Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 37
  • Poslední: 8.2. 2019 18:49
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Tak tady je ten důkaz ...

Halíkovo "prýštění nenávisti" uvedu na příkladu jednoho z jeho nedávných článků (viz https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/589117/halik-zminil-svuj-slib-palachovi-i-chorobneho-narcise-klause-a-mstiveho-zemana.html). Tvrdí v něm celou řadu věcí, z nichž žádnou se neobtěžuje dokázat (nebo alespoň podložit rozumnými argumenty):

1) dnešní situaci bychom si (stejně jako Palach) neměli nechat líbit

--- V čem přesně je dnešní situace špatná? Podle Halíka je asi špatná hlavně tím, že to není podle jeho představ.

2) jeho (narozdíl od jiných) estébáci nezlomili

--- To může být pravda, nicméně považuji to spíše za chvástání, neboť "samochvála smrdí".

3) srovnává Palachovu smrt se smrtí pšeničného zrna v evangelijním podobenství

--- Palach neumíral za Krista a (pokud vím) tak nebyl ani křesťan. Proto bych se na něj nesnažil za každou cenu napasovávat biblické texty.

4) se smrtí Václava Havla skončila éra pravdy a začala éra lži a nenávisti

--- To je opět velmi povrchní konstatování. Řada lidí si myslí,

Re: Tak tady je ten důkaz ...

5) je hrdina, který vyslyšel volání svého zuboženého národa o pomoc

--- Opět chvástání a stavění se málem do role našeho spasitele.

6) byl členem podzemní církve a hodně tím riskoval

--- Ano, tohle je možné, ale nevím o tom, že by v té církvi tou odvahou jakkoli vynikal.

7) byl blízkým pomocníkem legendárního kardinála Tomáška

--- Opět nezapomíná zdůrazňovat, že on vyrůstal po boku těch největších velikánů a je tedy (pravděpodobně) tou nejkompetentnější osobou, která nám může radit.

8) mrtvému Palachovi slíbil, že bude vždycky říkat a psát jen to, co si skutečně myslí

--- Na katolického kněze je to hodně málo. Copak by kněz neměl dávat sliby především Kristu? A copak by se jeho sliby neměly týkat především věrnosti těm nejcennějším pokladům víry (které on při každé příležitosti zpochybňuje)?

9) je třeba hledat nové cesty odporu vůči zlu

--- To jistě, ale především zlu duchovnímu, nikoli materiálnímu. To, co člověka ohrožuje, je smrt jeho ducha, nikoli smrt těla.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

10) neodvážil by se soudit žádného sebevraha

--- S tím je ovšem ve zjevném rozporu to, že lidi, kteří s ním nesouhlasí, soudí rád a při každé příležitosti (viz např. jeho výpady proti Piťhovi, Zemanovi a Klausovi v tomto článku).

11) účastní se velkého mezinárodního sociologického projektu

--- Podobné modernistické projekty jdou spíše proti tradičnímu křesťanství, které by měl Halík bránit, a on se tím ještě chlubí.

12) zajímají ho hlavně "duchovní hledači"

--- To je jistě chvályhodné, ale problém je, že z toho, co říká, vyplývá, že ho zajímají hlavně ti, naivní hledači, kteří snadno naletí jeho povrchnímu vidění světa. Přemýšlivější hledače už tolik rád nemá a s těmi samozřejmě nemluví.

13) křesťanství se musí změnit (v pravdivější a věrohodnější), aby zaujalo tyto hledače

--- V kontextu Halíkova smýšlení si to vysvětluji tak, že vlastně chce, aby zaniklo tradiční křesťanství (které je podle něj zkostnatělé) a vzniklo nějaké nové, které bude odpovídat Halíkovo modernistickým představám. Jak jinak si vysvětlit, že chce

Re: Tak tady je ten důkaz ...

