu. Především proto, že finišují jednání o budoucnosti Společné zemědělské politiky Evropské unie. A to byla ta umírněnější kritika. Bendlův dlouholetý kritik David Rath (ČSSD) totiž ironicky prohlásil, že má pro novou funkci vynikající kvalifikaci: „Na co v minulosti sáhl, to pohnojil.“

Kritikou nejen Bendla, ale ani Fuksy, premiéra Nečase a koneckonců všech českých politiků nešetřili vrcholní manažeři oslovení v průzkumu ČESKÉ POZICE. Dle většiny z nich nebude Bendl lepším ministrem zemědělství než Fuksa.  

Patřili mezi ně i tito dva respondenti:

Nebude a těžko může být. Byť byl Ivan Fuksa poměrně nevýraznou osobou a vzděláním odborník na dopravu, na ministerstvu zemědělství na rozdíl od mnoha svých kolegů ve vládě napáchal minimální škody. Dokonce se občas snažil našich zemědělců zastat. Bohužel pouze v marginálních otázkách.

Dle dosavadních výsledků Petra Bendla, který je původním vzděláním strojař, lze s úspěchem pochybovat, že by mohl být pro úřad či zemi v čemkoli lepší. Nejspíš však nebude ani horší.

Ministry této i minulých vlád lze považovat pouze za ,odborníky‘ na přerozdělování našich daní do vlastních kapes a svých kumpánů. Na řízení resortů kašlou, na to mají podřízené, meritu věci nerozumí a vzdělávat se v oboru pro ně nemá smysl, protože po volbách se stane z ministra dopravy stínový ministr školství a po dalších bude velet obraně. Vše rádoby sofistikovaně a s plnými ústy prázdných slov a bezduchých frází. Ale skutek utek’.

Ani jeden ze zmíněných pánů Bendl a Fuksa není lepší než ten druhý. Řečeno sportovní terminologií: pouze v hochštaplerství a v malých domů jsou volitelní zástupci všech hlavních partají extraligou.“

Petr Bendl nepřesvědčil a nijak pozitivně nezapůsobil ani ve svém předchozím ministrování, ani jako středočeský hejtman. Nevidím proto jediný důvod, proč by měl přesvědčit jako ministr zemědělství. Pro tuto oblast – stejně jako pro předchozí – totiž nemá žádnou odpovídající kvalifikaci.

Vůbec však nejde o to, zda bude lepší než Ivan Fuksa, ale o to, jak jeho jmenování ministrem prospěje premiéru Nečasovi. A v této ,kategorii‘ může Bendl určitě nabídnout víc než Fuksa.

„Vůbec nejde o lepší odbornost, ale o politické hrátky. Funkci dostal ten, kdo nyní personálně obmění celé ministerstvo zemědělství, aby bylo dost hlasů na kongresu ODS. A než si nový tým na sebe zvykne a začne něco smysluplného odevzdávat, přijdou volby nebo nějaký jiný ministr. A nastane nový personální kolotoč. Dokud nezmizí klientelismus, politikaření a kmotři, řešení neexistuje.

Další dvě nejednoznačné odpovědi se vyznačují bezradností:

„Jak to mám vědět? Fuksa byl ministrem zemědělství v podstatě krátkou dobu a nebyl pro veřejnost viditelný, proto ho nedokážu hodnotit. A nemám tušení, zda Bendl, který ještě nezačal, bude lepší, i když zemědělství nerozumí.

„Otázku bych formuloval jinak: Bude ještě horším ministrem? Ale nedivme se. Podívejte se, z čeho a na základě jakých kritérií se dnes vybírají ministři.“

Následující dvě záporné odpovědi jsou značně kritické:

„K hodnocení použiji výrok Drátha (David Rath, ČSSD – pozn. red.): Pan Bendl bude dobrým ministrem zemědělství, protože už toho hodně pohnojil. Exministr Fuksa měl již dobré kontakty v Bruselu i s ministry zemědělství členských zemí Evropské unie.

V době, kdy vrcholí jednání o míře dotací pro zemědělce v budoucnu, je manažersky nezodpovědné přepřahat. Ještě víc se tím ukazuje, že premiér Nečas lpí na funkcích a je odhodlán ,uhájit mír, i kdyby musel rozbít celý svět‘. Bohužel rozhodují politici a pleticháři. Národohospodáři ve vládě nejsou.

„V žádném případě! Petr Bendl je klasický zrádce a vyžírač jakýchkoli funkcí, které se mu nabídnou. Jediné, co mu jakžtakž šlo, byla funkce středočeského hejtmana, ale dál už to byl jen jeden malér za druhým. Kromě toho je to slaboch. Nebrat v době odvolávání ministra Fuksy telefon, nebýt k dispozici, je zbabělost.“

V této kladné odpovědi zaznívá opačný názor:

Bendl nebude prosazovat takzvané obnovitelné zdroje, zejména bioplynové stanice, které se snaží prolobbovat skupina Babiš-Toman-Veleba. Ti lidé neumějí vypěstovat nic k jídlu a chtěli by nám kvůli svému pohodlí a ziskům zdražit proud. Hrozba je podobná jako v případě fotovoltaiky.“

Následující tři vrcholní manažeři se nedokážou rozhodnout kladně ani záporně:

Srovnávat špatné se špatným směrem k jednomu jako ,lepší‘ je orwellovské. Rozhodně jsou oba lepší než exministr zemědělství za ČSSD Petr Zgarba.“

„Je samozřejmě třeba klást otázky, na něž není jasná a jednoznačná odpověď, aby byla velká šíře odpovědí. V tomto případě však budou mít jednotlivé fankluby politiků odlišné názory. Ale chybí mi podstata: co takový ministr zemědělství může udělat. Není toho moc a týká se to víc PR než práce. Třeba bude mít pan Bendl lepší PR. To asi umí.

