Hamé zachutnalo Číňanům

Galavečeře na Pražském hradě minulé pondělí odstartovala Čínské investiční fórum 2015. Zaštítil ji český premiér Bohuslav Sobotka a tajemník sekretariátu Ústředního výboru Komunistické strany Číny Tu Čching-lin. Téma: investice čínských bank a finančních skupin na českém trhu.

Hamé na prodej. Jihomoravská firma expandovala do ciziny. Podíl exportu Hamé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamé na prodej. Jihomoravská firma expandovala do ciziny. Podíl exportu Hamé... | foto: ČTK
Hamé na prodej. Jihomoravská firma expandovala do ciziny. Podíl exportu Hamé...

Zcela jistě během galavečeře přišla řeč i na Hamé Babice. LN zjistily, že čínští investoři mají o potravinářský koncern enormní zájem. Firma je od loňského podzimu na prodej. Hodnota holdingu, který v současnosti drží lotyšsko-islandská skupina Nordic Partners Limited se sídlem na Maltě, se blíží 4,5 miliardy korun.

Blesková akce

Podle informací LN čínským investorům při potravinářské akvizici pomáhá česko-slovenská finanční skupina J&T

O koupi Hamé vyjednává investiční a energetický kolos CEFC. Ten v České republice v minulých měsících nakupoval nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Tím ovšem ochota Číňanů pumpovat peníze do české ekonomiky zdaleka neskončila.

Podle informací LN čínským investorům při potravinářské akvizici pomáhá česko-slovenská finanční skupina J&T – pro CEFC představuje obchodního partnera, se kterým by v budoucnu mohla vstoupit i do české energetiky. Ač se o možnosti koupit potravinářské impérium ví několik měsíců, čínští investoři se chystají na bleskovou akci. CEFC měl podle zdrojů LN projevit zájem o skupinu teprve před dvěma měsíci. Na transakci bylo uvaleno informační embargo.

Přečtěte si rovněž článek „Čínská jízda pokračuje. Kteří giganti budou v Česku nakupovat?“

Mlčí i styčný důstojník

Na dotazy k obchodu nereagoval manažer a lobbista Jaroslav Tvrdík, který je pro čínské byznysmeny hlavním „styčným důstojníkem“ v České republice. Tiskový mluvčí Hamé Petr Kopáček se omezil na následující vyjádření: „Děkuji za vaše dotazy, ale informace týkající se prodeje společnosti Hamé nekomentujeme.“ Sdílnější nebyl ani šéf Babišova investičního fondu Hartenberg Holding Jozef Janov, který donedávna platil za hlavního zájemce o koupi Hamé. „Nemohu se k této transakci vyjadřovat, jsme vázáni mlčenlivostí,“ uvedl Janov.

Vedle CEFC projevují o český trh zájem i další velcí hráči – jeden z největších bankovních domů Bank of China, letecká společnost Hainan Airlines či internetový obchod Alibaba Group

Vedle CEFC projevují o český trh zájem i další velcí hráči – jeden z největších bankovních domů Bank of China, letecká společnost Hainan Airlines či internetový obchod Alibaba Group.

Čínské investiční fórum 2015 na Pražském hradě (9.–11. listopadu) mělo letos silné politicko-podnikatelské obsazení. Za čínskou stranu dorazilo 250 byznysmenů, další stovky pozvaných byly ze států střední a východní Evropy. Vedle českého premiéra je důležitou figurou, která zde Číňanům otevírá dveře, prezident Miloš Zeman. Mimochodem pod záštitou hlavy státu proběhla zase galavečeře po druhém dni fóra.

Přáním pořadatelů bylo dokončit přípravy na druhou vlnu čínských investic na českém trhu.

Miliardáři na place

O jednoznačné snaze českých politiků využít investiční „chutě“ čínských firem svědčí i fakt, že za Českou republiku na konferenci vystoupilo několik dalších předních postav veřejného života – například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (všichni ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) či místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Na úterní panelové diskusi nechyběl ani guvernér České národní banky Miroslav Singer.

O tom, že současná vládní a hradní garnitura hodlá zahraničně podnikatelskou orientaci výrazně upnout na říši středu, svědčí silná prohlášení politiků

Solidní účast vykázali i tuzemští podnikatelští žraloci a miliardáři – spolumajitel J&T Finance Group Dušan Palcr, vlastník investiční a developerské společnosti Penta Marek Dospiva, generální ředitel Home Credit Group a miliardář Jiří Šmejc či majitel černozlatých vlaků Leo Express Leoš Novotný (jeho otec do roku 2008 spoluvlastnil Hamé).

