Dopravní podnik povedou manažer Lich a politik Nouza

Klíčové zasedání dozorčí rady provázela aféra s údajným úplatkem pro vlivného odboráře. Podle primátora jde o provokaci.

István Léko 9.3.2012

Změny ve vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy byly definitivně potvrzeny. Dozorčí rada společnosti na čtvrtečním zasedání zvolila do představenstva nového generálního ředitele Čechoameričana Vladimíra Liche, jehož do čela podniku prosadil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se souhlasem TOP 09. Lich (64) se s největší pravděpodobností stane i předsedou představenstva, jelikož na tento post ho doporučili členové dozorčí rady.

I v čele dozorčí rady došlo ke změně. Předsedkyně tohoto orgánu Zdena Javornická rezignovala a její post obsadil Jiřím Nouza, předseda dopravního výboru zastupitelstva hlavního města Prahy, místopředseda klubu zastupitelů TOP 09 a čelný politik této strany v Praze 4.

Javornická, jinak též ředitelka finanční a investiční sekce magistrátu, sice zůstane i nadále členkou dozorčí rady, ale podle informací ČESKÉ POZICE má v dohledné době v tomto orgánu končit. Vedení magistrátu i dopravního podniku vyčítá Javornické poněkud nešťastně připravený tendr na výběr kandidátů na generálního ředitele, který musela dozorčí rada pod politickým tlakem primátora Svobody zrušit

Lich uzavřel se Svobodou dohodu, že bude dopravní podnik řídit dva roky. Otázkou je, zda manažer, který většinu své profecionální kariéry vedl menší týmy v soukromých společnostech, dokáže uřídit politicky ostře sledovaný městský podnik s více než deseti tisíci zaměstnanci. Lich pracoval po návratu z USA v české pobočce globální poradenské společnosti A.T. Kearney a byl šéfem dozorčí rady ve středoevropské butikové investiční bance Warren Partners, kterou v roce 1999 založil finančník Zdeněk Bakala a dnes již zesnulý Pedro Pick.

Cílená provokace bez efektu

Na klíčové zasedání dozorčí rady dopravního podniku vrhla stín aféra, která byla načasována - zřejmě politickými odpůrci nového vedení podniku - na tento den. Odborář Petr Pulec tvrdí, že mu byl nabídnut úplatek od bývalého zaměstnance podniku. Podle ČTK šlo o bývalého obchodního ředitele Jiřího Jeřábka, který z podniku odešel loni po rezignaci šéfa Martina Dvořáka. Jeřábek všechna nařčení označil za nesmysl.

Vlivný odborář Pulec měl údajně přemluvit a „umravnit“ své kolegy, aby při hlasování dozorčí rady o novém dočasném řediteli odboráři hlasovali pro Liche. Pulec patřil mezi největší kritiky výběru Liche. Za tuto službu měl prý Pulec dostat 100 tisíc korun měsíčně. Pulec podle svých slov nabídku odmítl a podal trestní oznámení.

Po tomto čtvrtečním ranním útoku primátor Svoboda jakoukoliv spojitost se snahou podplatit Pulce odmítl. „Důrazně vylučuji, že bych se já či někdo z mých kolegů pokoušel dosadit Vladimíra Liche do funkce krizového manažera nelegálními prostředky. Dnes ráno

jsem o celé situaci hovořil s panem Pulcem a osobně ho o tom informoval,“ uvedl ve čtvrtek Svoboda. Podle primátora jde o cílenou provokaci, která má zabránit tomu, aby se Lich stal šéfem Dopravního podniku. „Tento útok považuji za natolik závažný, že jsem kontaktoval pana Liche a zvažujeme podání trestního oznámení. Chci se bránit všemi možnými prostředky proti těmto praktikám,“ dodal primátor.
Nomen est omen

A na závěr musíme ještě připomenout jednu poněkud komickou záležitost. Týká se to výslovnosti jména nového šéfa podniku, které se – jak o tom poprvé informovala ČESKÁ POZICE – vyslovuje „Lič“ (sám manažer si tak říká). Jenže všichni novináři, politici – například primátor Svoboda, ale dokonce i odborář Pulec jméno nového ředitele vyslovují česky, tedy „Lich“. Jen Jiří Nouza mu říká, jak se patří. Jak by to taky vypadalo, kdyby ani předseda dozorčí rady Dopravního podniku nevěděl, jak se správně vyslovuje jméno generálního ředitele...

Slovo Lich podle Wikipedie pochází ze staršího anglického lych nebo německého Leiche – mrtvola, ve fantasy literatuře se jím označuje forma nemrtvého. Doufejme, že Dopravní podnik pod vedením Liche nebude chodící mrtvolou, ale pořádně ožije.