Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Barroso: Čelíme největší krizi v dějinách, Řecko eurozónu neopustí

Evropa

  12:21

Projev předsedy Evropské komise José Barrosa o stavu EU glosuje europoslanec Edvard Kožušník.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso opět volá po silnější hospodářské správě a koordinaci měnových i fiskálních politik. foto: © ReutersČeská pozice

To, že je v Evropě krize, dnes už nikdo nepopírá. Proto jsem napjatě seděl v sále Evropského parlamentu a čekal na projev předsedy Evropské komise o stavu unie, jak si ho už loni velikášsky nazval. V oficiálních zprávách tiskových agentur lze jistě nalézt podrobnosti z jeho proslovu. Psal jsem si poznámky, které přikládám. Zároveň se mi při jeho francouzsko-, německo-anglickém rétorickém cvičení vkradly na mysl některé zjednodušené otázky.

V EU máme krizi finanční, ekonomickou a sociální, ale hlavně jde o krizi důvěry. Někteří volají po solidaritě, jiní po zodpovědnosti. Barroso tvrdí, že potřebujeme jak solidaritu, tak odpovědnost.

  • „Řecko je a zůstane členem eurozóny. Zřídil jsem pracovní skupinu pro Řecko...“ Vznikne ekonomický protektorát?
  • „Evropská centrální banka musí začít dělat, co má...“ Tisknout peníze?
  • „Musíme začít realizovat ekonomickou unii...“ Harmonizace daní?
  • „Je na čase mít jednotné zastoupení eurozóny...“ Vznikne ministerstvo financí EU?
  • „Jeden členský stát nemá právo blokovat ostatní...“ Konec práva veta?
  • „Je na čase, aby bankovní sektor vrátil své zisky společnosti...“ Nové společné nepřímé daně?
  • „Je potřeba zdanit úspory bank...“ ???
  • „Musíme odstranit byrokratickou zátěž...“ Ano, ale jak?
  • „Podniky musejí zajistit práci pro mladé lidi…“ Budou kvóty? Jak chce ty podniky donutit?
  • „Aby EU byla velmocí, musí mít svou zahraniční politiku a obranu...“ Vznikne evropský voják?
  • „Mandela řekl: Zdá se to být nemožné, dokud se to nestane...“ Federální Evropa?

Na některé položené otázky vlastně Barroso nepřímo odpověděl. Chce prosazovat více Evropy. Říká: „Vyřešíme problémy, chceme ale větší zodpovědnost pro Brusel...“ To, co se pod tím skrývá, jsou nové evropské daně a jejich přerozdělování z Bruselu a méně svobody na úrovni jednotlivých států.