2015: Česká hra o trůny aneb Sobotkův, nebo Babišův rok

Popularita Andreje Babiše děsí opozici i sociální demokraty. A hledají viníka. Na paškál přišel i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční ohledy dávno neplatí, ministr financí prý podrývá autoritu premiéra. Kdo z koaličních lídrů ovládne existenční témata, bere všechno, píše Zdeněk Šarapatka.

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna
Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.

Lokajové oligarchy. Spolčení byznysu a politiky s médii. Demokracie v prachu a konec svobody. Nejde o reportáž z Pchjongjangu nebo Moskvy. Nevábné nálepky si vysloužily hned dva české deníky, o které ztratil před rokem zájem německý majitel. Lidové noviny a MF Dnes už pro něho nebyly dobrým kšeftem. Jak na tom v té chvíli byl německý tisk, obklíčený internetem stejně v Čechách jako třeba na Honolulu, nikde ani slovo.

Zjevně tu provokuje, že noviny s nejdelší českou tradicí skončily zpátky v domácích rukou namísto špinavých nebo třeba ruských. Vymítači Andreje Babiše, který mediální společnost nakonec koupil, teď mají značku, pod kterou mnozí ještě nedávno pracovali, rovnou za svinstvo, kde se píše jen v zájmu majitele.

Babiš-politik jim způsobuje trýznivou obsesi. Se zjevnou urputností vyvolávají v jeho osobě přízraky diktátu a pádu země do temnot nesvobody. I já sám půjdu na pranýř – psát o Babišovi tu nesmí ani nezávislý novinář.

Slepá munice

Není to přitom tak dávno, kdy Babišovi současní odpůrci přecházeli s úsměvem konspirativní narážky levicových stran na sudetoněmecké zájmy předchozího majitele obou listů. Německé vlastnictví českých novin tu mělo být jediným, za to však pádným důkazem podvratné strategie „cizáků“ a práce v redakci pak jasnou ukázkou vlastizrady.

Po palbě na minulost ministra financí jsou pro opozici stále vítanou municí jeho privátní miliardy. Aktuální volební průzkumy ale ukazují, že totálně slepou.

Navíc média, která změnou vlastníka neskončila na „vídrholci“ úpadku, jsou za necelou „dvacku“ denně pod tím nejdetailnějším veřejným drobnohledem, který si lze představit. Sebemenší kaz na svobodě slova by tu neprošel.

To, že Andrej Babiš nedá spát leckterým „bývalkám“, jež opustily jeho mediální palubu, lze ještě pochopit. Novinářský dvorek je tu malý a míst málo. Kdo nemá zrovna ovčácký žaludek prodat se za funkci, hledá těžko. Extra fantazii nevyvíjí ani opozice – po palbě na minulost ministra financí jsou pro ni stále vítanou municí jeho privátní miliardy. Aktuální volební průzkumy ale ukazují, že totálně slepou. Voliče Babiš stále fascinuje.

Žádná šedá myš

Ty tam jsou i Babišovy legendární televizní bitvy mezi toustovými chleby s Vítem Bártou a emotivní monology, během nichž si moderátor ani neškrtl. Z poněkud cholerické postavy byznysmena s mizernou češtinou je v rekordním čase srozumitelný kliďas, který oslovuje lidi od náměstí po návsi.

Oproti Husákovým dětem v politice nemluví Babiš ptydepe a rozhodně není tím, čemu se tu říká šedá myš

Oproti Husákovým dětem v politice nemluví Babiš ptydepe a rozhodně není tím, čemu se tu říká šedá myš. Nepotřebuje papalášské manýry, dokonce na sobě „maká“. Zatímco po slovenštině není v jeho vystoupeních téměř památky, francouzština v uvolněném pokecu v nejvyšších patrech Elysejského paláce uklidňuje, že tady ostuda nehrozí. Babišovy syrové definice a přímočaré návody zbavené politického balastu nebo šokující personifikace tuzemských zlodějin bez ohledů na kohokoli evidentně zabírají.

Babišova popularita neděsí jen opozici. Pozdvižení vyvolává i v Lidovém domě. S nárůstem každého procenta preferencí ANO tu stoupá nervozita a hledá se viník. Na paškál si tam vzali dokonce předsedu. Bohuslav Sobotka už nemá tolerovat vicepremiérovy veřejné pochybnosti o integritě ministrů ČSSD a narážky na premiérovu obojakost. Koaliční ohledy tu dávno neplatí, ministr financí prý podrývá autoritu premiéra u veřejnosti. Jak jí prospěje stranické usnesení lze vytušit.

Příští tortura

Zda ČSSD stačí vyplísnit vlastního premiéra kvůli politickému soupeři nebo se smířit s danostmi šéfovy osobnosti ve stínu cizího charismatu se už nedozvíme. Příští Sobotkovu torturu kvůli Babišovi lze každopádně čekat už na jarním sjezdu jeho strany.

Příští Sobotkovu torturu kvůli Babišovi lze každopádně čekat už na jarním sjezdu jeho strany

Kdo bude mít v české politice navrch v roce 2015, zatím nevíme. Jak tu zamíchá kartami ruské dusno, zda naplníme evropské hodnoty v praxi, s čím se zase vytasí prezident Miloš Zeman, koho semelou páté kolony ve stranách a jak dopadnou krajské volby, je teď otázkou pro politology. Ti umějí věštit i z ušpiněné koule. Kdo z koaličních lídrů ovládne existenční témata, bere příště všechno.

Čeká nás Sobotkův, nebo Babišův rok. Rok příštího českého premiéra.

Počet příspěvků: 13, poslední 25.12.2014 06:25 Zobrazuji posledních 13 příspěvků.