Fatální chyba v systému biosféry: Homo sapiens

Kdy se člověk vydal směrem neslučitelným s fungováním Matky přírody, nevíme. Někteří politici, kteří si hrozby v důsledku klimatických změn uvědomují, by mohli říct, že pokud se vrátíme ke kořenům, vše bude v pohodě. Jenže na to asi není čas. Vítejte v pekle, nejtvrdší akci levicových aktivistů v Hamburku proti setkání politiků G20.

Ohně v nočním Hamburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohně v nočním Hamburku. | foto:  Petr Topič, MAFRA
Ohně v nočním Hamburku.

Antiglobalisté, anarchisté a ekologičtí aktivisté pěti kontinentů v uplynulých dnech zamířili do Hamburku, aby protestovali proti tomu, jak vypadá dnešní svět pod politickým vedením skupiny ekonomicky nejvýznamnějších států, které si od roku 1999 nechají říkat G20. V tomto německém přístavním městě měl být dokonce pod názvem Antikapitalistický kemp postaven stanový tábor pro deset tisíc demonstrantů.

Šéf hamburské policie prohlásil, že v ulicích města bude nasazeno asi 20 tisíc policistů z celého Německa včetně protiteroristické jednotky. Na jednoho radikála dva policisté. Nejtvrdší akce levicových aktivistů, kteří odmítají státní monopol moci, se jmenuje: Vítejte v pekle!

Zmutování morálky

Když je řeč o peklu, nesmíme zapomenout na klimatické změny. Tato otázka se opět velmi silně přetřásá poté, co Trump odstoupil od Pařížské dohody o změně klimatu podepsané 196 státy. Rozhodnutí amerického prezidenta u drtivé většiny lidí vyvolalo zděšení a zároveň naštvanost, protože všichni jasně vidíme, že změny klimatu jsou nepopiratelné, a když přemítáme v hlavě možné děsivé vize připomínající film Mad Max, které mají postihnout naše vnuky a vnoučata, říkáme, že by bylo načase s tím něco udělat.

Řada vědců a filozofů razí teorii, že u člověka podivně zmutovala morálka; vydal se cestou ztráty nebo změny etiky. Můžeme se ptát, kdy, ve kterém století nebo tisíciletí, nastala tato změna.

Jenže někdy máme pocit, že v tom nekonečně složitém systému biosféry nastala fatální chyba a ta se, bohužel, jmenuje Homo sapiens. Mnohdy se zdá, že se člověk jako vrchol evoluce chová jako invazivní druh, jakási rakovina v těle Matky přírody. Kdyby se člověk choval stejně jako ostatní druhy, zřejmě by nezpůsobil Zemi žádné problémy. Řada vědců a filozofů však razí teorii, že u člověka podivně zmutovala morálka; vydal se cestou ztráty nebo změny etiky. Můžeme se ptát, kdy, ve kterém století nebo tisíciletí, nastala tato změna.

Jsme schopní zpětně ukázat na okamžik, kdy se člověk na té pomyslné křižovatce definitivně vydal špatným směrem? Nebo těch okamžiků bylo více? Bylo to v době, kdy začala průmyslová revoluce? Souvisí dnešní stav s úpadkem křesťanské morálky na začátku 16. století, kdy papežem byl poprvé zvolen bankéř z rodu Medici? Nebo až později, na počátku minulého století, nástupem takzvaného vysávacího kapitalismu, jehož protagonisté hlásali, že hnacím motorem společnosti je jedině chamtivost?

Varování vědců

Někteří vědci varují, že mírné zlepšení mohou přinést jedině globálně-inženýrské zásahy, které však lze úspěšně provést jen pomocí nesmírně tvrdého totalitního režimu. Doufejme, že na jejich slova nedojde!

Nevíme, ale faktem je, že tento systém není slučitelný s fungováním Matky přírody. Někteří politici, kteří si hrozby související s klimatickými změnami uvědomují, by mohli říct, že pokud se od zítřka vrátíme ke kořenům, vylepšíme si morálku, vše bude v pohodě. Jenže na to asi není čas. Potíž je v tom, že člověk brutálně přeťal regulační struny a porušil kruhy v celém systému, které se vytvářely stamiliony či miliardy let.

Není čas převychovat člověka a věřit ve světlé zítřky, že za sto let bude vše jako dřív. Stav naší planety je velmi vážně destabilizovaný, což způsobuje i destabilizaci sociální situace stamilionů lidí. Někteří vědci dokonce naprosto seriózně varují, že mírné zlepšení mohou přinést jedině jakési globálně-inženýrské zásahy, které však lze úspěšně provést jen pomocí nesmírně tvrdého totalitního režimu. Doufejme, že na jejich slova nedojde!