Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Gazprom se bez Ukrajiny neobejde

Ruský zemní plyn je stále méně konkurenceschopný. Ceny, za něž je pořizován, vedou k volbě alternativních dodavatelů, píše Vratislav Ludvík.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

6. 3. 2014 6:38
A tohle je expert
RUS dlouhodobě ve vztahu k UA obcházelo toto nebezpečné teritorium. Byly 2 scénaře - ovládnutí UA plynovodů ( energovodů ) nebo obchvat. EU i když si to nechce přiznat je z velké části závislá na RUS energii. Proč asi D je spoluautorem nových přepojení mezi RUS a EU? Proč se nerealizovalo Nabucco? No South Stream a D/RUS zájmy, ostatní nechceme. Proč klesá význam HUBU Baumgarten (A)?Pakt Molotow/Ribbetrop II. existuje... a Angela to dobře ví...A není to už jen v energiích i tak vzdálená oblast jako železnice ... obchází UA a nastupují nové technologie .... flexi Talgo...
0 0
možnosti
Foto
Milý Alane (soudě alespoň dle nickname)
ono to tak docela není. Pokud si prohlédnete mapu evropských plynovodů, zjistíte, že na ruském, potažmo ukrajinském teritoriu se tradičně koncentrovaly všechny exportní plynovody (s výjimkou plynovodu do Finska). Jeden dokonce vede směrem na jih podél polské hranice. Snahy po obejití Ukrajiny (jíž ovšem na rozdíl od Vás nepovažuji za nebezpečné teritorium) neexistovaly až do rozpadu SSSR (gocajdank!) Potom vznikly spory mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně výše tranzitních poplatků a dohady o cenách. Zde je nutno hledat prvotní příčinu ruských snah oslabit ukrajinský plynový koridor, zvláště poté, co Ukrajina odmítla předání ("prodej") plynovodu Gazpromu. Prvním "konkurentem" byl plynovod Jamal přes Bělorusko a Polsko do Německa; možná, že si vzpomenete, co úsilí musela vynaložit polská vláda, aby tento projekt vyrvala Rusům z pod kontroly, což se jí nakonec podařilo. Polsko bylo dříve tradičně zásobováno plynovodem, vedoucím z Ukrajiny.To plynovod North Stream je trochu silnější káva, Jeho hlavní problém (že obchází Pobaltí a Ukrajinu) je sice nepříjemný; horší je fakt, že zde existuje pevná vazba na německou vládu (připomeňme roli bývalého kancléře Schrödera, především ale fakt, že investice byla hrazena z úvěrů německých bank - a o peníze jde vždy až v první řadě). Tomu ostatně odpovídá i německá neochota výrazněji se v ukrajinském sporu angažovat.V některém ze svých dřívějších článků jsem uváděl jako perličku fakt, že Moskva zcela ignoruje současnou geopolitickou podobu Evropy. Z toho ovšem plyne, že nás nadále považuje za součást "blízkého zahraničí" - NATO NENATO. To je dle mého názoru hlavní bod, ze kterého bychom měli posuzovat celý vývoj situace. Nejde jen o Ukrajinu; jde i o Pobaltí i o nás.PS: co se týče železnice (kde jsem jako expert skončil pouze o modelového kolejiště), zachytil jsem někde informaci, že Rusko masivně skupuje středoevropské cargo společnosti. Nevím, jestli je to pravda; já bych jim je rozhodně neprodal :-)
