Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Docentem navzdory akademickým „kolegům“

Marek Šváb, haněný svým vlastním školitelem, na docenturu 1. května dosáhl. Po případu zůstává na VŠCHT nepříjemně hořká pachuť.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MH

Michal Hocek

7. 6. 2013 5:46
Uz to tu jednou bylo diskutovano
Kolegu Svaba neznam, ale habilitacni pravidla VSCHT hovori o 35 publikacich (coz je podle me zbytecne moc - lepsi by bylo pozadovat treba 20, ale kvalitnich a podstatnou cast jako hlavni autor). M. Svab ma na WOS 16 polozek (dalsi 4 jsou evidentne jiny clovek), z toho 2 konferencni abstrakty, takze dohromady 14 publikaci - vetsinou ve slabych casopisech (napr. Centr. Eur. J. Chem - IF 1), 30 nezavislych citaci (vetsina mych dokotrandu uz ma vic) a h-index 5 (-//-).Nerikam, kdyby slo o nejakou lokalni vedecky slabou skolu - ale od spickove VSCHT bych ocekaval, ze latka by mela byt postavena mnohem vyse (ta ramcova kriteria rozhodne neznamenaji, ze kdokoli je formalni splni ma narok na habilitaci - minimalni pozadavek na sumarni IF 10 by mel byt na titul PhD a ne na habilitaci!). Jakkoli AS nema pravomoci posuzovat habilitace, tak s jeho zaverem: „zdaleka nedosahuje úrovně, na jakou je škola zvyklá“ mi nezbyva nez souhlasit.Kdyz vezmeme v uvahu, jako habilitace muzou projit i na spickovych VS (na spatnych to je jeste horsi), tak ten navrh na to, aby rektor mohl jmenovat jakehokoli habilitovaneho docenta profesorem bez dalsiho jmenovaciho rizeni (jak bylo v minulem neschvalenem, ale zda se ze uz zase aktualnim navrhu VS zakona) rozhodne nepovede ke zvyseni kvality a snizeni inflace tohoo titulu...
0 0
možnosti
K

Kh1

8. 6. 2013 0:22
blabol
Hmm, dobry blabol. Vy jste z oboru enviromentalni chemie nebo podobneho? Ze dokazete posoudit uroven IF casopisu v ruznych oborech?Co je v jednom oboru velky impakt treba 2, to je v jinem malo.Evidentne velkem obory, napr. casticova fyzika ma sposutu casopisu s velkymi IF, obor jako geofyzika je nekolikanasobne mensi a tomu odpovidaji IF neomnoha casopisu ...O doktoradech a jejich citacich. I na tak ELITNI skole jako je matfyz plati, ze doktorand ma mit 2 publikace v impaktovanem casopise a podminky pro habilitace se lisi pro matematiku, fyziku i informatiku.Vzdycky me zarazi ta naomalenost tech, kteri s drzim celem dokazi prohlasovat co je a co neni dobry obor (casopis), habilitant.Tohle delali komuniste (kybernetika, genetika) a naposledy jakysi Klaus ...
0 0
možnosti
MH

Michal Hocek

9. 6. 2013 13:08
Chemie je jen jedna
Chemie je jen jedna (privlastky jsou jen umele) - jako chemik to posoudit dokazu.
0 0
možnosti
K

Kh1

12. 6. 2013 1:17
chemie = jednoduchy obor?
Tak ted vaham, zda je chyba ve vas nebo v te chemii. To je chemie tak jednoduchy obor?Treba s fyzikou to btak neni. Casticova fyzika je uplne neco jineho nez nez geofyzika ( to byste mozna mohl pochopit i vy) a jeste jsem envidel, ze jaderny fyzik chtel publikovat v geofyzikalnim casopise. Ale mozna je chemie opravdu jednodussi.Nebo vy jste jednodussi? Neodvazuji se rozhodnout :-)  Napovite?
0 0
možnosti
MH

Michal Hocek

12. 6. 2013 6:43
Chemie je proti fyzice uzsi a
Chemie je proti fyzice uzsi a homogennejsi obor, takze se urcite da obsahnout alespon ve smyslu rozpoznani dobre a nedobre vedy. Jako primarne organicky chemik mam radu publikaci v casopisech z podoboru fyzikalni, anorganicke, analyticke chemie i biochemie. Krome toho jsem delal 13 let sefredaktora casopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications, kde jsem redigoval rukopisy ze vsech podoboru chemie.A musim vas zklamat - za me uz ani VUML ani statnice z marxismu nebyly.
0 0
možnosti
Q

Qwmff

12. 6. 2013 9:51
Chemii sice nedělám, ale ten
Chemii sice nedělám, ale ten záznam ve WoS je tak jasný, že rozpakům kolem habilitace doc. Švába rozumím. Takže mi ty téměř osobní útoky z vaší strany proti dr. Hockovi přijdou dost zvláštní... Rozlišení podmínek mezi informatikou, matematikou a fyzikou je dáno velmi rozdílnými publikačními zvyklostmi v těchto oborech: v informatice se publikuje na konferencích, v matematice a ve fyzice v časopisech. V matematice se autoři (téměř vždy) řadí abecedně, ve fyzice (stejně jako chemii) je to řazení složitější. Rozdíl v IF časopisů v matematice a fyzice je také značný (byť neříkám, že IF je nějaká dobrá míra kvality časopisů). Pak dává smysl mít různé podmínky. Ale také v informatice existují časopisy a přijde mi, že docent nebo profesor informatiky by měl mít časopisecké publikace, byť na MFF je dlouhodobě tlak toto změnit.
0 0
možnosti
JK

J65a75n 76K88u38n63e49s

12. 6. 2013 15:00
fyzika
Tak to s prominutim Vy moc nevite o publikovani ve fyzice. Predni fyzikalni casopisy, napr. Physical Review Letters, Nature Physics, Reviews of Modern Physics zahrnuji vsechny fyzikalni obory. Navic pokud povazujete geofyziku za soucast fyziky, tak to uz je fyzika uplne vsechno vcetne chemie.  
0 0
možnosti
K

Kh1

12. 6. 2013 1:34
dodatek
Hmmm, chemie je jedna. Filosofie je tak jedna (ta spravna), a to marxisticko-leninska. Ale co si budeme pocidat, ze - vzdyt taky mate VUML nebo alespon statnice z marxismus-leninismu. :-) -- a je to z vasich nazoru vedet. 
0 0
možnosti