Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ekonomické reformy: Před Nečasem klobouk dolů!

Až budou ekonomičtí historikové hodnotit Nečasovu vládu, dost pravděpodobně budou spíše pochvalně pokyvovat hlavou. 

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

6. 7. 2013 20:37
Je kritika ODs oprávněná ?
  Souhlasím s panem Táborským, že vláda pana Nečase bylo , ve srovnám¨ní s ostatními vládami, nejlepší. Sám se kloním k názoru že program ODS je pro náš stát dobré řešení do roku 2020 . Jejím nedostatkem bylo, že pan Nečas zapoměl důsledněji redukovat stát , a omezovat jeho výdaje na správu. Stát se začal zvětšovat již od 2. světové války a to až o 30 až 50 %.Politické strany, podlézající voličům se nesnažili   jej zmenšit. (Kapři si sami rybník nevypustí) Sociální vymoženosti omezovat se moc nedaří. Zejména naší ČSSD.Není to jen situace našeho státu, ale téměř celého světa. Zadlužení států se stalo černým morem 20. století, jen jeho míra překročila dovolené meze. Léčením "tohoto černého moru" likvidací hodnoty peněz (skrytou běžným občanům) se to zatím daří. Ale očekávaný pád hospodářství severní části naší Země, i s celou západní civilizací ,se tím nezastavil.Přijde ale  v 21. století. Bude to nepříjemná doba pro lidi.Moc věcí se změní. Svět již nikdy nebude takový jak jsme jej dosud znali. Snad se ale pro slušné lidi zlepší a to na dlouhou dobu.Stále tvrdím, že politika ODS (nikoliv její současné personální obsazení,) jež bude důsledněji reformovat stát, (podnikání, výdaje = příjmům) je jedinou cestou  pro náš stát.  V tomto úsilí by ji mohla sekundovat (ne házet klacky pod nohy) ČSSD.Je to  možno během 20 - 30 let toho dosáhnout.Reforma státu bude zahrnovat i důraz na zákonné oprášení mravního kodexu, jež je nutnou podmínkou života lidí ve 21. století.Rozumná změna dynamiky poměrů mezi lidmi, jejíž příčinou je lidský přirozený egoizmus, je toho nezbytným předpokladem. Jsem si jist, že takovou cestu si přeje většina našich slušných občanů (asi 80 % populace), nejen u nás. Uměle vytvářené disharmonie ve společnosti nejen té naší,  (bezpráví , terorismus, lokální války a další prostředky světové vlády),nebude již tak potřeba.  
0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

21. 6. 2013 14:04
Je osvěžující si přečíst...
... trochu objektivnější názor na Nečasovu vládu v těchto vypjatých chvílích... Dobrý článek. 
0 0
možnosti

Marek Kyncl

21. 6. 2013 8:23
K obdivu toho dnes mnoho
K obdivu toho dnes mnoho není. Jediným důvodem, který by mohl být příčinou relativně kladného hodnocení Nečasovy vlády by byla vláda ještě horší, která přijde. Tato možnost je bohužel zcela reálná a peridicky se od roku 1989 naplňuje v úměře s klesající soudností politiků. Neprošel týden a kandidátem na premiéra je paní Němcová, jejíž jediným kvalifikačním předpokladem pro výkon dané funkce je zřejmě to, že je žena. Jinak nemá ani vysokou školu. To vše poté, co se podařilo odboxovat z fronty na premiérské křeslo lékaře záchranné služby. Bylo by to k smíchu, pokud by důsledkem nebyly zničené lidské životy a budoucnost země, kterou naši předci budovali stovky let. Jinak si myslím, že na argumenty pana Táborského nemá vůbec smysl reagovat, protože je to snůžka lží a nesmyslů. Jisté je jedině to, že novináři jeho morálních kvalit budou potřební nehledě na režim, který tu je.  V dané situaci jsme na rozcestí. Buď budou předčasné volby a dostatečnou politickou podporu získá levice (CŠSD a KSČM). V takovém případě budou poměry snesitelnější, samotný princip se ovšem nezmění.Nebo půjde vše podle principu bordelu, ve kterém vyměníme prostěradla a holky zůstávají stejné. Poměry budou mnohem horší než doposud, se státními zástupci a policisty, kteří dnes vystrčili hlavu bude nemilosrdně zatočeno a mafiánství poroste ještě méně kontrolovaným tempem (v přímé úměře k reformám, úsporám a destrukci státní správy). Tato alternativa v sobě zahrnuje i takzvanou úřednickou vládu.  bodyp
0 0
možnosti
Neměl, a tu zvláštní školu si raději dokončete, někdy se to hodí
:-P
0 0
možnosti

Cruton

21. 6. 2013 18:23
Jste hlupák, Kocourkovskej.
Obvinil jste mne ze lži, když jsem psal o zdvojnásobení rychlosti zadlužování ČR v důsledku vlády té neschopné, zlodějské chátry, v jejímž čele stál Nečas. Když jsem na faktech své tvrzení obhájil, tak namísto toho abyste se mi omluvil, tak jako malý fracek umanutě opakujete, že jsem pravdu neměl. Jste hlupák.
0 0
možnosti