Z čínských představitelů na Hradě v diskusích promluvil například profesor z Univerzity tradiční čínské medicíny v Šanghaji Wang Č’-wej, generální tajemník Akademického výboru Národní komise pro rozvoj a reformy Čang Jen-šeng, náměstek generálního ředitele jedné z pěti největších státních bank Bank of China Kao Pcheng či viceguvernérka provincie Che-pej Čchin Po-jung, jejíž region má o sedm milionů obyvatel více než Francie (66 milionů).

O tom, že současná vládní a hradní garnitura hodlá zahraničně podnikatelskou orientaci výrazně upnout na říši středu, svědčí silná prohlášení politiků. „Je velká šance, že se z Prahy stane centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ pronesl Sobotka před několika týdny.

Od babické dílny ke gigantu

Kdysi ztrátová konzervárna dnes patří k největším českým producentům potravin

Společnost měla 80 zaměstnanců, obrat 80 milionů korun, jmenovala se Biofrukt a vykazovala ztrátu. Na začátku devadesátých let ji privatizoval tehdejší výrobní ředitel závodu Babice Leoš Novotný se dvěma společníky. Za účetní hodnotu 78 milionů korun.

Když v roce 2008 Novotný a spol. prodávali Hamé islandsko-lotyšskému investičnímu fondu Nordic Partners, vyinkasoval za to údajně 4,5 miliardy korun. Jako šéf Hamé vsadil Leoš Novotný od počátku na obchod. „Vyhnal jsem prodávat i šéfa údržby,“ řekl časopisu Forbes. Zaměřil se na získávání podílu na trhu. Z původních 22 výrobků bylo na konci 90. let dvanáct set položek nejrůznějších značek podle hesla „musíme být pro velké obchodní řetězce nenahraditelní“.

Začal s reklamou a jako jeden z prvních byznysmenů pochopil sílu slavných tváří, když do reklamy angažoval Bolka Polívku, a od roku 1997 začal skupovat konkurenci. Největší akvizicí Hamé byla Otma Mařatice, koupil ale například i zkrachovalou Znojmii Znojmo, výrobce slavných konzervovaných okurek. Zároveň začal otáčet kormidlo na východ, protože si pozorováním západu uvědomoval, že s postupným bohatnutím společnosti přestane být o konzervy a zavařované jídlo takový zájem a nastoupí trend „fresh food“.

„Naproti tomu v Rusku jsou obchody, kde mají jen vodku a konzervy. A nějakou dobu to ještě potrvá,“ říká Novotný. Díky této strategii má dnes Hamé vlastní továrnu nedaleko Moskvy a nebolí ji tolik sankce na dovoz potravin.

Prodej na vrcholu

Poté, co Novotný 20 let budoval paštikářsko-konzervárenské impérium Hamé, firmu na vrcholu expanze prodal, a to i kvůli rozhodnutí syna, jenž v rodinné tradici paštik a konzerv pokračovat nechce. Současný vlastník Hamé, investiční fond Nordic Partners, má už rok v úmyslu ji prodat, ale stále nenašel kupce. Spekulovalo se o zájmu Hartenberg Capital, fondu, v němž majetek Andreje Babiše spravuje Jozef Janov. Nabídky měla podat i chorvatská Podravka a norský potravinářský gigant Orkla.

Dnešní majitelé Hamé údajně požadovali podobnou cenu, za niž měli firmu v roce 2008 koupit, tedy kolem 4,5 miliardy korun. „Problémem té firmy je její poměrně vysoké zadlužení,“ říká Leoš Novotný. Sám se prý zabýval myšlenkou znovu Hamé koupit, ale nakonec to zavrhl. Utržené peníze mimo jiné investoval do dopravce Leo Express. Společnost provozující černo-zlaté vlaky vede jeho syn Leoš.

Kořeny konzervárenské výroby v Babicích spadají do roku 1922, kdy huštěnovický živnostník v Babicích zřídil dílnu, ve které vyráběl kromě ovocných marmelád, povidel a šťáv i lihoviny. V roce 1933 výrobnu získala brněnská společnost Biochema, která do Babic přinesla i obchodní označení Hamé.

  • Alena Adámková

Počet příspěvků: 1, poslední 19.11.2015 10:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.