0 0
možnosti
Přání otcem myšlenky
1) břidlicový plyn zdaleka nevychází o tolik levněji, jak píšete2) hlad po energii v rozvíjejících se ekonomikách je natolik enormní, že i přes zvýšené množství vytěženého plynu v jiných zemích, bude pro Rusko odbyt hračkou i bez Evropy.Ostatně tohle všechno už tu napsal Josef Brabec.Mě ale zaujala jedna věta: "ruská plynová politika ... zatím měrou více než vrchovatou naplňuje označení těžby nerostů a uhlovodíků jako „plenivé“. Ruská vláda je vůči budoucnosti své vlastní země krajně neodpovědná."Máte vůbec představu, co je to frakování???Je to napumpování jedů (kyseliny) do země za účelem vytlačení plynu z břidlice. Větší svinstvo s většími ekologickými následky už snad ani neexistuje (s výjimkou Fukušimy)Taky asi netušíte, jak se chová Shell v deltě Nigeru, nebo Exxon na Aljašce, že?Možná by stálo za to si občas aspoň na chvíli sundat ty ideologické brýle ;-)
0 0
možnosti
Foto
Takže rada od otce :-)
1) Mám docela dobrou představu, co je to fracking. Tou jedovatou chemikálií si denně solíte chléb s máslem; je to totiž NaCl, tedy sůl kamenná. Ony další přísady ve stopovém množství jsou většinou na bázi butanu. Zjednodušeně řečeno: ukápne-li Vám při tankování trochu nafty na zem, způsobíte mnohem větší ekologickou škodu, než celé frakování dohromady. Mám dojem, že zamněňujete proces frackingu s poněkud zločinnou metodou loužení zlata či uranu koncentrovanou kyselinou sírovou.2) Podívejte se, prosím, na ceny zemního plynu v USA (jenž je těžen v podstatném objemu z břidlic). Jsou vůči Evropě poloviční. Jestliže přitom víte, že 80% z konečné ceny plynu (u nás určitě) tvoří platby za dovoz plynu, zatímco zbylých 20% pokrývá veškeré plynárenské náklady včetně zisku, můžete snadno dojít k závěru, že s tou matematikou není všechno tak docela v pořádku. Pro doplnění: na východním pobřeží USA skutečně probíhá masivní výstavba terminálů na zkapalňování plynu s cílem podstatně zasáhnout evropský trh levným plynem. Není to otázka deseti, ale spíše dvou až pěti let. 3) Odbyt zemního plynu z Ruska nemusí být samozřejmě cílen pouze na Evropu. Však již je v přípravě plynovod do Číny. Pokuste se však postavit plynovod příkladně do Indie - asi to díky členitosti terénu nepůjde. Kolik tedy je těch dramaticky se rozvíjejících se ekonomik, kam by mohly ruské roury dosáhnout? A projekty LNG jsou v plenkách; ten první byl zrušen právě kvůli americkému břidlicovému plynu.4) Brýle nosím - viz obrázek. Zda jsou ideologické, nevím. Vím jen, že Rusko je dnes nejnebezpečnější imperialistická mocnost světa a nemám je proto opravdu, ale opravdu v lásce.
0 0
možnosti

