Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Evropská integrace po krizi: Sjednocení mezi deflací a rozpadem

Přechod k úplné fiskální unii bude všechny zúčastněné ještě hodně bolet, ale je nevyhnutelný, píše Jan Novotný.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
D

Dank

26. 12. 2013 15:45
jednoznacne souhlasim s autorem
Nekteri hlucni tzv. euroskeptici (skeptik je pro me osoba konstruktivni) si muzou myslet co chteji, ale pravda je, ze je to NEZAJEM a TUPOST co nici demokracii a ne nejaka komise nebo "Brusel". EU ma jiste mezery v demokratickem rozhodovani a to ji dost podkopava. Ale tyto mezery byly zpusobeny prave neustalou snahou neco vetovat, bojkotovat a zpomalovat. V dnesni dobe je EU vedena predsedy (a ministry) narodnich vlad, Evropsky parlament moc pravomoci nema (jak jiz bylo receno). Narodni vlady se nerozhoduji podle spolecneho Evropskeho blaha, ale podle malomestacke nalady a jesitnosti provincnich politiku.Poslouzi priklad naseho V. Klause (a jemu podobni). Klaus byl proti EU ne kvuli Rusku (pro Rusko je pan prezident jen uzitecny idiot), ale asi jen proto, ze si uvedomoval, ze mu nadmorska vyska Hradu v mezinarodni prestizi vuci Bruselu nijak nepomuze. Proste pochopil, ze v ramci EU je provincnim politikem, ale copak muze byt prezident NARODA (!!!) provincnim politikem? Podle Klause ne, a proto furt blabolil nesmysly o identite naroda. Vsichni ale vime, ze to nemyslel preci vazne, protoze by jinak Lisabonskou smlouvu (ktera podle nej ukoncila suverenitu CR) nepodepsal a odstoupil (nakonec byl rad aspon za ten Hrad).Jinymi slovy lide, kteri zde jako BT a jemu podobni, nazyvaji proevropany "eurohujery" jsou pro me bud "Klaushujeri", kteri ideove zijou na konci 19. stoleti stejne tak jako Klaus, nebo jsou jen proste xenofobni ustraseni Cechacci, co se boji svych sousedu, protoze jim nerozumeji a ani jim porozumet nechteji. Lide jako BT si neumeji predstavit budoucnost nadnarodni federace, kde k uspechu neodbytne patri znalost vice jazyku a pohrbeni narodnich stereotypu. 
0 0
možnosti

C67h53á20n 27Š23í20m33a

16. 12. 2013 22:22
Jestli jsem článek dobře pochopil, tak by pro ČR bylo vhodné
se stát v Eurozóně černým pasažérem ala Louisiana. Nebo Řecko. Připojit se k Eurozóně s kurzem 28 Kč/euro je úspěch západu. Navždy levná destinace.
0 0
možnosti

