Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 1
  • Poslední: 13.1. 2019 2:25
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Shazovat peníze z vrtulníku není nápad žádného akademika

P. Macháček zcela popletl co Friedman napsal. Konkrétně:

"Let us suppose now that one day a helicopter flies over this community and drops an additional $1,000 in bills from the sky, which is, of course, hastily collected by members of the community. Let us suppose further that everyone is convinced that this is a unique event which will never be repeated."

Tato teze je vyslovena v textu (https://web.archive.org/web/20160326035650/https://www.mpls.frb.org/~/media/files/pubs/books/models/pcc169.pdf?la=en), ve kterém Friedman použil "helicopter money" jako příměr, nadsázku, aby vysvětli absurditu monetární politicky uplatňované centrální bankou. Nikoliv tedy jako koncept monetární politiky, jak se p. Macháček snaží demonstrovat. S tím, že by tato nadsázka mohla být použita jako konkrétní monetární politika přišli až další ekonomičtí šílenci.