Fórum Karla Schwarzenberga. Zn. Hledají se noví politici.

Topkaři přemýšlejí, jak si udržet fanoušky prezidentského kandidáta, kteří však nechtějí být straníky.

Martin Shabu 4.3.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: isifa/MAFRA/Michal ŠulaČeská pozice
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakou roli sehraje ve strategii TOP 09 nově vznikající Fórum Karla Schwarzenberga? Otázka se naskýtá mimo jiné proto, že topka se už zabývá otázkou, jak sestavit kandidátky do Poslanecké sněmovny, přičemž sehnat v nynější politické atmosféře přitažlivé osobnosti do stranické politiky je čím dál složitější. Politici TOP 09 i Starostů a nezávislých v  v rozhovorech, které jsme s nimi vedli, tvrdí, že ve Fóru Karla Schwarzenberga primárně o hledání nových tváří nejde, mimo záznam jsme se však dozvěděli něco trochu jiného.

Fórum se jistě snaží využít potenciálu lidí, kteří volili předsedu „topky“ v prezidentských volbách (v druhém kole získal 2,2 milionu hlasů), ambici „vygenerovat“ nové politické osobnosti však některé naše zdroje připustily. „Sem tam“ se prý někdo na kandidátkách zřejmě objeví.

Do konce března v TOP 09 probíhají primárky pro sestavování parlamentních a europarlamentních kandidátek. Na podzim vedení strany rozhodne o jejich definitivní podobě. A pokud se mezitím naleznou nové zajímavé tváře a předsednictvo jejich kandidaturu schválí, dostanou se na kandidátky i nestraníci. Právě v této skupině by se mohli objevit lidé, kteří podporovali Karla Schwarzenberga, chtějí se politicky angažovat, avšak nechtějí být svázáni se stranickým životem. Dle informací ČESKÉ POZICE dostala přípravu projektu na starost Gabriela Leitkepová, členka Schwarzenbergova volebního týmu.

Regionální dimenze

Karel Schwarzenberg během prezidentské kampaně navštívil místa v mnoha regionech, Fórum by toho proto mělo využít. Zjistili jsme, že v minulých dvou týdnech krajské organizace strany zaslaly do sekretariátu TOP 09 tipy na lidi, kteří se během prezidentské kampaně angažovali a mohli by být pro Fórum a později hypoteticky pro voliče lákadlem.

„Na předsednictvu jsme jednali o tom, jestli máme doporučovat i osobnosti, které zastávají například více levicové názory. Jde například o lidi, kteří pocházejí z prostředí neziskových organizací. Nakonec jsme se dohodli, že to má být co nejvíce otevřené,“ prozradil ČESKÉ POZICE dobře informovaný zdroj z TOP 09.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová potvrdila, že se nemá jednat o nějaký pragocentrický projekt. „Karel Schwarzenberg během kampaně jezdil hodně po regionech. Přislíbil, že by chtěl po krajích jezdit i nadále. Chce zůstat v kontaktu s lidmi.“ Bližší podrobnosti však zatím nechce specifikovat.

Témata pro fórum

Regionální rozměr i myšlenka oslovit i nestraníky konvenuje přirozeně Starostům a nezávislým (STAN), kteří s TOP 09 tvoří volební blok. „Dle našeho názoru jde o způsob, jak přivést k veřejným záležitostem lidi, kteří nechtějí být součástí politických struktur, ale na druhé straně zastávají politické názory. Pan předseda nám svoji vizi představil a požádal Starosty a nezávislé o podporu. A my jsme mu ji dali,“ řekl poslanec a první místopředseda hnutí Stanislav Polčák.

Místopředseda STAN si však nemyslí, že by mělo jít o strukturu, která by automaticky generovala nové tváře na kandidátky. „Mohou se objevit na kandidátkách, ale není to primárním účelem. V žádném případě to není platforma pro rekrutování. Bude to založeno na aktivitě lidí a na tématech, která přinese politický život a Karel Schwarzenberg. Jako příklad bych mohl uvést právní stát. Na toto téma nyní chystáme seminář,“ nastínil Polčák.

Dále uvedl, že důležitým tématem pro fórum budou otázky týkající se hospodářství. Upozornil, že předseda Schwarzenberg v dobách opoziční smlouvy inicioval vznik Dřevíčské výzvy. Sdružovala mimo jiné ekonomy, kteří na přelomu tisíciletí navrhli opatření ke zlepšení hospodářské situace v zemi. Tentokrát by se mohly v platformě zrodit nápady, jež by sloužily k nastartování ekonomického růstu a podpoře podnikání.

Otázkou je, nakolik bude nová aktivita propojena s již existujícím stranickým thin-tankem TOPAZ. Funguje od loňského roku a zabývá se vytvářením programových témat. Její výkonný ředitel a Schwarzenbergův stranický tajemník Ondřej Kolář říká: „Hlavní rozdíl je v tom, že TOPAZ je cílený dovnitř TOP 09, kdežto Fórum Karla Schwarzenberga je určeno pro lidi mimo ,topku´.“ TOPAZ se dle něj zaměřuje především na vzdělávání straníků a slouží také ke generování idejí pro stranické účely.


marie dubanova škoda 0:44 14.3.2013
marie dubanova Jeho Jasnost historie a vědomosti 21:42 13.3.2013
marie dubanova Jeho Jasnost 21:35 13.3.2013
kouzec Že by další finta K.S. 18:28 6.3.2013
Vladimir1950 Šaškárna 10:14 6.3.2013
Harmacek Milan Karlovi jsem fandil, 20:37 5.3.2013
Procházka Martin O GERMÁNSKÉ LSTI a VOLBÁCH 17:55 5.3.2013
ThomGaca Fórum Karla Schwarzenberga 23:41 4.3.2013
KARLTREU Na politické strany je brzo 21:55 4.3.2013
Pjotr Iluminát v akci........... 20:21 4.3.2013

Počet příspěvků: 10, poslední 14.3.2013 12:44 Zobrazuji posledních 10 příspěvků.