Josef Novak

21. 6. 2013 4:47
Nejak nevidim zadne zasadni
Nejak nevidim zadne zasadni uspechy  v reformach .... to co se popisuje jako zaklad grandiozniho rozvoje budoucnosti je spis mozna dilci uspech  z pristupu k reseni dua N+K, ale v podstate se jedna o velky pruser, ktery zavinil deflaci , ze ktere se Cesko jen tak nevzpamatuje! Danovy system je jeden velky bordel cim dal vic nepruhledny. Celkova danova zatez patri mezi nejvetsi na svete a pokud si nekdo mysli , ze ruznym prerozdelovanim vznika bohatstvi, tak se seredne myli. Resp vznika bohatsvi jen bank!! Statni dluh je defacto nesplatitelny, to by ceska ekonomika musela rust vice jak 10% rocne......aby se dluh dostal na puvodni vysi, kterou nam zanechala komunisticka vlada!! Kdysi za komunistu byla povinnost chodit do prace a k volbam. Nikdo se nemusel starat o to zda dostane vyplatu, ale jen jestli sezene banany  nebo cihly.....100% starosti mela vlada a vyzadovala drzet hubu a krok.Nikdo nemrznul pod mostem a nevybiral popelnice z hladu.... Po naplanovanem prevratu byly i ty banany, mohli jsme si rikat co chteli, pokud jsme nebyli zamestnani u zamestnavatele s jinym politickym presvedcenim, prerozdelovani  se snizilo na 75%, ale  museli jsme se starat o vsechno sami. Jsme zadluzeni az po usi a nase deti nam podekuji za takovou hospodarskou politiku!
0 0
možnosti
Pane Táborský, díky za článek, pro ČP je ho možná škoda,
protože tady se vyrojí místní komunistická klientela a začne vám nadávat, že píšete něco, co nemají ve svých příručkách věčného blahobytu. :-)Je vidět, že jste si s ním dal práci a nemažete lidem med kolem huby.Díky, a ať se vám daří! ;-)
0 0
možnosti

Josef Novak

20. 6. 2013 5:37
Historie : Na startovní čáře
Historie : Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus). Po rozdělení ČSFR bylo nutné vypořádat závazky se Slovenskem a v roce 1993 činil státní dluh 164 mld, což bylo 17% HDP (Dvořák P., Veřejné finance a fiskální nerovnováha a finanční krize, Praha 2008, s. 97). Vzhledem k oněm 17% k HDP při vzniku České republiky se to může zdát hodně. Ale musíme si uvědomit, že v důsledku špatně provedené ekonomické transformace jsme se hluboce propadli proti roku 1989. Ještě v roce 1999 byla ekonomika o 5% slabší, než v roce 1989 (M. Pick, tamtéž).Vláda ČSSDHospodářský růst od 1999 do 2006 vykazuje jen plusové přírůstky, rostou mzdy a i inflaci se dařilo vcelku držet na uzdě, stejně jako nezaměstnanost. Vládní dluh prudce vyskočil směrem nahoru zejména převzetím dluhů státu z Konsolidační agentury do státního rozpočtu (556 mld) a vláda ČSSD prohospodařila dalších 216 mld k tomu. V příští analýze se budeme věnovat tomu, kde byly tyto peníze investovány a co přinesly. Zejména nás budou zajímat pobídky zahraničním investorům, které ČSSD prosazovala. V uvedeném období byla zavedena opatření ke zvýšení porodnosti, podpory v mateřství a rodičovský příspěvek. Média často používají argument, že stát je na tom špatně, protože takto vysoké sociální dávky si nemůžeme dovolit a že jsou zneužívány. Do sociálních dávek se však demagogicky uvádí i důchody. A ty by neměly být vedeny jako sociální pomoc v rámci běžných výdajů státního rozpočtu, ale ve zvláštním důchodovém fondu! průměrný roční růst ekonomiky +3,8%Vláda ODSPokračuje stagnace ekonomiky doprovázená růstem nezaměstnanosti. Předlistopadové úrovně ekonomiky bylo dosaženo až v r. 2000. Banky v devadesátých letech nebyly ještě plně privatizovány. Řada tunelářů si vypůjčila peníze u bank, vznikají úvěry, které byly nedobytné. Aby mohly být banky privatizovány, musely být všechny nedobytné dluhy a úvěry převedeny na stát. Ten je měl uschované v Konsolidační bance, která byla za tímto účelem vytvořena. Toto "vnitřní zadlužení státu", který na sebe převzal privátní dluhy, nebylo nikde ve statistikách oficiálně uváděno.  to je těch 556 miliard Konsolidační banky. Pádem IPB v roce 1998 socialistické bankovnictví končí a začíná prodej bank do cizích rukou. Předtím byly ovšem tyto banky očištěny a privátní dluhy převzali čeští daňoví poplatníci.ODS převzala vládu znovu až po volbách 2006, stát byl sice zadlužen poměrně dost (885 miliard, z čehož velká část byla způsobena divokou privatizací), ale ekonomika se vyvíjela příznivě. Přesto dochází k nárůstu zadlužení, místo aby byl využit pozitivní vývoj ekonomiky. Negativně lze vnímat i stagnaci mezd vzhledem k inflaci! průměrný roční růst ekonomiky 1,9%
0 0
možnosti
SPAMer Josef Novák s nedokončenou ZŠ už zase krade cizí
texty a nedokáže posoudit, co obsahují... :-)
0 0
možnosti

