Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 17.2. 2019 22:43
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Trochu světla do toho důchodového guláše.

Premiér Babiš se zde opírá o tezi, kterou propagoval v roce 2004 nejen Jiří Rusnok, ale také James Hyzl, Tomáš Řezníček a Martin Kulhavý v PENZIJNÍ REFORMĚ PRO ČESKOU REPUBLIKU (Inovativní přístup). Ta teze zní: "Příspěvky do PAYG (důchody rodičů) jsou platbou našim rodičům, nejsou to příspěvky na naši budoucí penzi. Je zřejmé, že investicí (příspěvkem) do takového systému jsou řádně vychované děti. Takže řešením pro PAYG je neplatit dávky těm, kteří do systému nepřispěli" (to jsou ti kdysi velmi populární Rusnokovi černí pasažéři). Skutečnost je ale jiná! Ve státním důchodovém systému žádní černí pasažéři nejsou, protože i bezdětní přispívají ze svých daní na výchovu dětí těch druhých (např. náklady na školství). Co z toho plyne? Fakt, že při realizaci důchodové reformy se dostaneme, díky základní vadě návrhu (černí pasažéři), opět k nespravedlivému řešení, tentokrát nespravedlivému pro bezdětné.

Re: Trochu světla do toho důchodového guláše.

Pane Patte, vše závisí na proporcích. Nějaký bonus by pro rodiče co řádně vychovají své děti být měl.

Re: Trochu světla do toho důchodového guláše.

Samozřejmě máte pravdu v tom smyslu, že je třeba spravedlivé důchodové reformy, což v případě návrhu Rusnoka a spol. není, protože se jeho návrh až příliš vychyluje do druhého extrému, na stranu pracujících rodičů ...a na to jsem chtěl upozornit (v tom smyslu právě posílám dopis premiérovi A. Babišovi). Je nám zapotřebí důchodové reformy, která co nejpřesněji definuje úlohu pracujících rodičů i těch, kteří jen pracovali, ale z nějakého důvodu nevychovali děti. Pokud chcete vědět více, máte možnost na domovském webu sociální demokracie: https://www.cssd.cz/ke-stazeni/dokumenty-1/integrovane-reformy-duchodova-a-socialni-pro-ceskou-republiku/

Re: Trochu světla do toho důchodového guláše.

Dík.

Připomíná mi rčení: Ten, kdo rady neví si, ten si

zřídí komisi.

Mimochodem, co to je "důstojný důchod"?

Penzijní reforma je nemožná.

"Penzijní reforma" má u nás jeden nepřekonatelný problém. Náš současný penzijní systém je podle mne nereformovatelným. Zejména proto, že obecné okolní podmínky se natilik zásadně změnily, že v těchto podmínkách tento systém nemůže nikdy fungovat. Je sice možné vymyslet systém zcela nový a jiný, ten současný však nijak změnit nelze. Teoreticky by to možné bylo, ale jen se změnou podmínek. Takových podmínek, za jakých byl systém vymyšlen a zaveden. Počet dětí v rodině cca 5-6, věk dožití 56 let. To je ovšem v současném světě, ale i u nás nemyslitelné.Podle mne je možno spolu se zavedením nikoliv nových podmínek postupně celý systém zrušit a nechat pouze na občanech, aby se s problémem vypořádali sami. Vychovat takto zodpovědné obšany. Zodpovědné samy k sobě. Oni by to nakonec sami asi ocenili, protože v naprosté většině by se v "důchodovém" věku měli mnohem lépe než dnes. není to nic nového, takto to ve společnostech fungovalo desetitisíce let.

Re: Penzijní reforma je nemožná.

A navíc. Celý dnešní důchodový systém zaměstnává desetitisíce lidí, kteří z něj žijí.. Ti všichni by takto zaměstnáni nebyli. Jen socani by ztratili své opodstatnění. Nemohli by a neměli by se o koho starat. On by jim o to také téměř nikdo nestál. Zkuste jen počítat.

Re: Penzijní reforma je nemožná.