16. 12. 2013 16:50
Jednoduchá poznámka pro autora, starého jakuba a kulihracha
Máte elementární představu o tom, kolik legislativy bylo Bruselem (EK) vyprodukováno, jakým způsobem probíhá schvalovací a připomínkový mechanismus EP, následně zákonem padajícího hovna na vlády států, legislativní čety, schvalování a připomínkování v národních parlamentech? A následný dopad na životy lidí, firem a neustálá socanská byrokratická revoluce hovad, které v životě nic nedělaly a netuší, jak má normální člověk pracovat a ještě se vypořádat  s byrokratickýcm fašismem? Více Bruselu? To snad může vyslovit pouze člověk s IQ houpacího koně. Tedy totální dement.
0 0
možnosti
JK
Nejen elementární
1. Nejen elementární představu, deki. Totéž musí platit pro "starého Jakuba", protože evidentně přesně ví, jak procesy fungují. Nevěřte každému alibi, které se vám politici snaží pověsit na nos, aby zamaskovali svou spoluodpovědnost, svůj nezájem, nebo svá selhání.                                             2. Ani jeden z nás nepíše nic o "více Bruselu". Píšeme o tom, že žádný "nevolený Brusel", který by rozhodoval, není! Rozhodovací pravomoc mají politici - ano, ti politici, které volíte!  Evropská komise si bez schválení volenými politiky může produkovat jakékoliv paskvily, ale dopad na život lidí to nebude mít žádný. (Není ani pravda, že si "může dělat, co chce". Nemůže. Může "si" dělat jen to, co jí ministři členských zemí  EU schválí. Když ministři nekonají, kašlou na to, mají jiné přednější zájmy, pak se samozřejmě úředník může utrhnout ze řetězu, aby ukázal, že je potřebný, anebo se může flákat. To platí na každém úřadě na světě.)  Evropská komise je ÚŘAD - totéž, co sada českých ministerstev. Jejich úředníky také nevolíte, ani by vás to nenapadlo a ani by to nebylo racionální.  Ale žádné nařízení  život lidí v zemích EU neovlivní tím, že ji "schválila komise"! Musí je a) posvětit ministři členských států EU - ano, ti, kteří se zodpovídají parlamentům, které si voliči doma zvolili,  b) musí je schválit Evropský parlament - ano, ten, který voliči členských zemí zvolili, a c) aby se ta nařízení mohla promítnout do domácí legislativy členských zemí, musí je schválit národní volené parlamenty!                                                                      Že vám to čeští ministři nepřiznávají? Vždyť řada z nich na ta jednání Rady ministrů do Bruselu ani nejezdí! Je tedy docela možné, že někteří ani nevědí, že jsou to oni, kdo tam spolurozhodují a podílejí se na odpovědnosti. Ostatní to vědí, ale proč by to svým voličům přiznávali? Je přece snazší nadávat na "Brusel",  odvádět pozornost, smést odpovědnost nebo spoluodpovědnost.     A že o poslancích Europarlamentu ani nevíte, kdo jsou a co tam dělají? To je ovšem chyba voličů, že se vůbec nestarají o to, koho do těchto superlukrativních pozic volí! V Česku máme ilustrativní unikát: Jančíkovu milenku, kterou ve vysokém stádiu těhotenství čeští voliči zvolili do Europarlamentu, aby strávila klidnou mateřskou dovolenou v Černošicích s označením "poslankyně Evropského parlamentu" na vizitce a s nejvyššími "mateřskými dávkami" (rozuměj:  platem europoslankyně)  v historii České republiky, financovanými samozřejmě z daní daňových plátců. Za tohle žádný "Brusel" nemůže, to je chyba naivity nebo ignorance, manipulovatelnosti a nezájmu voličů.  
0 0
možnosti
JPN

Josef Pepa Nos

12. 12. 2013 11:05
Sjednocení, Jedno, Yoga, Spojení.
Z těchto kvalit vše vzešlo, nejen lidi.Ať děláte, co chcete a jakkoli proti sobě či proti všem, nemůžete Konečnému Propojení nijak zabránit.Z toho plyne jasně a zřetelně:DŮKLADNĚ TĚMTO ZÁKLADNÍM POJMŮM POROZUMĚT.Pak už půjde vše bez velkého úsilí, ztrát a zmatků.
0 0
možnosti
K

Kecálek

14. 12. 2013 12:34
I "Sovětský blok" byl jednotný...
A je to příklad hodný následování?
0 0
možnosti
K

Krtek

12. 12. 2013 10:19
Ach jo,
krize stále je a ještě dlouho bude. Kdy EU pochopí, že země a lidé z jihu EU jsou jiní mentalitou tisíciletým bytím. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3196-foto-video-masove-protesty-po-cele-italii-ktere-mainstreamova-media-ignoruji, http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3208-italska-pohotovostni-policie-odklada-helmy-a-pridava-se-k-anti-eu-protestujicim. Oni žijí jako lidé a nechtějí žít jako roboti.
0 0
možnosti
K

Kecálek

14. 12. 2013 12:36
Nic jim nebrání žít jako lidé....
Váš argument mi přijde stejně smysluplný, jako argumenty různých "aktývystů" - že cigáni jsou taky lidé a mají právo tak také žít. Já k tomu jen dodávám - ovšemže, ale ZA SVOJE.
0 0
možnosti
Foto

Martins

12. 12. 2013 7:59
Představa, že něco je
Představa, že něco je nevyhnutelné je ahistorická.  Jedná se o typický příklad marxistické nauky determinismu dějin - který ovšem reálně nefunguje. Stačí často i drobná změna některé proměnné a dějiny se mírně ale přece odchýlí jinam. Nic není směšnějšího, než 50 let staré úvahy o tom, co se "nevyhnutelně stane".
0 0
možnosti
K

Kecálek

11. 12. 2013 23:20
Ano, potřebujeme více Evropské integrace
http://zpravy.idnes.cz/evropsky-ucetni-dvur-chce-omezit-pomoc-palestincum-fhh-/zahranicni.aspx?c=A131211_152339_zahranicni_jwPo přečtení tohoto článku -jsem o tom hluboce přesvědčen. Jen nějak nechápu, jak jse může blbec podepsaný pod tímto článkem vydávat za ekonoma.
0 0
možnosti
SJ