Josef Pepa Nos

5. 3. 2014 14:33
Enormní ztráty Ruska.
Ať tak či onak, Rusko svou primitivností, celému světu vystaveným důrazem na násilí, ozbrojenou moc s podtóny absolutní korupce, silně akcentovanou nadřazeností své rasy a odpudivou agresivitou, ztratilo veškerou prestiž a pokud někde ještě nějaké zbytky sympatií zbyly, jsou nenávratně pryč.
0 0
možnosti
Rozostřené vidění od pracovního potu
mi pane Nos zapříčinilo, že jsem si v prvním okamžiku po přečtení Vašeho příspěvku myslel, že napadáte Spojené státy americké. Teprve po otření jsem prohlédl a to s pocitem ulehčení. Díky za milé školení.
0 0
možnosti

Czechpr

4. 3. 2014 10:13
Díky za zajímavou analýzu,
Ale opomíjí dva důležité faktory - 1) konečnou cenu amerického plynu na neamerických trzích a 2) také to, kam bude s největší pravděpodobností tento plyn exportován.Ad 1) levný americký plyn musí být pro export "jinam" nejprve ochlazen na -160 stupňů a tak zkapalněn, přepraven tankerem na místo určení a opět převeden do plynného skupenství. Což samozřejmě něco stojí (pochopitelně víc, než přeprava plynovody v přirozené plynné podobě), takže výsledá cena na místím trhu už nebude tak bombasticky atraktivní, jako se to jeví při jednodchém porovnání lokálních cen na dvou trzích. Navíc i v Americe sílí hlasy protestující proti tomu, aby byl levný místní plyn vyvážen, když tak pěkně podporuje místní průmysl.Ad 2) díky tomu, že ceny plynu na asijských trzích je podstatně vyšší než v Evropě, je pravděpodobné, že "vývozní" americký plynu bude směřovat právě tam a už méně do Evropy. Prostě ho "vcucne" Asie, takže Evropa se holt ruského plynu jen tak nezbaví, byť možná bude dopravován jinudy než přes Ukrajinu.
0 0
možnosti
Foto
Není zač,
rád bych ale Vaše připomínky upřesnil.1) Proces zkapalňování plynu (a potom následné regasifikace) byl po dlouhá léta (sedmdesátá a osmdesátá) drahým technologickým výstřelkem; v zásadě se jednalo o export kapalného alžírského plynu do Itálie (La Specia) a Francie (Foss Sur Mer a Montoire de Bretagne). Díky významnému zlevňování technologií je dnes cena LNG zcela porovnatelná s klasickou přepravou plynovodními systémy. Je jasné, že náklady na zkapalnění a přepravu tankery něco stojí; v každém případě však bude americký plyn v evropských terminálech o dost levnější, nežli jsou ceny ruského plynu. Již jsem v jedné reakci uvedl, že na americkém východní pobřeží rychle vyrůstá síť zkapalňovacích stanic. Právě tak i na pobřeží Evropy se investuje do příjmových terminálů. Takže počkejme, a uvidíme... :-)2) Ceny plynu v Asii nejsou významněji vyšší, nežli dodávky ruského plynu do Evropy (390 - 500 USD za tis.m3). Důležitá je okolnost, že se připravuje euro-atlantická společná zóna obchodu, kde je jistota trvalého odběru vysoká (což nelze tak docela říci o zemích, jako je Čína, kde politické vlivy stále vítězí nad ekonomikou. Pokud budou USA exportovat svůj LNG do Asie, pak se nejspíš omezí na Japonsko.
0 0
možnosti

Josef Novak

4. 3. 2014 7:29
A bez te stourave
A bez te stourave goebblesovske ideologie by to neslo??????? Je jasne , pri pohledu na mapu plynovodu, ze vetsina se vede pres Ukrajinu a ze Chevron dostal licenci na tezbu bridlicneho plynu na Ukrajine, ze by do plynovodu Gazprom uz ani nepachul, kdyby Ukrajina pristoupila k dobrosrackam EU???
0 0
možnosti
Foto
Vrchnímu Hunovi
A copak strašného by se stalo, kdyby plynovod přes Ukrajinu již nevedl ruský plyn a ten by nahradil plyn z ukrajinských břidlic? Evropa by si jen oddechla, že není tak závislá na poněkud nepřátelském a vyděračském Rusku! Ostatně již dnes představuje průměrný export ruského plynu do EU asi 24%. Už se těším, až sem příjde ten levnější, americký...A pokud si chcete opravdu poslechnout ryzí goebelsovskou réroriku, musíte cestovat na východ do Kremlu :-)
0 0
možnosti

Kiebitz

3. 3. 2014 23:30
V Rusku spíše panika, klín klínem, než koncepce
Kupovat od nich snad do zásobníků, jinak jsme v rukou vyděračů. Pokud by svět udržel disciplinu, vyhnali by po kyjevském autoritářském zemanovi i Putina. Živit lidi sny a iluzemi šlo před internetem, nová generace vidí jasně, kde je život produktivní a kde jen bublina nacionalismu. Armáda nejsou nadšenci, chtějí kořist, jinak se obrátí proti systému a jen dorazí hřebík do jeho rakve. Stejně oligarchové drancují stát ne pro zisk, ale aby byli většími než soused. To je záhubné, produktivita klesá jako v Česku, přirozené zdroje v lidech i krajině mizí, vytlačeny fantasmagoriemi dotací na dluh. Koncerny se hroutí vlastní vahou, sebevykrádání. Tu válka poslední šance jak zvládnout vlastní lidi, jak prodloužit iluzi. Nedivím se Ukrajincům, neb mnozí poznali co námezdní síly EU osobně, že chtějí vzít roha včas. Že se vzdají zbytečných teritorií, že využijí i boomu na Dálném Východě. Měli by s pomocí civilizovaných zemí ukázat i zbytku, kde pšenka kvete. Tak jako Orient se nevyřeší bez Mekky, musí Evropa se popasovat s Moskvou. S jejími metastázemi aktuálně např. v Praze. Desítky odstřelovacích pušek právě na Hradě rozbalených, by mohli mít navrch.
0 0
možnosti

Martin Hejl

4. 3. 2014 14:51
?
Rozvolněný tok myšlenek je na pováženou ... Nicméně jako větší problém spatřuji ve vašem pološíleném seskupování slov a jakýchsi vět, vytržených z kontextu. S češtinou to nemá nic společného. A to píšete na České Pozici :-) ... Meritum nemá cenu hodnotit ...
0 0
možnosti