Fico neměl jednat s Nečasem, ale s kyperským prezidentem

Český premiér musel být překvapený, když s ním slovenský protějšek probíral obchod, který se týká pěti evropských zemí, jen Česka nikoli.

István Léko 24.4.2012
Tématem jednání předsedů vlád byl mimo jiné i zamýšlený vstup Energetického a průmyslového holdingu do slovenského plynárenství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ReutersČeská pozice
Tématem jednání předsedů vlád byl mimo jiné i zamýšlený vstup Energetického a průmyslového holdingu do slovenského plynárenství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slovenský premiér Robert Fico minulý týden jednal se svým českým protějškem Petrem Nečasem o plánovaných podnikatelských projektech mezi Slovenskem a Českou republikou. Jedná se o spolupráci v energetice, především v oblasti jádra a zemního plynu. V případě atomových elektráren je to jasné, partnerem Slováků bude společnost ČEZ, kterou kontroluje český stát. Jenže v plynárenství se jedná o to, že Energetický a průmyslový holding chce od zahraničních majitelů (Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas) získat 49 procent v monopolu Slovenský plynárenský priemysel. (O tomto záměru publikovala ČESKÁ POZICE několik článků.)

A v tomto případě nechápeme, proč o projektu jednal Fico zrovna s Nečasem. Co má společného český premiér a český stát s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH)? Vůbec nic.

EPH je sice zapsaný do českého obchodního rejstříku, vlastní v České republice několik podniků a zaměstnává kromě jiných i padlého politika Mirka Topolánka (expremiér je předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice). Energetický a průmyslový holding podle webové stránky vlastní nizozemská finanční skupina PPF (40 procent akcií), slovenská J&T (40 procent) a podnikatel Daniel Křetínský. Jenže když se podíváme do českého obchodního rejstříku, zjistíme, že podle poslední výroční zprávy jsou akcionáři EPH následující firmy:

  • Timewort Holdings Limited (vlastníkem je holandská PPF Group N.V. a PPF Partners Limited),
  • Biques Limited (vlastníkem je J&T Partners I L.P.),
  • Milees Limited (vlastníkem je J&T Partners II L. P.)
  • a Mackarel Enterprises Limited (vlastníkem je Daniel Křetínský).

Všechny společnosti jsou registrované v hlavním městě Kypru Nikósii. V současné době sice PPF zvyšuje svůj podíl v EPH na úkor J&T, ale to není podstatné.

Až bude chtít příště premiér Fico jednat o vstupu EPH do podniku Slovenský plynárenský priemysel, v žádném případě by neměl jednat s Nečasem. Byla by to zbytečná schůzka a ztráta času. Fico by měl navštívit Kypr a jednat s tamním prezidentem Dimitrisem Christofiasem. Ten by měl vědět o investičních plánech kyperských firem na Slovensku více než Petr Nečas. Fico by si mohl na toto téma pohovořit také s nizozemským premiérem Markem Ruttem, protože kyperskou Timewort Holdings Limited vlastní holandská firma PPF Group. A v případě slovenské finanční skupiny J&T může slovenský premiér jednat dokonce sám se sebou. Jen Nečase by měl z tohoto byznysu vynechat.


Jana Hays Poďakovanie EPH 8:26 25.4.2012
M Manak reakce za EPH 13:00 24.4.2012
Martin Cabejšek Je Nečas Kellnerův člověk? 18:10 23.4.2012
István Léko Jako co? 18:04 23.4.2012
bobes Kde to mám podepsat ??? 17:43 23.4.2012
corwin78 S tím plně souhlasím, mám 11:13 23.4.2012
jurek :-) 10:56 23.4.2012

Počet příspěvků: 8, poslední 25.4.2012 09:10 Zobrazuji posledních 8 příspěvků.