Starej Jakub

11. 12. 2013 17:58
"... motivované snahou utužit moc nad členskými státy"?
Všechna rozhodnutí o změnách smluv Unie byla přijata a musí být přijímána jednohlasně vládami všech členských států. Všechny tyto vlády musí dostat důvěru svých parlamentů.Lež, že v EU rozhodují "bruselští byrokraté" "bez ohledu na přání a vůli občanů" byla u nás úspěšně šířena ruskými kolaboranty, zejména tím, co seděl deset let na hradě. Ale je to lež. Bruselští byrokraté, i když to může být překvapení, nemají žádné rozhodovací pravomoci. Rozhodují výhradně ministři členských států na základě váženého většinového hlasování, v podstatných otázkách musí rozhodnout jednomyslně. V mnoha případech je ve smlouvách vyžadován ještě souhlas Evropského parlamentu. Voleného přímo.Evropská unie se vám nemusí líbit, ale pak je správným adresátem stesků Strakovka, nikoliv Brusel.Neuvěřitelné? Ale je to tak.
0 0
možnosti
JK
Je to přesně tak
Je to přesně tak. A vidíte, ani tuto elementární skutečnost, že bruselští úředníci autonomní rozhodovací pravomoc nemají, neboť  vše musí odsouhlasit politici členských zemí  - nejčastěji JAK členové vlád členských zemí odpovědní svým voleným národním parlamentům, TAK - v jiné fázi - europoslanci volení voliči v národních státech, se českým politikům nepodařilo domácí veřejnosti přesvědčivě sdělit. Kolik lidí věří "rozhodování nikým nevoleného Bruselu, usurpujícího si stále větší moc" - 95%? Z valné většiny se politici ani o vyjasnění této elementární skutečnosti ani nesnažili.  Je jednodušší házet jakýkoliv vnitřní problém  - např. důsledky  organizovaného zločinu přisátého na veřejné rozpočty, klesající reálnou kupní sílu většiny domácností,  sociální a  ekonomické důsledky nekompetentnosti četných vrcholných politiků  a veřejné správy  a jejich důsledky na mezinárodní vliv ČR - na "Brusel", než přiznat odpovědnost, nebo spoluodpovědnost.  
0 0
možnosti
B

Bt

11. 12. 2013 15:59
Přání otcem myšlenky
Autor popisuje nutnost pokračující mocenské centralizace do Bruselu jako nějaký přírodní zákon, kterému se nelze vyhnout a v tom s ním rozhodně nemohu souhlasit. Předně politické uspořádání Evropy by v demokracii mělo vycházet z přání občanů - budou-li si chtít občané, i přes některé ekonomické těžkosti, zachovat své národní státy, svou identitu a kulturu, neměli by jim v tom bránit ani politici, kteří je mají pouze zastupovat, a tím méně nevolení byrokrati, byť by byli sebeosvícenější. To je první problém současné integrace - je tažena výhradně shora politickými elitami bez ohledu na přání a vůli občanů. Je však otázkou, nakolik je původní koncepce EU stojící na společném trhu, tedy volném pohybu práce, zboží a kapitálu neudržitelná, jak autor tvrdí. EU v této podobě totiž fakticky fungovala až do začátku 90. let a fungovala úspěšně - této starší verzi EU (do které jsem mylně myslel, že vstupujeme i my) skutečně připisuji úspěchy za hospodářský růst západních zemí ve druhé polovině 20 stol. Na stejném principu funguje dodnes i ESVO a nemám pocit, že by jim tento systém nevyhovoval, či byl neudržitelný. Další centralizace, ke které došlo začátkem 90. let bylo čistě a pouze politické rozhodnutí, motivované snahou utužit moc nad členskými státy - ekonomické motivy s tím neměly moc společného, byť se to tak politici snažili prodávat - jejich tehdejší hesla o tom, jak s eurem už žádná finanční krize, měla asi stejnou platnost, jako hesla o sovětském svazu na věčné časy. Bylo to právě euro, které finanční krizi velmi napomohlo (bubliny v Řecku a Španělsku) a které udržuje jižní státy EU v hospodářské krizi. Vydávat tento neúspěch jako důvod pro více téhož je tedy absurdní. Tato cesta nefunguje, občané si jí nepřejí a měla by být opuštěna. Měli bychom se vrátit k původní myšlence jednotného trhu a mediální odborníci by neměli mást veřejnost vydáváním další centralizace moci za nevyhnutelné řešení.
0 0
možnosti