...aby bylo "pravdivější a věrohodnější", když to jsou přece vlastnosti, kterými právě to tradiční křesťanství vyniká? Tohle je pro Halíka typické. Používá přitažlivá slova jako "pravdivější" a "věrohodnější", ale spojuje je se zcela jiným obsahem, než si zaslouží. Pravdivá a věrohodná je například zvěst evangelia o Kristu, nebo učení neomylné Církve. Halík tu ale naznačuje, že to staré (ať už to bylo cokoli) už pravdivé a věrohodné není - že je třeba to opravit. Tohle vidím jako Halíkovo největší a nejnebezpečnější blud.

14) náboženské strašení zdravé lidi od církve odpuzuje a přitahuje jen lidi nemocné

--- Opět černobílé vidění světa. Jakmile někdo upozorní na nějaké nebezpečí, je automaticky špatný. Copak do křesťanského života nepatří obezřetnost? Copak bychom se neměli obávat o osudy druhých lidí? Halík tu něco tvrdí, aniž by se obtěžoval to nějak dokázat (což je pro něj opět typické). Co když naopak to jeho pokřivené učení přitahuje podobně pokřivené (nemocné) lidi a pravověrné učení Církve přitahuje spíše

Re: Tak tady je ten důkaz ...

...lidi zdravě smýšlející? Nemá tohle větší logiku?

15) pravé křesťanské poselství pro naši dobu zní: "Nebojte se!"

--- Já bych řekl, že dobrá zpráva pro všechny doby bez rozdílu zní: "Bůh se stal člověkem, aby se člověk mohl stát bohem" (ale má to své podmínky!).

16) většina lidí si neuvědomuje, že volbou populistů a ideologů hazarduje s naší budoucností

--- Opět se staví do role spasitele a ostatní, kdo s ním nesouhlasí, staví do role hlupáků. Třeba to tak i je, ale to by musel nejprve dokázat. Protože to ale nijak nedokazuje, hlupák je spíše on. To on totiž používá ideologickou manipulaci, aby oblbnul druhé.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

17) mocnosti Východu (Rusko a Čína) jsou nedemokratické a vedou proti nám ideovou válku

--- Další nepodložená kravina. Copak všichni, kdo mají jiný vládní systém, než jaký máme my, jsou automaticky špatní? To by musel Halík nejprve dokázat, že demokratický systém je opravdu nejlepší. Jenže to by dokazoval jen těžko (navíc toho ani není schopen). Kromě toho je naivní si myslet, že pokud u nás mají své špióny Rusko nebo Čína, tak USA či jiné západní státy je u nás nemají.

18) stavět se proti EU a Západu je cesta do pekel

--- Ať to Halík dokáže! Já si naopak myslím, že přímá cesta do pekel vede právě přes EU a Západ. Tvrdit může samozřejmě co chce, ale pokud to vydává za pravdu (a ne pouze za svůj subjektivní názor), pak musí být schopen to dokázat.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

19) pokud lidé nepochopí, že ti, co to vidí jinak, jsou špatní, pak je demokracie v nebezpečí

--- Opět nám tu Halík tvrdí, že pravá demokracie je taková, jakou si představuje on. Vidí-li to někdo jinak, je ohrožením této pravé demokracie. Jak na to ale přišel, že právě ta jeho představa demokracie je správná?

20) Prezident Zeman je velmi špatný prezident a charakterově špatný (mstivý) člověk, který nerozeznává rozdíl mezi pravdou a lží (+ zamořuje morální klima)

--- Opět zde předkládá své subjektivní dojmy, které vydává za objektivní pravdu. A opět to dělá bez důkazů. Prostě si Zemana onálepkuje jako špatného a mstivého, a kdo s tím nesouhlasí, ten je blbej.

21) Prezident Zeman hájí zájmy Číny a zájmy svých podporovatelů

--- Pokud vím, tak Zeman se snaží rozvíjet obchod na více stran, tak aby (když by nastala v nějaké oblasti krize) nás to tolik nepostihlo. To je podle mě velmi rozumný přístup. Kromě toho s Čínou čile obchoduje i Velká Británie, Německo a Francie (tedy přesně ten Západ

Re: Tak tady je ten důkaz ...

...který Halík tak zbožňuje). V čem je tedy problém?

