Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Evropa se připravuje na změny klimatu. Některá vinařství chystají přesun.

Na proměny klimatu již reaguje řada zemí konkrétními opatřeními. Dalším, včetně Česka, adaptační strategie stále chybí. Jaká jsou rizika?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Martin Hájek1

4. 6. 2013 18:30
Solidní článek
Pane redaktore,rozhodně nesdílím názor kritiků tohoto článku, na kterém je vidět pocitvá práce a snaha sehnat dostupné podklady a informace. Také si velmi cením toho, že jste odolal lacinému alarmistickému surfování na vlně aktuálních povodní, což se řadě jiných nepodařilo - například pan Moldan v dnešních HN předvedl demagogii nehodnou ředitele údajně vědecké instituce, navíc financované z veřejných prostředků. Ale i poněkud vědecky střízlivější pan Tolasz z ČHMÚ si neváhal poměrně průhledným způsobem přihřát svou "polívčičku" v dnešních Lidovkách. Inu, oba pánové ve skutečnosti nebojují ani tak s klimatem, jako o peníze.Změna klimatu samozřejmě existuje, klima se měnilo vždycky, mění se neustále a není žádný důvod, proč by se nemělo měnit i do budoucna. O tom rozhodně není vůbec žádný spor. Spor je o to, jestli máme dnes již dostatek znalostí na to, abychom ty změny dokázali věrohodně předpovídat a nešlo jen o věštění z křišťálové koule a v tomto ohledu jsem extrémně skeptický.Alarmisté se nás neúnavně snaží přesvědčit, že na to přišli a že změny klimatu lze jednoduše vypočítat ze změny koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Jenomže vůbec nedokáží vysvětlit změny klimatu, ke kterým došlo v historické minulosti a koncentrace CO2 v atmosféře se významně neměnila.Pokud ovšem neumíme změny klimatu věrohodně předpovídat, tak ani nevíme, na co se vlastně máme připravovat a adaptovat. Z toho vyplývá, že při "adaptaci" musíme brát v úvahu mnohem širší pole scénářů možného vývoje klimatu, než je ten oteplovačsko-alarmistický.Současné deštivé období není nijak výjimečné. Takzvaný malý pluviál je periodicky se opakující klimatická epizoda a na území ČR jsou popsány minimálně čtyři, poslední v letech 1763-1804:http://www.vesmir.cz/clanek/nase-male-pluvialy-(2)Problém je, že nevíme, co přesně ta předchozí deštivá období způsobilo, i když nelze přehlédnout jejich nápadnou shodu s obdobími velmi nízké sluneční aktivity. Víme pouze to, že člověkem vypouštěný CO2 to rozhodně nebyl. Takže nevíme, proč tento malý pluviál (zřejmě tak časem vstoupí do dějin) na konci devadesátých let začal a nevíme ani, kdy skončí. Na základě univerzální platnosti Murphyho zákonů by se ovšem dalo usuzovat, že skončí právě ve chvíli, kdy budou konečně vybudována perfektní protipovodňová opatření :-). S pozdravem Martin HájekP.S. Jednu věc ale opravdu nechápu, jak nám v adaptaci na změnu klimatu pomohou pole fotovoltaických elektráren. Nezlobte se, ale to mi prostě "hlava nebere". 
0 0
možnosti

Marek Kyncl

5. 6. 2013 5:49
Vážený opane Hájku, Dovoluji
Vážený opane Hájku,Dovoluji si s Vámi nesouhlasit ohledně Vašeho názoru na podporu obnovitelných zdrojů. V České republice se samozřejmě podařilo to, k čemu máme nepochybný talent, a sice proměnit rozumnou myšlenky ve zlodějinu neuvěřiteklných rozměrů. Nicméně sama koncepce rozumných obnovitelnýcb zdrojů (mezi které samozřejmě nepočítám úchylnosti typu bionafty nebo plantáží rychle rostoucích šťovíků) je, podle  mého názoru, správná a ekologicky šetrná, protože je obrovský nesmysl využívat k topení a svícení uhlí nebo břidlicový plyn, pokud je k dispozici takové množství energie ze slunce. 
0 0
možnosti
To by ovšem nesměl zákon 180/2005 Sb. psát M. Bursík a Zelení
a vložit do něj kravinia typu "povinný výkup do veřejné rozvodné sítě" a ceny výkupu 15x vyšší, než je cena, za kterou do sítě dodávají elektřinu klasické a jaderné elektrárny, navíc v nesrovnatelné kvalitě a s možností plánování na měsíce a roky dopředu bez obav, že když (jako letos) slunce svítí málo, bude hospodářství bez elektřiny, bez tepla a bez dostatku potravin, protože zelení magoři prosadili "pěstování biopaliv".Česko bez slunce? Zatím je to pro nás katastrofa, bědují solární baroniParadoxem je, že čím míň svítí slunce, tím menší škody českému hospodářství z provozování slunečních elektráren vznikají. Veřejná síť za nesmyslně drahou elektřinu z "OZE" nemusí platit tak obrovské částky Bursíkovým "OZE" klientům!
0 0
možnosti

Martin Hájek1

5. 6. 2013 14:05
Adaptace
Vážený pane Kyncle,jak říká klasik, funguje to skvěle, ale neseje to. Topí se v zimě a slunce svítí převážně v létě, to je trochu problém při náhradě uhlí sluneční energií, protože teplo je zatím obtížně skladovatelné po dobu několika měsíců, i když v řadě zemí se s tím už experimentuje.Jinak jste mě špatně pochopil, já vůbec nezpochybňuji význam rozumných obnovitelných zdrojů a shodneme se i v názoru na bionaftu. Jenom mi není jasné, jak nám OZE pomohou v adaptaci na (tedy přizpůsobení se) změnu klimatu.S pozdravemMartin Hájek
0 0
možnosti

5. 6. 2013 18:58
Doplním pouze informaci,
že již Jára Cimrman přišel na to, že foukáním cigaretového kouře do vody zlato nevzniká.Ten zatracený zákon o zachování energie nám příšerně komplikuje život. Účinnost současných fotovoltaických panelů v našich podmínkách ztěží dosahuje 10%. A klesá s poklesem teploty, teda přes zimu. Zatracená fyzika.
0 0
možnosti