Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

A co zmrazit i důchodce. Nebo politiky.

  11:05

Podle 74,1 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ by důchody být zmrazené neměly.

Odpovídalo 139 vrcholných manažerů firem. foto: Česká pozice

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl, aby se v letošním státním rozpočtu zmrazily výdaje za 23,6 miliardy korun kvůli očekávanému výpadku příjmů. Jedním z úsporných opatření mělo být kromě jiného i zmrazení důchodů v letech 2013 až 2015. Ve čtvrtek 8. března se však ekonomičtí ministři shodli, že důchody v České republice příští rok porostou navzdory slabému výkonu ekonomiky.

Kalouskovo ministerstvo financí (MF) uvažovalo, že zruší valorizaci důchodů – jejich dorovnání o inflaci a třetinu růstu průměrné reálné mzdy –, přestože je od loňského roku povinná ze zákona. Ve zprávě MF se hovořilo až o 45 miliardách korun na zákonné navýšení důchodů už v roce 2013. Podle mnoha ekonomů je však tato částka přemrštěná. Počet důchodců by se měl podle prognóz v příštích pěti letech zvýšit asi o dvě procenta – o trochu víc než 40 tisíc.

Například ekonom společnosti Patria Finance David Marek prohlásil, že zmrazením důchodů na dalších pět let by se ve státním rozpočtu ušetřilo zhruba 150 až 200 miliard korun. Dobrá zpráva pro státní rozpočet by však dle něho znamenala výrazné snížení životní úrovně. A dodal: „Kdyby se nevalorizovalo, reálná hodnota důchodu by se během pěti let snížila o dvanáct procent.“

Se zmrazením důchodů nesouhlasila nejen opoziční ČSSD, ale i koaliční Věci veřejné. „Takový krok považujeme za nespravedlivý, sociálně nepřijatelný a pro řadu důchodců likvidační,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A proti zmrazení důchodů bylo i 74,1 procenta vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE.

Těchto šest respondentů navrhuje i další adepty na zmrazení:

To je jen krůček od nápadu začít mrazit i samotné důchodce.“

„Důchody bych zmrazil, jen když bude kde zmrazit i důchodce.“

„Důchody by měly být valorizované minimálně o inflaci. Zmrazit by se měli politici a jejich platy. Ty tři miliony důchodců v ČR nemohou za chaotickou politiku této ,protikorupční‘ vlády. Současný postup spočívající v absenci prorůstových opatření, zvyšování daní všeho druhu a rozhazování peněz za státní zakázky vede k omezování spotřeby domácností a podvazování ekonomiky. Proti tomuto postupu se důchodci ani rodiny s malými dětmi nemohou bránit.“

„Spíš by se měla zmrazit poměrně bezbřehá korupce.“

„Většina starobních důchodců si platila sociální pojištění, ale vlády peníze utratily. Vdovské důchody bych zmrazil. Invalidní důchody jsou jiná skupina, která zaslouží specifikovat a jednoznačně pro ni nastavit pravidla.“

„Politici by především měli přestat rozkrádat stát. Tím by se ušetřilo podstatně víc než zmrazením důchodů.“

Opačné názory zaznívají v následujících dvou kladných odpovědích:

„Už loni byl důchodový účet v mínusu 39 miliard korun. Ve skutečnosti by tedy důchody měly o deset procent klesnout.“

„Další rozhodnutí vlády, jež však vede pouze k úsporám, a nikoli k reálnému růstu ekonomiky, respektive ke zvyšování konkurenceschopnosti. Pouhé ,utahování šroubů‘ k prosperitě nevede.“

V dalších šesti záporných odpovědích se objevuje několik zásadních otázek:

„Jedno z hesel roku 1968, disentu i sametové revoluce znělo: Kvalita státu a jeho hodnoty se nejlépe poznají podle toho, jak se chová k bezbranným – starým lidem, dětem a invalidům. V jakém státě žijeme?!“

„Na tuto otázku není žádná racionální odpověď správná. Je to opatření, které by v pořadí mělo být až za některými, jež dosud navržené nebyly.