22) Exprezident Klaus je chorobný narcis, který baží po moci

--- Zato Halík je pravý opak - nesmírně pokorný a skromný člověk, který se nikdy nechlubí svými zásluhami! Myslím, že sem by se hodil biblický verš "proč vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nevidíš".

23) Exprezidenta Klause celý Západ odepsal, protože je příznivcem Putina a maskotem neonacistické AfD

--- Já si myslím, že Klause odepsali jen podobně smýšlející modernisté jako Halík. Lidé, kteří používají rozum a seriózní argumenty s ním naopak souhlasí. Je ale asi pravda, že takových je dnes na Západě méně.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

24) Bůh Klase potrestal tím, že ho učinil směšným

--- Opět velmi zřetelný soud! Jakoby se Halík stavěl do role samotného Boha, nebo alespoň toho, kdo dokáže beze vší pochybnosti vykládat Boží vůli. Halíkův motiv tu opět jasně vystupuje na povrch: "Kdo je proti mně, toho strestá sám Bůh!"

25) S člověkem tak nízké duševní úrovně nemá cenu ztrácet čas

--- Vsadím se, že Klaus by ho v jakékoli diskuzi svými argumenty hravě převálcoval. Spíše to vnímám jako Halíkův strach z přímé konfrontace. Halík totiž žádné argumenty nemá, a tak se svým oponentům důsledně vyhýbá a zmůže se jen na osobní (nepodložené) urážky a nálepky.

26) Zeman (původním povoláním prognostik) byl poznamenán vlivem ruské KGB

--- Opět tvrzení bez důkazů. Halík se prostě koukne, a hned má ve všem jasno.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

27) ti, kdo tíhnou na Východ mi ani trochu nejsou blízcí

--- To by ale člověku nemělo bránit v tom s nimi věcně diskutovat. Pokud jsem si jistý drtivou převahou svých argumentů, pak se žádné diskuze nemusím bát. Racionální přístup vs. osobní averze. Co nám k tomu říká Gillet ve své knížce "Výchova karakteru"?

28) Klaus a Zeman byli kdysi chytří (což je vlastnost), ale Havel byl moudrý (což je ctnost)

--- Opět soud a opět bez důkazů. Havel je zde nekriticky povyšován do role mudrce a ti, co s tím nesouhlasí, jsou automaticky shazováni do role hlupáků (jimž je přiznána jistá míra inteligence pouze v minulosti).

Takže asi tak ...

Re: Tak tady je ten důkaz ...

No napsal jste toho hodně.

Ovšem Jan Palach byl z hluboce věřící evangelické rodiny a sám také věřil

Re: Tak tady je ten důkaz ...

Vypadl mi tu konec mého argumentu na Halíkovo bod č.4, takže doplňuji:

4) se smrtí Václava Havla skončila éra pravdy a začala éra lži a nenávisti

--- To je opět velmi povrchní konstatování. Řada lidí si myslí, že Havel toho svým nekompetentním přístupem a nekritickým obdivem Západu spíše více zkazil než vylepšil. Co třeba jeho legendární "humanitární bombardování Jugoslávie"? O tom Halík taktně mlčí, protože se mu to nehodí do jeho demagogického kontextu. Historie ani její postavy nejsou většinou tak černobílé.

Re: Tak tady je ten důkaz ...

Chlape, to je na samostatný článek. Tak nevím jestli má někdo z místních penzistů energii se tím prokousat. Jinak Halík je, podle mne, typický vědomostmi nabytý exhibionista a to je základní kámen veškeré jeho činnosti. Hlavně se dostat do dějepisu. A protože hodně mluví i píše, tak se často Halík staví proti Halíkovi. Možná ještě i snaha získat moc nad ovečkami.

Příklad "křesťanské lásky"

Chápu, že autor, jako hlavní organizátor Svatojánských slavností - Navalis, se cítí dotčen tím, že se o "jeho" akci mohl Tomáš Halík vyslovit kriticky. Svatojánské slovnosti sice nejsou zdaleka jen ty pražské Navalis, takže by klidně Tomáš Halík mohl mluvit i o těch dalších, ale předpokládejme, že měl na mysli Navalis (asi hlavně kvůli církevním představitelům v kočáře, což zase chápu já a mně podobní, protože je nám něco takového ve 21. století a v sekularizované Evropě dost odporné).

