Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Exšéf izraelského Mosadu: V případě Sýrie hazardují USA, Rusko i Írán

Dle Efrajima Haleviho zůstává syrský prezident Bašár Asad klientem Rusů, ale cílem Asadů byl vždy spíše Washington, kam lze jen přes Izrael.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J

Jezkovyvoci

23. 9. 2013 23:03
Zajímavý rozhovor s
Zajímavý rozhovor s odcházejcím izraelským velvyslancem v USA. Podle něj chtěl Izrael sesadit Assada od samého začátku občanské války. A zcela cynicky přiznává, že pro Izrael je přijatelnější v Sýrii al-Kajda než Assad ("we always preferred the bad guys who weren’t backed by Iran to the bad guys who were backed by Iran,” he said. This was the case, he said, even if the other “bad guys” were affiliated to al-Qaida"). Nemají tedy pravdu ti, kdo tvrdí, že pro Izrael byl sekulární diktátor na hranicích přijatelnější než chaos a islamisté, ani ti, kdo tvrdí, že AIPAC loboval v americkém kongresu proto, aby potěšil Obamu (zdravím MartinaS!).
0 0
možnosti
JS
Podivný závěr
Odcházející izraelský velvyslanec vyjevil názor, který je závazný a je snad zjevením božího úradku, nebo co? Jak z jednoho názoru můžete vyvodit závěr, že "nemají pravdu ti, kteří tvrdí ..." --??Michael Oren si jistě může tvrdit, co chce, ale on ví sám nejlépe, že takových "otevřených hlav", jako on, je v Izraeli několik miliónů ... Někteří mají udržení Asada za menší nebezpečí, někteří za větší. Ale dělat z Orena neomylného papeže, to si snad nedovolí ani izraelský humoristický časopis ....
0 0
možnosti
J

Jezkovyvoci

24. 9. 2013 13:58
Izraelský velvyslanec ale
Izraelský velvyslanec ale přece není jeden z miliónu, ale je to člověk, který reprezentuje oficiální izraelskou politiku v USA.A navíc já jsem v příspěvku ani nehodnotil, jestli je to politika dobrá nebo špatná (myslím si, že je špatná), ale že taková prostě je. Izrael považuje džihádisty z al-Kajdy za menší zlo než sekulárního diktátora Assada podporovaného Iránem. Otázkou je, jestli ten postoj s nimi sdílí i Američané. Koneckůnců byla to al-Kajda, která jim zbořila ty domy v New Yorku, nikoli Irán.
0 0
možnosti
Foto

Martins

24. 9. 2013 13:08
Díky za pozdravy, ale mám pocit, že...
Díky za pozdravy, ale mám pocit, že blíže pravdě je Halevi a Schneider, než Vy ;-) Je třeba vzít v úvahu, že situace v Sýrii se neustále dynamicky mění. Na počátku proti Assadovi stála neozbrojená opozice, v níž radikální džihádisté neměli velký vliv, a postupně se situace (ano, ano, velkou roli sehrál postoj, který Assad vůči této umírněné opozici zvolil) začala radikalizovat. Pokud na počátku Izrael preferoval sesazení Assada, nelze se tomu příliš divit. Nejde vůbec o Assada jako o člověka, ale o Assada jako člena rodinného klanu, který už desetiletí úzce spolupracuje s Íránem. Cílem je "přerušit spojení" mezi Íránem a Sýrií, potažmo Libanonem.                                                                                          Nepochybuji, že izraelské vedení vždy přemýšlelo, co by nastalo "den poté", pokud by Assad padl - ale také naopak "den poté", pokud by Assad nad opozicí zvítězil. A v tom je zakopaný pes. Nejde až tolik o to, že by si Izrael přál vítězství současné opozice (jejíž významná část je snad ještě protiizraelštější, než Assad), ale Izrael si nemůže dovolit Assadovo vítězství, které by bylo jednoznačným geostrategickým vítězstvím Íránu... Na misce vah, kde jsou dvě "špatná řešení", zdá se stále džihádisté za izraelskou hranicí jsou o něco menší zlo, než Írán za izraelskou hranicí. Že Assad Íráncům (+ Hizballáhu) hodně dluží, je jasné, a že pokud zvítězí, bude muset projevit vděčnost, je jasné také.                                                                   Nicméně nic není statické ani dnes. Člověk je sice skeptik, ale třeba to přece jen nějak vyjde a pod tím novým prezidentem se Írán skutečně někam posune (i když zatímco bych byl ochoten se nechat omámit Rúháního slovy, jakmile vidím Chameneího, padám do skepse), dojde ke zlepšení íránsko-izraelských vztahů, utlumení íránské podpory Hizballáhu, Hamasu a Džihádu... a vznikne zase nová situace.Nic není statické. A nejdůležitější věci se (často) dějí skrytě (abych citoval nejdůležitější myšlenku z Jantarových očí Vilmy Kadlečkové ;-))
0 0
možnosti