„Je třeba zachovat valorizaci alespoň na úrovni 75 až 85 procent inflace.“

„Měl by se vyrovnat rozpočet. Zmrazení důchodů by určitě pomohlo snížit deficit. Ale je nemorální zmrazovat důchody, dokud stát dotuje politické strany, stavební spoření, exportéry, prostitutky, lyžaře či hokejisty a mnoho dalších.“

„Problém financování státu je jinde, zejména ve strategii, kam vláda směřuje celý stát. Vláda by neměla snižovat důchody, ale spíš nesmyslné a nepotřebné investice. Nač potřebujeme letectvo? Opravdu zlepší konkurenceschopnost naší země tuny betonu v silnicích? Vypracoval někdo relevantní socioekonomickou studii, co tento návrh přinese a v čem uškodí? Na tyto a desítky dalších otázek neumí vláda odpovědět.“

Za chyby  politiků by neměli platit nevinní. Dle Energetického regulačního úřadu podpora solárních elektráren letos přijde na 38 miliard korun. Kdo byl postižen za její špatné nastavení? Kdo za rozhazování peněz všemi parlamentními stranami téměř před každými volbami? Kdo za nesmyslný počet krajů v ČR? A to nezmiňuji evidentní rozkrádání.“

Následující tři kladné odpovědi se snaží poradit:

„Mělo by se provést mnoho úsporných a daňových opatření, nejen zmrazit důchody.“

„Pouze však společně s ostatními úspornými opatřeními a jasnými výsledky v potírání korupce.“

„Není to jednoduché, ale nemůžeme opakovat chybu celé západní Evropy.“

Kritikou nešetří těchto pět záporných odpovědí:

„Nikoli nutně jako první krok. Kdyby ministr financí Miroslav Kalousek nejprve zredukoval ztráty, které vznikají v důsledku korupce a nekompetentního nakládání státních zaměstnanců s finančními prostředky při pořizování čehokoli – od investic přes právní a konzultační služby až po nákupy běžných provozních potřeb –, měli bychom vysoký přebytek rozpočtu, aniž bychom museli zvyšovat sazby DPH a provádět nepopulární úsporná opatření v sociální sféře.

„Každý, kdo má rodiče pobírající důchod, respektive každý, kdo zná poměry současných důchodců, musí nad tímto návrhem kroutit hlavou. Lidé, kteří celý život tvrdě pracovali – a není jejich vinou, že to bylo v minulém režimu –, musejí vystačit s několika tisíci korun při neustálém růstu cen potravin a běžného spotřebního zboží. Kdyby jim nepomáhaly jejich děti nebo si sami nepřivydělávali, nemohli by tuto každodenní zátěž unést.

Důchodci, které nepodporují jejich děti, a ani nemají sílu nebo možnost pracovat, jsou na tom již teď velmi špatně. A budou na tom ještě hůř. Brát těmto lidem to málo, co mají, místo aby se konečně zatočilo s korupcí, kvůli které se ročně ztrácejí desítky miliard korun, považuji za zoufalství. Také plánované snížení počtu zaměstnanců státní správy s úsporou 2,4 miliardy korun je pouze špatný vtip. Potenciál je totiž několikanásobně vyšší.

Naše vláda opět potvrzuje, že je schopná v zájmu rozpočtové disciplíny pouze zvyšovat daně a snižovat sociální položky. Na jiná, inteligentnější a efektivnější opatření se bohužel nezmůže.Z tohoto hlediska chápu její odmítavý postoj k evropskému paktu rozpočtové disciplíny. Až totiž vyčerpá dvě uvedené možnosti – zvyšování daní a snižování sociálních výdajů –, až nebude z čeho a komu brát, pak se Česká republika může rychle dostat do skupiny evropských rozpočtových hříšníků, proti nimž je fiskální pakt zaměřen.“

„Ministerstvo financí (MF) selhalo v tvorbě státního rozpočtu. Hledání úspor na úkor nejnižších příjmových skupin občanů je nemorální. Vidím velký prostor pro možné úspory v tom, že vláda zastaví outsourcing veřejné správy. Například MF v tuto chvíli poptává konzultační služby za 30 milionů korun k nastavení kontrolního systému resortu, takzvaného Kontrolního integrovaného místa (KIM).

Od čeho má ministr armádu úředníků? Na jednu stranu se snaží ušetřit na úkor důchodců, na druhou zadává za desítky milionů konzultační služby za činnosti, které mají udělat jeho úředníci.“

„Řada starobních důchodců dnes žije na hranici životního minima a odstraňování důchodcovských úlev v dopravě, změny systémů úhrad léků a nemocničního ošetřování spolu s růstem nákladů je posouvají za hranice živoření. Musí se začít vést veřejná debata o alimentační povinnosti dětí vůči rodičům a sankce za nehrazení těchto alimentačních závazků dát na stejnou úroveň jako alimenty na děti v po rozvodu.