Kdyby se tedy autor ve svém článku zaměřil na to, jak Navalis posiluje autentickou křesťanskou víru, kolik nových konvertitů za posledních 20 let už tím bylo získáno a jak i jinak mění Navalis postavení katolické církve v naší společnosti, byl by to cenný příspěvek, který by korigoval zjednodušení jedné pasáže v jinak dlouhém rozhovoru s Tomášem Halíkem.

Pro úplnost tu pasáž odcituju v širším kontextu:

Re: Příklad "křesťanské lásky"

>>Naše společnost není ateistická, jak se stereotypně opakuje. To, co odumírá, je tradiční typ náboženství a církve, vázaný na mizející biosféru, tradiční venkov. Snaha udržovat tento typ lidové zbožnosti pořádáním pseudobarokních „svatojánských slavností“ a božítělových průvodů či „eucharistických kongresů“ je sebeklam. Tyto nápodoby minulosti dnes fungují jako konzumní folklor, který má s vírou málo společného.<<

Autor se odvolává na papeže Františka, který se lidové zbožnosti zastává. Zapomněl ale uvést,v jaké souvislosti o tom papež František mluví: má na mysli skutečně živou lidovou zbožnost Jižní Ameriky a Afriky. V Evropě, ať si to přejeme, nebo ne, lidová zbožnost valem ubývá. Příklady Španělska, Irska a v poslední době i Polska (které se zdálo ještě nedávno neotřesitelné) to jasně potvrzují.

Re: Příklad "křesťanské lásky"

Kdyby se tedy autor soustředil na poskytnutí pozitivních informací k Navalis, jistě bychom mu byli vděční. Podle rozsahu i obsahu článku to ale vypadá, že Halíkova zmínka o "svatojánských slavnostech" byla jen záminka k tomu, aby autor na něj mohl vylít kýbl své nenávisti. Vyjadřuje se k něčemu, k čemu mu naprosto chybí kompetence, když se snaží denuncovat Halíkovu filosofii a teologii.O ní zjevně nemá ani páru a jen přežvykuje typické fráze Halíkových nepřátel.

Možná by ho zajímalo, že počet těch, kteří nalezli díky působení Tomáše Halíka Boha i katolickou církev, je daleko největší v celé České republice. Jistě to není jen jeho zásluha, protože má kolem sebe další skvělé duchovní (Marek Orko Vácha, Petr Vacík apod.) a slouží v Praze vysokoškolákům.

To, že autorovi za tuto slátaninu ostatní tady tleskají, jen svědčí o tom, že jim Tomáš Halík "leží v žaludku". A to je na solidní debatu celkem málo ;-/

Příklad "křesťanské lásky"

Chápu, autor, jako hlavní organizátor Svatojánských slavností - Navalis, se cítí dotčen tím, že se o "jeho" akci mohl Tomáš Halík vyslovit kriticky. Svatojánské slovnosti sice nejsou zdaleka jen ty pražské Navalis, takže by klidně Tomáš Halík mohl mluvit i o těch dalších, ale předpokládejme, že měl na mysli Navalis (asi hlavně kvůli církevním představitelům v kočáře (což zase chápu já a mně podobní, protože je nám něco takového ve 21. století a v sekularizované Evropě dost odporné).

Kdyby se tedy autor ve svém článku zaměřil na to, jak Navalis posiluje autentickou křesťanskou víru, kolik nových konvertitů za posledních 20 let už tím bylo získáno a jak i jinak mění Navalis postavení katolické církve v naší společnosti, byl by to cenný příspěvek, který by korigoval zjednodušení jedné pasáže v jinak dlouhém rozhovoru s Tomášem Halíkem.

Pro úplnost tu pasáž odcituju v širším kontextu:

>>Naše společnost není ateistická, jak se stereotypně opakuje. To, co odumírá, je tradiční typ náboženství a církve, vázaný na mizející

Britska kralovna taky jezdi v kocare.

Na promocich ci u soudu se chodi v talarech. A spousta dalsich zvyku.