Celý systém zrušit - nikdo nebude ze systému čerpat ani do systému přispívat a člověk si bude na důchod šetřit sám. Je to asi jediný způsob, jak odstavit parazity, když není pracovní povinnost. Oni to jistě přijmou a s radostí se přesunou do bezdomovectví a kriminálů. Bude to vyžadovat asi 5-násobně rozšířit policii a věznice, kde je však zase budeme zaopatřovat z eráru. Takže pracovní povinnost vězňů? Jinak jde o návrat o 200 let nazpět. Dále - i tak bude nutno řešit současné důchodce, kteří neměli z čeho našetřit na důchod. Také invalidní důchodce, nemocné, sirotky a nezaměstnané.včetně zdravotní péče o ně. A také lidi ze sociálních a důchodových pojišťoven, kteří přijdou o práci. A pak tu přechodnou dobu, kdy budou ubývat plátci pojištění, ale ještě dlouho bude mnoho lidí končit s prací bez našetřených peněz na stáří. Také bude nutno zvyšovat subjektivní produktivitu zaměstnanců - jejich výdělky. Nejen tu produktivitu kolik zisku zaměstnanec přinese zaměstnavateli. V té subjektivní

Re: Penzijní reforma je nemožná.

Pane Čechu ještě jednou opakuji, a jak se budou rozhodovat ti pracovití, ale blbý? Děkuji za odpověď.

Tak jo

"kdo vychová víc dětí, bude oceněn a každý si musí spořit i na vlastní pěst.'"

.

Spoření na vlastní pěst určitě ano, ale u té "výchovy" bych dal vykřičník. Tam vidím velký rozdíl mezi tím, jestli děti vychováte tak, že dosáhnou nějakého vzdělání nebo se vyučí, postaví se vlastní nohy a jsou přínosem pro státi pro svoji rodinu nebo jestli někdo "vychová" své děti ke zlodějinám a jsou z nich recidivsté již mladém věku, drogově závislí nebo prostě jen parazité sociálního systému.

Dávat tyto dva způsoby výchovy dětí na stejnou úroveň považuji za naprosto zcestné. Finanční ocenění za výchovu nebo jak tomu budeme říkat by mělo mít i motiviační vliv a ne jen vliv na to, čím víc dětí nasekám, tím se budu mít lépe. S tím bych tedy zásadně nesouhlasil. Ale já vím....mě se nikdo ptát nebude :)))

Re: Tak jo

Máte pravdu. Pan Babiš by měl definovat použitý pojem "vychovat dítě". Vychovat (obecně) dítě se totiž dá i k parazitickému způsobu života. Ten podporují a k němu lidi vychovávají socani. Přinejmenším by to mělo znamenat "vychovat dítě" k řádnému životu, m.j. k placení daní.

Šlo by to i jednoduše.

První pilíř - životní minimum, druhý - spoření, třetí - zvýhodnění za každé dítě, které platí daně. Tak to vidím já a může se ještě navrch zrušit celá důchodová správa. Stát by jenom dozoroval spoření, aby ho někdo netuneloval.

Re: Šlo by to i jednoduše.

Jakákoliv správa veřejných financí soukromím sektorem je pro určitou skupinu obyvatelstva prakticky ztrátová, viz důchodový pilíř vlády rozpočtové odpovědnosti, kdy se tato "vláda" už ani netajila tím, že, pro určitou nízkopříjmovou skupinu obyvatelstva bude tento systém automaticky ztrátový! To je stejně nepřijatelné, jako kdyby vám řekli, že zrovna vy musíte platit, protože máte modré oči, ale benefity budou užívat jen ti s očima hnědýma. Toto nelze státem nařídit, pro to se musíte rozhodnout pouze pomocí vlastní inteligence! :o) Notabene už vidím stát jak dozoruje netunelování tímto soukromým subjektem! Vy znáte takového politika, který by dokázal ohlídat netunelování miliard vybrané od daňových poplatníků? :o)))

Re: Šlo by to i jednoduše.

Pane Jiří a jak se budou rozhodovat ti pracovití, ale blbý?

Re: Šlo by to i jednoduše.

Pane Melichare, jako princip dobrý. Ještě nastavit proporce, pojistky a výjimky. Co když systém znehodnotí úspory, nebo jste v důchodu a děti ještě studují. Určitě se toho najde dost.

to me posew

takze cikani budou ve vate haha

Takže povinnost platit bez nároku! Zvláštní myšlenka.

"Do prvního pilíře v Rusnokově modelu odvádí peníze všichni aktivní jedinci, tyto finance jsou zdrojem průtokových výplat penzí. Nárok na dávku by měli jen lidé, kteří vychovali aspoň jedno dítě,"