Herci se perou, kdo bude hrát Ratha

Divadelní autoři nestíhají dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů trvale v předstihu. Rathovský kabaret bude mít premiéru koncem května.

Z představení Politický kabaret aneb Seber si to hovno (premiéra 17. května 2012). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Foto: Anna ČervinkováČeská pozice
Z představení Politický kabaret aneb Seber si to hovno (premiéra 17. května 2012). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O možnost zahrát si roli Davida Ratha v novém díle politického kabaretu A Studia Rubín proběhne losovačka. Původně měla bývalého středočeského hejtmana hrát na premiéře 29. května v sále Baráčnické rychty na Malé Straně herečka Bára Poláková. Ta už proslula brilantním ztvárněním poslankyně Kristiny Kočí v předcházejících dílech: Blonďatá bestie a Blonďatá bestie vrací úder.

Včera se ale na repríze „Bestie“ režisérovi Tomáši Svobodovi do role Ratha vnutil herec Národního divadla Ondřej Pavelka. Prý si nenechá vzít příležitost zjistit, jaké to je v Rathově kůži. Místo anoncované Polákové si tak včera večer zahrál slavnou „krabicovou scénu“ v ukázce z připravované premiéry. Ale jistotu, že bude hrát hlavní roli, podle slov režiséra ještě nemá. Až jak dopadne losovačka.

V Baráčnické rychtě se určitě odehraje „kouzlo s krabicí a scéna z hospody v Hostivici, jak na Ratha chlapi u piva a automatů vzpomínají, že si tam chodil pro levicové názory, a slibují, že za něj budou pálit dvanáct let svíčku, jako to lidi dělali za Havla,“ řekl Svoboda ČESKÉ POZICI. Láká ho i postava tiskové mluvčí Berill Maschekové.

Divadelní autoři nestíhají v poslední době dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů stále v předstihu

Svobodovi se nelíbí, že divadelní autoři nestíhají v poslední době dohánět politiky, kteří jsou v psaní scénářů stále v předstihu. Rád by to obrátil a jeden, který by si naopak mohli zahrát oni, jim nabídl: „Společně s Karlem Steigerwaldem napíšeme hru o tom, jak jsou politici na výletě v Moravském krasu. Cestou dostanou zajímavý nápad. Různě ho mezi sebou probírají a pak ho opravdu uskuteční: v poslední scéně se vezmou za ruce a skočí do Macochy.“

Až chytnou velkou rybu zprava...

Ještě dříve, ve čtvrtek 17. května, má v Meetfactory na pražském Smíchově premiéru Politický kabaret aneb Seber si to hovno, jehož autoři, dramaturg Jan Tošovský a režisér Braňo Holiček, do něj Rathovu story zařadit nestihli, ale prý by ani takovou ambici neměli.

Konkrétní kauzy je zajímají jen jako materiál, z něhož je možné poznat, jak funguje politika od nejnižší úrovně po tu nejvyšší. Soustřeďují se v kabaretu na ta místa, kde může do systému zasáhnout moc nebo korupce.

Společně s herci Marií Štípkovou, Radovanem Klučkou a Ivanem Luptákem absolvovali desítky schůzek s politology, poslanci, píáristy politických stran a kampaní… Pokoušeli se pochopit i věci pro divadlo tak odtažité jako je legislativní proces, aby zjistili, kdy a jak se vlastně do zákonů dostávají změny, na nichž má někdo konkrétní zájem.

K Rathově kauze režisér Holiček pro ČESKOU POZICI poznamenal: „Až chytnou velkou rybu zprava, uvěřím, že je někde někdo, kdo se opravdu nebojí. Jsem opravdu rád, že Ratha chytili, ale ty skutečně velké prachy se kradou mimo politiku. Ta je jen divadlem, které má zaměstnat naši pozornost.“


jan.schneider Půjdem tam spolu. 16:36 21.5.2012
Marie Reslová Bože, vždyť je to celé 20:42 20.5.2012
jan.schneider Jak z které strany. 21:05 20.5.2012
Marie Reslová V tom případě vás požádám o 16:07 21.5.2012
garbage Mně tahleta malá bulvární 15:38 18.5.2012
Jura Šafránek únava? 5:36 19.5.2012
garbage Obecní šašci většinou 10:58 19.5.2012
jan.schneider Jak vám rozumím! 12:05 19.5.2012

Počet příspěvků: 10, poslední 21.5.2012 04:36 Zobrazuji posledních 10 příspěvků.