To vse je odporne?

Dobrý a potřebný článek.

Vážený pane Bergmane.

Nepatřím mezi lidi, s kterými katolíci přichází rádi do styku. Jsme nazývání esoterici, alternativci, new age-isti, apod. Všechny tyto nálepky svědčí ale o jednom; o snaze vidět řád věci vnitřní cestou. No a co se causy Halík týče, tak sám za sebe Vám, velevážený pane Bergmane, vzdávám tímto svůj velký hold. Vy máte totiž ke "Středu skutečnosti" (půjčil jsem si slova z titulu knihy Pavla Hoška: "Cesta do středu skutečnosti" - analýza tvorby C. S. Lewise; vydalo CDK) daleko blíž, než zahalený, zakroucený, labyrintem se rozlévající, tekutý Tomáš Halík.

Halík je velký problém; duchovní i společenský. Na vrchol pyramidy postavil relativismus, toleranci a svobodu. 1) Relativismus na poli duchovním bez jasné struktury cesty a bez jasné topografie odkud a kam se má evoluce duše ubírat (aby byla schopna sebekontroly, že nešlape v bažinách) je k ničemu. Na základě jasně vyložené topografie a struktury (jak různé duchovních cesty probíhají) si jedinec opravdu může vybrat cestu jeho na

Re: Dobrý a potřebný článek.

naturelu nejbližší. 2) Tolerance ano, ale opět s jasně stanoveným etickým rámcem, který vyvěrá z oné duchovní cesty (viz. bod 1). Tato tolerance je nenásilím a snášenlivostí k jiným (včetně jejich spirituálních, sexuálních, duševních aberací), ale s betonovým pilířem svého vlastního pevného bodu. Jinými slovy. Můj dům je pohostinstvím pro všechny potřebné, avšak domovní řád nesmí býti měněn. Ovšem Halík, v jednom šiku s multikulturalisty, by rád domovní řády měnil kde se jen dá (Rusko, Írán) s cílem zavedení globálního chaosu (proto taky ona Templtonova cena). 3) Opravdová svoboda je primárně vnitřním stavem ducha; svoboda v objektivním světě má (bohužel) vždy relativní povahu. Nejvyšší frekvence svobody (jakožto pojmu) je u Halíka propojována s politikou. Halík nikdy nedopustí implikování vnitřního (SPIRITUÁLNÍHO) stavu blažené svobody na vnější (profánní) svět. Proč asi? Zjistilo by se totiž, že "probuzení jedinci" by vnitřním viděním odhalili (Halík, tj. zahalenost) růst nesvobody na Zá

Re: Dobrý a potřebný článek.

Západě a naopak snahu autonomních států (např. Íránu, RF) svoji vlastní svobodu chránit.

Shrnuto. Upřímný věřící člověk (ať katolík, či nekatolík) musí dříve nebo později různé halíky odhalit. Lidé Vašeho typu, pane Bergmane, jsou solí této země. Děkuji Vám že jste.

S pozdravem Rossi. (rolav.zi@gmail.com)

Méně by znamenalo více

Napsal jste toho, pane Rossi, hodně. Bohužel dost zašmodrchaně.

Legrační je, že se vydáváte za new-agistu, což leckteří "pravověrní" katolíci používají jako odsudek pro Tomáše Halíka.

Myslím,že také zbytečně zevšeobecňujete: s lidmi, které popisujete jako "esoterici, alternativci, new age-isti" rozhodně nepřicházím do kontaktu nerad. To spíš mám problém s lidmi jako je pan Bergman, kteří jsou přesvědčeni o své jediné pravověrnosti a pro ostatní mají jen spoustu odsudků (jak předvedl na Tomáši Halíkovi).

Z toho, co píšete, je jasné, že jste Tomáši Halíkovi vůbec neporozuměl. I to se může stát.

