Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Globální dluh tvoří desetinásobek ročního HDP všech zemí na světě

Konec krize se nerýsuje a hrozí další regres, tvrdí v nové studii ekonomové Výzkumného ústavu světového hospodářství Maďarské akademie věd.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Lwitassek

13. 5. 2012 8:41
Nikoliv krize, ale transformace ..
Globální neoliberalismus je nesmyslný pojem. Nic takového neexistuje. Současné dluhové problémy nejsou problémy kapitalismu nebo tržní ekonomiky. Jsou to problémy spojené s nezodpovědnou správou veřejných institucí a veřejných prostředků, neexistence jakékoliv osobní hmotné odpovědnosti za chyby ve veřejném sektoru nebo v politice. To se děje nezávisle na větší či menší míře vlivu státu a regulací na ekonomiku, tj. ve starém vidění kapitalismu nebo socialismu.Existuje velká kritika uvěznění Julie Tymošenkové za dramaticky nevýhodné smlouvy s Ruskem, ale není to náhodou pokus vyvození oné osobní hmotné odpovědnosti za mnohamiliardové ztráty způsobené Ukrajinské republice? Nevím, nedokážu posoudit její činy, přeji každému spravedlivý proces, ale klíčovým problémem je především, že kdokoliv spravuje peníze někoho druhého, musí mít osobní hmotnou odpovědnost, což globálně neexistuje, stejně jako je prázdný pojem tzv. "politická odpovědnost".  Svobodná tržní ekonomika bez nesmyslných regulací a zásahů politicko-ekonomických diletantů je jediný systém, který je schopen se reformovat za účelem naplnění poslání pro spotřebitele, ale také zaměstnance a potažmo i celé společnosti a současné dramatické finanční situace nejsou ničím jiným, než transformací k vytváření sdílených hodnot výhodných pro celou širší společnost.Evropě by stačilo zavedení institutu osobní hmotné odpovědnosti ve veřejném sektoru a v politice, pak alespoň několik lídrů, kteří nabídnou pozitivní vizi, jak tuto největší ekonomiku světa dále rozvíjet. Ekonomicky není nejmenší důvod, proč by Evropa nemohla dále prosperovat, máme tady stále největší potenciál tvořivosti na světě, ale chybí nám právě "jen" ti charismatičtí lídři s vizí a pozitivní energií, kteří si budou zároveň vědomi i své osobní hmotné odpovědnosti za své činy. Najdeme takové alespoň u nás v českých zemích? Zatím je jich bohužel velmi málo. Zkusme nekonečně nebrečet a permanentně nadávat, podporujme skutečně svobodná média, která nebudou kohokoliv nového v politice ihned systematicky likvidovat, to jen znechucuje vstup do politiky slušným lidem. Hledejme a podporujme nové lídry, byli jsme jedna z nejvyspělejších zemí světa v roce 1928, pouhých 10 let po osamostatnění, máme na to i dnes ! :-)
0 0
možnosti

J55i49ř19í 81K85o49p92i81s

12. 5. 2012 14:51
Nic nového pod sluncem
Problém krize se totiž řeší tak, že ti kteří ji nezpůsobili a přitom reálně tvoří HDP se ještě více ždímou a dusí a veškerá zátěž se přesouvá jen na ně. Zatímco těm, kteří jsou za krizi přímo odpovědni se naopak cpou peníze čím dál tím více a čím dál tím více se snaží zbavit veškeré odpovědnosti. Je to v podstatě to samé, jako byste hasil požár benzínem. Tady musí dojít ke strukturální změně systému. Už když vezmu princip, jak dluhy vznikají.Politik coby skrytý akcionář nějaké investiční skupiny, přes společnost (jejíž je také akcionářem) vyvede ze státu přes několikanásobně předraženou zakázku 100 mld.. Peníze se tak dostávají do portfolia investora, který tuto sumu opět půjčí státu a na dluhopisech vydělá úroky. V reálu tuto půjčku politik opět přes zakázku vyvede do portfolia investora a kolo se opakuje do nekonečna. Je to ono bájné ekonomické perpetum mobile. Je tak logické, že tyto půjčky jsou nesplatitelné, protože státu neudržitelně narůstají úroky, až do jeho zkrachování. A to je ta celosvětová uměle nafouknutá bublina. Až budou zrušeny akcie na doručitele a nebudou daňové ráje (nebo podobné), pak teprve krize skončí!
0 0
možnosti

Marek Kyncl

13. 5. 2012 0:06
Naprosto souhlasím.  Měli
Naprosto souhlasím.  Měli bychom si konečně uvědomit realitu, že praktická politika od 70 let přivedla euroamerické hospodářství na pokraj kolapsu. To, co se nyní děje není žádná krize, nicméně pokračující úpadek, který odpovídá tomu, že jsme prakticky veškerou výrobu nechali zrušit a převést do Číny, Indie a dalších zemí, naši občané trpí nezaměstnaností a spoleháme akorát na jakési inovace, se kterými si však dnes můžeme tak akorát vytřít zadek. Proč se tyto země tak ryche rozvíjejí a Evropa i USA upadají? Tamnější střední a vyšší třída bohatne na rozvoji bohatství svých zemí, naše bohatne na našem úpadku. Vládnou nám lidé, kteří nás denodenně zrazují. Problém nevyřeší žádný z předkládaných receptů. Ani privatizace infrastruktury, ani zrušení důchodů, ani zrušení sociálního zabezpečení, ani zrušení dovoloené, ani zrušení přestávek na oběd, ani zrušení osmihodinové pracovní doby. Naopak, s každým dalším z doporučovaných opatření se budeme propadat, protože vedou k oslabování domácího trhu a tím i k menším příležitostem pro malé a střední podniky. 
0 0
možnosti

Marek Kyncl

12. 5. 2012 13:52
V několika větách popsána
V několika větách popsána veškerá pochybná podstata současného hospodářského systému, který si neváží ničeho jiného, než spekulací. Jenom škoda, že podobné myšlenky jsou slyšet tak zřídka a zanikají v šumu různých pseudovědeckých analýz. Všimněme si, že krize se dotýká země tím méně, čím méně aplikuje pravidla Washingtonského konsensu.Možná, že by se lidé opět měli vrátit k víře v boha místo víry v trhy.
0 0
možnosti