Josef Novak

20. 6. 2013 5:32
Jednou z indicii psychopata
Jednou z indicii psychopata je vyjadrovat se k vecem , kterym nerozumis a delat kategoricke soudy........
0 0
možnosti
Foto

Aspik

19. 6. 2013 20:21
aspik
Na sledování politiky nemám moc čas. Ale z toho mála, co jsem zaznamenal jsem si odnesl dojem, že pan Nečas je člověk zásadový v tom, že spory se snaží řešit a to konstruktivně, nepoužívá při tom silná slova a zbytečně neočerňuje své oponenty. Tím se velmi liší od Topolánka, oranžového Sobotky, a spousty dalších lidí. Jsem rád, že předvedl tento styl vládnutí a doufám, že se tady stane normou.
0 0
možnosti
Pokud budeme na penzijní,
nyní platný, systém nahlížet neustále prismatem úrovně a výkonosti dnešní ekonomické vyspělosti, pokud budeme jako prvňáčkové sčítat imaginární přispěvovatele na jednoho důchodce, nikdy se nedopracujeme smysluplného výsledku stavu za třeba 20 až 50 let. Zaručit alespoň slušnou úroveň důchodců nezajistí ani podpora porodnosti, ani podpora emigrace, odchody do důchodu těsně před smrtí,ani složité vymačkávání příjmů pracujících do různých fondů.Vyřešení tohoto palčivého problému je diametrálně odlišné od předkládaných řešení.Co přinese bezhlavě apelovat na zvýšení porodnosti a vynakládat na ní finance jako motivaci, když není ani náznak chuti zároveň vytvořit funkční systém výchovy všech narozených na určitou úroveň která zajistí jeho schopnost a ochotu pracovat a tím odvádět část svých příjmů do penzijního systému. To je za prvé, vypracovat a prosadit systém výchovy tak, aby byl každý po dosažení dospělosti přispěvovatelem do systému, to znamená pracovníkem co vytváří hodnoty.Druhá veličina ovlivňující budoucnost je zajistit ekonomiku státu tak, aby každý kdo dosáhne dospělosti měl možnost a morální povinost pracovat. A ne jenom u nějakých monážních pasů, ale ve vyspělém průmyslu nebo zemědělství, služeb a pod. Když někdo přispívá z malého platu, přispívá logicky málo, to znamená velkou výkonost a vysoké platy, výsledek vysoký příjem do penzijního systému.Dalším, také podstatným pilířem je úroveň hospodaření s vybranými prostředky, administrování systému je zbytečně nákladné, špatně regulované a příliš přístupné k manipulaci z politických kruhů. Oddělit průběžný systém (nebo účet) od státního rozpočtu a zavést jednotlivé individuální účty. Část vybíraných prostředků vkládat do individuálního účtu, zbytek do kolektivního solidárního fondu. Při odchodu do penze by se z kolektivního platila základní penze a z osobního nadstavba zásluhová do doby, než by se příslušná částka vyčerpala, pak by zůstala základní penze.Podstatným přínosem by byla motivační klauzule nutící přesně uvedenou dobu před nástupem důchodového věku zvýšit do osobního účtu odvod na dvojnásobek. Jde o to, že v té době jsou většinou dobře vychované děti schopné samostatného života bez dotací rodičů, čekatelé na brzký důchod jsou povětšinou materiálně (bydlení, vybavení domácnosti a pod.) zajištěni a většinou ještě relativně v dobré zdravotní kondici, tím pádem se jim uvolňují nemalé prostředky které nebudou například cpát svým potokům, ale budou si spořit na důchod. Částka by byla možná dobrovolně zvýšit bez omezení.   
0 0
možnosti

Igorjansen

20. 6. 2013 5:31
Individualni ucty
Na zacatku Vaseho (sakra soudruzi, snad Vam to tykani nemusi tak vadit, ze ne Honziku?!?!) prispevku je to takove socialne-komunisticke blouzneni o statne rizene vychove, povinnosti pracovat a rovne odmene pro vsechny. O to zajimavejsi je pruzny prechod na konci do drsne pravicove retoriky Necasovskeho stylu: ukladat prostredky z prubezneho systemu na individualni ucty??? Parada, souhlasim, jenom nechapu, proc mate potrebu prejmenovat Necasuv "druhy pilir" na individualni ucty, kdyz je to jedno a to same!!! Jiz vzhuru psanci teto zeeeemeeee.....
0 0
možnosti