Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Exkluzivně o kauze PRISM: USA uštědřily Evropanům výprask

Ze záznamu o prvním jednání skupiny EU-USA o ochraně osobních údajů vyplývá, že Evropa je přístupem USA jednoznačně zklamána.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Janh

10. 7. 2013 22:51
Rozsah špehování je naprosto
Rozsah špehování je naprosto skandální. Ale evropské tajné služby se na něm podílely. Považuji to za a) zpravodajskou lenost, b) snahu profízlovat život každého jednotlivce až do nejintimnějších podrobností.Riziko, že se stanete obětí teroru je drasticky nižší než riziko, že vás na ulici někdo prostě odpráskne nebo zapíchne, chcete -li.Pochopitelně se s terorismem musí bojovat a zpravodajské služby musí mít přehled o zájmových osobách, včetně jejich komunikace. Ale zájmová osoba nesmí být veškerý lid.Já nejsem zločinec, nekradu, nevraždím, nehodlám spáchat žádný trestný čin, natož atentát a nechci, aby śi vše, co napíšu či řeknu do telefonu poslechl nějaký fízl a zároveň si to uložil, pro strýčka Příhodu.Nejhorší jsou řeči typu "kdo nedělá nic nelegálního, nemá se čeho bát". To je slovy klasika cesta do pekel. Kdo zaručí, že svoboda, již máme zatím tu čest požívat nebude osekána a některé zaznamenané výroky následně použity v neprospěch jedince?Státní moc uplatňuje metodu vyvolání paniky mezi lidmi, následně nabídne řešení, na které by lidé za normálních okolností nikdy nepřistoupili. Řekněte jim: když nebudeme moci dělat to a ono, zabije vás terorista. A lid s jástotem přijme jho.Tomu je nutno zabránit za každou cenu. Jinak se jednou skutečně probudíme v 1984, řada jeho prvků je už de facto (v USA i de iure, Patriot Act, NDAA...) zavedeno v praxi.P.S. Evropa má sice máslo na hlavě, nezaznamenal jsem ale, že by EU napíchla komunikaci americké administrativy. To je zatím podstatný rozdíl. Politici nic nevyřeší, pokud nebudou cítit tlak. Například v USA už jede mediální mašinerie v osvědčeném stylu "je to správné, protože je to bezpečné".My bychom se v kontinentální části Evropy měli postarat, aby tyto praktiky zmizely a tajné služby se vrátily ke sledování skutečných hrozeb. V případě Velké Británie se domnívám, že je už pozdě.
0 0
možnosti
Souhlasím
Souhlasím a dodám důležitou okolnost. Snowden v rezhovoru řekl, že informace byly nejen ukládány, ale také filtrovány a modifikovány. Uložení "pro strážky Příhodu", jak píšete, může tedy také znamenat "zneužití modifikovaných dat, kdykoliv se to bude hodit".  Nemusí jít o zneužití ze strany státu, ale i ze strany soukromých fyzických nebo právnických osob s přístupem k uloženým datům.                                                                    Nemusíme teoretizovat. Pracovníci veřejné správy nebezpečí plynoucí z potenciální manipulace s jejich postoji, rozhodnutími a dokumenty široce znají,  z generaci na generaci se předává poučka: ´každé své votum si ulož, jednou ho můžeš potřebovat jako důkaz na svou obranu´.   Jenže v soukromém životě si sto procent čestných, slušných, zákon dodržujících lidí samozřejmě nenahrává a neukládá sto procent své každodenní  elektronické komunikace, hlasové či datové, jako případný důkaz  na svou obranu před manipulacemi s jejich slovy a údaji o pohybu. I jen úvaha o tom, že by to snad potenciálně mohli potřebovat,  plasticky ilustruje zásadní zásah do lidské svobody.  V rozhovoru pro Guardian navíc Snowden také hovořil tom, že "omylem vytočíte nesprávné číslo" a rázem se můžete dostat do databázi lidí s podezřelými kontakty. To také může znamenat: přijde vám hovor z neznámého nebo skrytého čísla, bezelstně ho přijmete  ... a ve vteřině můžete být v databázi osob s podezřelými kontakty. Obdobně: omylem kliknete na internetu na odkaz, který se objeví na prohlížené stránce nebo ve vašem emailu (třeba i cíleně) a ve vteřině můžete být v databázi osob s podezřelými kontakty. Jinými slovy, jakmile se detailně sleduje veškerá elektronická komunikace sta procent obyvatel, přestává platit, že kdo nic zlého nečiní, nemůže se stát podezřelým, není vydíratelný, nemá se čeho bát. "Strýček Příhoda" může přicházet docela nenáhodně, kdykoliv se někomu, kdo má přístup ke skladovaným informacím (nemusí to být stát), hodí učinit z čestného občana podezřelou osobu nebo jiným způsobem využít znalost o jeho zvycích, denním režimu, obvyklém pohybu pro své vlastní cíle, vč. nezákonných.
0 0
možnosti

Smartmark

11. 7. 2013 14:19
Porušení Všeobecné deklarace lidksých práv
Souhlasím. Evropa musí říct jasně: NE, NE!. Snowdenovo odhalení je na první pohled "skandální" v tom, že NSA odposlouchává američany (to ať si vyřeší v kongresu). Mnohem horší je odposlech "cizinců" - evropanů, obyčejných lidí. Jen používajím gmailu, FB a chromu mohou mít típci v NSA kompletní mapu mých kontaktů, práce a osobní komunikace; je to jako kdyby byli v mé ložnici, prostě 1984. Porušují tím čl. 12 Všeobecné deklarace lidksých práv: "Nikdo nesmí být vystaven svévolnému zasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence, ani útokům na svou čest a pověst. Každý má právo na zákonnou ochranu proti takovým zásahům nebo útokům." S odposlechem a ukládáním celé komunikce jsem nedal svolení, když jsem si četl podmínky služeb gmail, fb, chrome!Napíchla-li NSA servery googlu, kam si ho mám přemístit, aby mi ho nikdo nečetl?Existuje snad někdě v EU nějaká oficiální státní nebo evropská instituce, která by porušovala lidská práva desítek/stovek milionů amerických občanů, kteří žijí v USA?Jaké mezinárodní pravidla, zákony, či listiny USA (prostřednictvím NSA) teda respektuje?  - Právo silnějšího. USA vědí, že příští (světová) válka se bude rozhodovat v kyberprostoru. Monitorováním, ukládáním celosvětové internetové komunikace získávají kontrolu nad jednotlivci i vládami. Tuto moc, až bude třeba, využijí. Je to jako kladení min, které můžete kdykoli aktivovat. Je to nová úroveň po nukleárním zbrojení, kterou jiný soupeř nemá. A tedy nemá ani pravdu. Pravdu má pak ten silnější.
0 0
možnosti