Jestliže si vážíte Pavla Hoška, tak se jej přeptejte na Halíkovo křesťanství.

smutný

Pane Bergmane nezlobte se ale tohle je nechutný ! je jistý rozdíl mezi kritykou/argumenty a nenávistí ! Řekl bych že uplně nerozumíte tomu co Halík říká,to není nutně špatně ! Halík je světem uznávaný teolog (Templtonova cena se nedává pro nic a za nic ) a jeho způsob mluvení nemusí vyhovovat každému. A však všichni křestané věříme v jednoho Boha ! a jeho největší přikázaní je miluj svého bližního jako sám sebe" !!! a Vy tu na stránkách celkem seriozních novin vylepíte dopis plný urážek ! vět vytržených z kontextu ! porce nenávisti namířená proti knězi ! argumenty : 0,-" Víte co tímhle Vy sám děláte ze Svatojánských slavností" opulentní cirkus ve stylu Disneyland" protože to důležité musí být uvnitř !( uvnitř srdce) a to ve Vašem případě je nenávist vůči knězi který přivádí spoustu jiných lidí do náruče samotného Boha je mi to líto a myslím na vás ve svých motlitbách hezký den. JB

Re: smutný

Zatím co z Halíka nenávist přímo prýští, ze článku nenávist necítím, pouze fakta. Myslím, že jste zaujatý a že se mýlíte.

Tak uveďte ta fakta

Tvrdíte, že z "Halíka nenávist přímo prýští".

Z čeho tak usuzujete? Z té jedné pasáže, která panu Bergmanovi posloužila k tomu, aby na Tomáše Halíka nakydal svoje zvratky?

Z článku pana Bergmana "nenávist necítíte". Nejspíš proto, že ji máte sám.

Pokud tam jsou nějaká fakta, opravňující kritiku teologického a pastoračního působení Tomáše Halíka, tak je uveďte. Já tam žádný FAKTA nevidím.

Halík je teolog, který sešel s cesty pravdy

Nesouhlasím s autorem, že Halík není teolog. Je to teolog, který zabloudil v labyrintu světa, tím že opustil poslání křesťanského teologa a stal se hlasatelem nesnášenlivosti. Ale neměli bychom zapomínat, že v dobách svých pobytů v "rýnské poustevně" napsal vynikající teologické texty.

Ovšem zapojením se do politiky se nechal zaslepit lidmi, kteří nekritickým obdivem k jeho sobě otevřeli pandořinu skřínku jeho povahy. Halíka zcela pohltil ďábel v něm ukrytý a tím je neovladatelně zbytnělé ego a vrozený narcisismus, což z něho udělalo zcela jiného člověka. A tak se stal pro věřící osobností zcela neužitečnou, který šíří místo lásky Boží, lež a zlobu.

Nejsem katolička, ale...

Nejsem katolička, ale i tak shledávám v jednání a duchovního (i občana ČR) Tomáše Halíka určité procento zla, intolerance, nenávisti a nesnášenlivosti. Je to v něm, i když si to sám možná ani neuvědomuje. Ať se pak nediví, že ho někteří lidé připodobňují k fanatickému páteru Koniášovi z Jiráskova Temna. (Byly ale doby, kdy jsem i já s velkým zájmem - a jedním dechem, přečetla jeho knihu a podobnosti různých náboženství)...

Podepisuji každé slovo!

Kdyby feldkurát Halík měl tu moc, s chutí by posílal svoje odpůrce na hranici.

Halík je lidská zrůda.

převozníku pražký

Převozníku pražský. Díky za článek , když jsem četl ten text patera Halíka, i já jsem se podivoval nad tím proč námi tak opovrhuje ,( každý holt nemůže být konvertita a akademik) . Ale přejme mu to. Vltavu u nás nemáme , jen takový malý potok a tak Svatojánské slavnosti neslavíme, ale Na svátek Božího Těla rádi chodíme a taková charismatická konference nebo pouť proč ne . Ještě jednou díky za článek a o důvod víc proč vyrazit do Práglu na slavnost, páteru Halíkovi na truc.

Kdo jsou ti přijímaní "šarlatáni"?!

Nevíte někdo, koho asi má autor článku na mysli těmi "šarlatány", když v něm o Tomáši Halíkovi píše: "Přijímá sice šarlatány, ale své křesťanské spolubratry v sousedství ignoruje." ?!