Současně je třeba se vrátit k diskusi o způsobu výpočtů důchodů a odstranit nerovný přístup, dle nějž je nepřizpůsobivým občanům nebo dlouhodobě nezaměstnaným důchod vypočítáván z průměrného platu, a který poškozuje důchodce, kteří celý život pracovali za podprůměrné platy.“

Mám pocit, že se ministr Kalousek zbláznil, jestliže v době, kdy stát živí různé nesmyslné instituce, fondy, ústavy a přebujelá ministerstva, úřednici jsou na konci roku stimulovaní, aby vyčerpali plánované objemy rozpočtů, postihuje skupinu lidí, kteří už tak mají málo za svou celoživotní dřinu. I v dnešní těžké situaci existují možnosti, jak najít peníze jinde než u důchodců nebo u kvalifikovaných manažerů s platem nad sto tisíc korun.

Co třeba prověrka u všech osob, které si pořídili obrovské majetky a nemají doklady, že si na to legálně vydělali? Nebo co zavést osobní hmotnou odpovědnost za plýtvání a špatné nakládání se státním majetkem u úředníků a zaměstnanců včetně volených orgánů státní správy a samosprávy?“

Nejsilnější výhrady má tento vrcholný manažer v dlouhé záporné odpovědi:

Ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem slibuje od minulých voleb odpovědnost a vyrovnaný rozpočet. Jsou to však jen bezostyšné lži, které evidentně nikdy nebyly myšlené vážně. A proto jsme svědky místo štíhlejšího státu a zrušení řady naprosto zbytečných úřadů a institucí zvyšování daní a návrhů, jak brát peníze potřebným. A namísto promyšlených, inzerovaných úspor prázdné rétoriky a plošných, bezmyšlenkovitých a nic neřešících škrtů.

Ohlédněme se za minulými dvěma roky. Krom pomlouvání a házení klacků pod nohy schopnějším kolegům usilujícím o protikorupční opatření a úspory vidíme jen řadu nepromyšlených úspor, jež nepřinesly žádné snížení deficitu. Ministr Kalousek nepředvedl vůbec nic. Nic! A stále posloucháme ty samé nabubřelé kecy.

Zmrazením důchodů se zlepší bilance státního rozpočtu marginálně, jestli vůbec, životní úroveň mnoha důchodců se však citelně zhorší. A to právě v době, kdy se ceny potravin i díky idiotským opatřením pana Kalouska rapidně zvyšují. Je to od něho do nebe volající drzost. Pro některé důchodce to může znamenat zlom mezi důstojným životem a živořením.

Abych nebyl špatně pochopen, jsem konzervativně smýšlející volič, nepromyšlené diletantství, kterým ,řídí‘ finance pan Kalousek, mne však už dlouhou dobu zvedá ze židle. Vedle slabomyslného, iniciativního snaživce Josefa Dobeše sice může někdy působit jako člověk, který ví, co dělá, ale skutečnost hovoří o opaku. Byť se snaží o pravicovou rétoriku, je většina jeho rádoby receptů levicová.

O nějakém vyrovnávání rozpočtu nemůže být dva roky po volbách ani řeč. To vše se děje jen proto, aby zůstaly nadále otevřené štědré penězovody spřáteleným darebákům, kteří dojí státní kasu.Nechci volat ani po stávce, ani po občanské neposlušnosti – to přísluší spíš levicovým voličům sociální demokracie a komunistům –, ale hochštapleři, jako je ministr Kalousek, kteří cíleně ničí státní rozpočet, by rozhodně měli být obžalováni z vlastizrady.

Obávám se však, že dřív než stane před řádným soudem, bude vláda po zásluze smetena. Bohužel nejspíš luzou štvanou odborářskými bosy, socialistou Bohuslavem Sobotkou a podobnými individui. A to nebude z bláta do louže, to pak bude ještě hůř. Jak z toho ven?

Proti Kalouskovu lhaní a jeho rádoby receptům by se měl konečně vzepřít premiér Petr Nečas. A začít dělat to, proč byla jeho strana ODS zvolená – především mnohem štíhlejší, a tedy levnější stát.A dále lidem tvořícím hodnoty nechat co nejvíc peněz, aby se mohla začít znovu rozvíjet ekonomika, a důchodcům valorizovat důchody.

Tím, že bude vláda rozeštvávat občany a ožebračovat důchodce, nedosáhne nejen ekonomického rozkvětu, ale ani vyrovnaného rozpočtu. Dosáhne tím jedině toho, že společně s ekonomickým úpadkem bude posilovat i úpadek morální. A to by mohlo být pro zemi několik desetiletí morálně mrzačenou komunisty zničující.“