„Nevím, ale jedno je jisté: Ivan Fuksa byl po Josefu Luxovi druhým polistopadovým ministrem zemědělství, který nejvíc našel společnou řeč se zemědělci. Pro budoucnost české krajiny a zemědělství je to nyní nejkritičtější ministerstvo, protože jsme ve vrcholné fázi projednávání Společné zemědělské politiky EU na období 2014 až 2020.

Nevím, jak rychle bude Petr Bendl schopný citlivou problematiku českého zemědělství a potravinářství nastudovat a jak tvrdě dokáže prosazovat české národní zájmy v zemědělské oblasti pro nastávající období. Bez jejich tvrdého prosazování a bez schopnosti nacházet společné koalice se Slovenskem, Polskem a Maďarskem, aby zlomily tvrdé postoje Bruselu a Francouzů s Němci, může být pan Bendl osobou, na kterou budeme vzpomínat jako na hrobníka českých zemědělců po roce 2014, zejména na konci tohoto desetiletí.

V dalších třech záporných odpovědích se objevují velké, možná až devastující výhrady nejen k současnému ministrovi zemědělství, ale i k celé české politické scéně:

„Vcelku je to jedno. V době, kdy důvěra veřejnosti ve volené zástupce klesla na nulu, je lhostejné, kdo jaké ministerstvo řídí. Politické strany se změnily v sekty zabývající se pouze vlastním financováním.

To ve spojitosti s několika extrémně finančně silnými skupinami, které ve skutečnosti všechny významné strany ovládají, vytvořilo situaci, za níž voliči nemají ani ten nejmenší vliv na to, jak je stát řízen. Strany nezávisí na voličích, ale pouze na penězích, které jim finanční skupiny přidělí. A tento příděl závisí pouze na tom, jak velkou část státního rozpočtu se podaří rozkrást.

Neznám nikoho, kdo by se vážně zamýšlel nad tím, co ta či ona strana anebo ten či onen politik chce udělat pro vyřešení problémů například justice, policie, sociální nerovnosti či efektivity a profesionality státní správy. Pokud se vůbec někdo zajímá o politiku, řeší kupříkladu, komu Roman nosil peníze, komu slouží Kalousek, je-li, nebo není-li prezident ruským agentem, ovládá-li Kellner prezidenta, anebo je to naopak, komu přestal platit Hušák či koho platí Penta a koho J&T.

Každý pokus o změnu poměrů je odsouzen k nezdaru, neboť jde o boj proti desítkám miliard korun, které si mohou koupit kdykoli kohokoli. Lidé skrytí za těmito miliardami jsou přitom silně motivovaní, protože pokud by moc získala strana, kterou neovládají, ohrozilo by je to.

Frustrace veřejnosti však trvá příliš dlouho a i ti nejméně angažovaní ve společenském dění dospívají k názoru, že takhle to dál nejde. Největším nebezpečím je, že pokud demokratické mechanismy selhávají, mohou namísto nich nastoupit nedemokratické z obou extrémů politického spektra.“

Odborné ani morální kvality Petra Bendla nejsou velké. Ty odborné jsou ještě možná aspoň trochu dobré, ale ty morální jednoznačně již delší dobu záporné. V minulosti sice zastával několik významných funkcí, nicméně volených, pro které také neměl téměř žádnou odbornou kvalifikaci. A zůstala po něm většinou spoušť.

Asi nejznámějším případem jeho nekompetentnosti (nebo snad úmyslného tunelování?) bylo jeho působení ve funkci hejtmana Středočeského kraje a s tím spojená podivná privatizace středočeských nemocnic. Na rozdíl od Ivana Fuksy však bude věrně sekundovat premiéru Nečasovi a na jeho přání zřejmě podrazí, podvede nebo odvolá kohokoli. Na to totiž žádnou odbornou kvalifikaci nepotřebuje.

Naivně jsem si myslel, že Topolánkova vláda dosáhla mírou své nekompetentnosti, arogance a nedůvěryhodnosti pomyslného dna. Mýlil jsem se, Nečasova vláda je ještě minimálně o sto procent horší. Tato nejnovější vládní rošáda v Nečasově kabinetu vládu ,potopila do smradlavého bahna opovržení‘ hodně hluboko.

Premiér Nečas má sice právo vybrat si spolupracovníky, ale odvoláním Ivana Fuksy způsobil českému zemědělství, potažmo státu škody ve výši miliard korun. To je minimálně na hranici trestného činu. Dočkáme se toho, že se Petr Nečas a exministr Vladimír Mlynář budou někdy za své činy, které vedly k obrovským ztrátám České republiky, zodpovídat před soudem?

„Petr Bendl neví o zemědělství vůbec nic. Je výsměchem veřejnosti, jmenují-li šéfové partají do ministerských funkcí své politické kamarády. Ministrem by měl být nejen dobrý manažer, ale především odborník sympatizující s politikou dané koaliční strany.“