Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 70
  • Poslední: 13.1. 2019 20:10
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Jak říká Soukup ve svých zprávách

"No nic, pojďme raději k další zprávě."

Ale přece jen pár slov k tomuto článku:

Zkusil jsem se začíst. U úvodu pod titulkem jsem ocenil Halíkovu schopnost zajistit si co nejúčinnější vliv na zdejší mladou populaci, která v daném věku ještě nemusí být definitivně rozhodnuta, jestli a čemu vlastně věří. Ze mě se např. definitivně ateista stal až po sametové revoluci, když jsem dokončoval studium na VŠ.

Další odstavec .. tam bych rozhodně nemluvil o "štěstí", když se člověk nechá vtáhnout nějakou sektou uctívačů něčeho. Ale je fakt, že některé sekty mají obdivuhodně činorodé a úspěšné verbíře. Vidím ve svém okolí.

V dalším odstavci jsem si už už začal opravovat o Halíkovi mínění. Prý "Snad jsme si uvědomili, že hlavní zárukou nesamozřejmostí, z nichž se dosud můžeme těšit, jako je bezpečnost, prosperita, demokracie a právní řád, ...".

Ovšem pak jsem se vrátil se "spadenou bradou" zpět do reality. Místo očekávaného nejvýznamnějšího představitele

nebezpečí v Evropě, kvůli kterému bují náklady

Re: Jak říká Soukup ve svých zprávách

... na bezpečnost (ale i sociální a zdravotnickou péči) ukázal Halík v podstatě na mne.

Takže na několik dalších desítek let si dám od halíkovin zase pokoj, protože na čtení bludů opravdu nemám čas.

Koniášové v redakci

konstatuji, že byl redakcí odstraněn můj předposlední krátký píspěvek o tom, zda je článek skvělým přínosem. Byl odstraněn přesto, že neobsahoval urážku, vulgarismus, rasismus, ani neplacenou reklamu, ba neobsahoval ani nic proti pojmu Boha stvořitele. Spíše naopak. Jen ťal do živého a novodobým Koniášům zřejmě přetekla trpělivost.

Re: Koniášové v redakci

Neberte si to tak a zkuste znova. Také se mně občas ztratí i nevinný příspěvek.

Nejsem mladý člověk,

a daleko více než po intelektuálně poctivé víře toužím po tom, aby lidé typu Halík zcela zmizeli z veřejného prostoru. Nejlépe i se svojí vírou .. Je neuvěřitelné, že sotva jsme se horko těžko vypořádali s komunismem, tak se objeví jejich jěště zarputilejší tzv. "liberálně demokratičtí" následovníci, mezi něž Halík beze sporu patří.

Re: Nejsem mladý člověk,

Jestliže nejste mladý člověk, jak hrdě hlásáte, a patrně ani vzdělaný člověk toužící po intelektuálně poctivé víře, proč vás článek tak rozčílil? Není o vás, netýká se vás, týká se mladých vzdělaných intelektuálů toužících po poctivé hluboké spiritualitě.

Obávám se, že bylo i nad vaše možnosti a chápání si článek vůbec přečíst, natož mu porozumět, nebo o něm přemýšlet. Stane se. Obávám sem že reagujete pouze na jméno Halík, podobně jako býk na červený hadr.

Pokud jste však článek přečetl, a porozuměl mu, ačkoli nejste mladý ani vzdělaný, třeba se vám podaří vysvětlit regulérními argumenty, která z Halíkových myšlenek v článku vás tak rozpálila doběla. Pokud ne, poněkud nerozumím vašemu příspěvku. Opravdu jste nám jen potřeboval sdělit, že nejste mladý a vzdělaný?

Re: Nejsem mladý člověk,

Milá dámo, patrně jste četla nějaký jiný Halíkův článek než o kterém se snažíte diskutovat. Já četl obvyklý Halíkův výplod plný jedovatých plivanců a sebepochvalných vzpomínek,tedy opravdu nic o mladých vzdělaných intelektuálech. Navíc ještě toužících po poctivé , hluboké spiritualitě. ( Musím konstatovat že tato poslední věta se Vám opravdu povedla. Je stějně demagogicky povedená jako spousta jiných větiček z učebnic marxismu-leninismu, v nichž se dle mého názoru dozajista také velmi dobře vyznáte. ) Pokud se týče mých možností a schopností chápat psaný text a porozumnět mu, ano. Máte pravdu. Halíkovým textům opravdu nerozumím a nejsem schopen je pochopit. Přiznám se dokonce i k tomu, že opravdu reaguji na jméno Halík možná hůře než ten býk na červený hadr. A to i přesto že jsem se snažil Halíkův výplod přečíst velmi pozorně a snažil jsem se nalézt aspoň jednu jedinou myšlenku , která by stála za zamyšlení. A ne, jako obvykle tam nebyla. Příkop mezi demokracií a tzv. "liberální demokracií

Re: Nejsem mladý člověk,

Mám pocit že fanaticky nekriticky na to, co napsal Halík, reagujete spíš vy. "Velcí papežové naší doby Jan Pavel II. a Benedikt XVI., které jsem oba dobře z osobních rozhovorů znal" a "já jsem pro svůj styk s Václavem Havlem" to opravdu nezní jinak než sebechvála, či nefér trik, jak dodat sobě věrohodnosti, což tu na diskusi lidé zmiňují.

V článku také Halík napsal. "V tomto dočasně zbrzděném procesu dnes pokračuje papež František:. a potom jak Benedikt prý Františka podporuje (jakožto papež který abdikoval je snad v pořádku že mu nemydlí schody, to ale neznamená, že skutečně souhlasí). Halík si protiřečí. Předchozí papežové prý důstojně zakončili etapu, tedy dobře a pak nebylo nutné mnoho měnit, nebo prostě dělali málo a pak to musí František napravit. Kdo tedy ten proces brzdil?

Jinak někteří mladí skutečně touží po spiritualitě. Tu ale najdete především v modlitbě, ne v plivání na ostatní. Co se týká populismu, tam už Halík šlape zcela vedle. Jako filozof musí vědět, že každá akce má i svou reaci. Současný trend tzv. po

Re: Nejsem mladý člověk,

Současný trend tzv. populistických politiků je jednoznačně dán poptávkou. A to poptávkou velké části občanů, která už má plné zuby levičáckých, často i lživých ideologií a extrémů, které jsou levicovými politiky a neziskovkamy násilím protlačovány do našich společností. Jsou to ideologie jako "gendrismus", feminismus, "homosexualismus", nekritický multikulturlismus. Jako Křesťan by měl tím spíš chápat, že lidstvu se špatným extrémům logicky brání. Možná někdy nešťastně a jinými extrémy, ale přesto jde o harmonizační proces. Ale, zdravá obrana proti některým modernistickým ideologiím je jistě žádoucí. Je jasné že kromě Rakouských lidovců ji "nepopulistické" strany nenabízí a právě církev především v Západní Evropě v obraně před protikřesťanským ideologiím selhává. A protože ji "nepopulističtí" politici nenabízí, přichází ti populističtí.

Díky, pane Halíku

Velice si Prof. Halíka vážím jako kněze i jako učitele a spisovatele. Jeho pohled na svět nedělá protiklad mezi vírou a vědou, sbližuje věřící různých náboženství i věřící uvnitř křesťanských denominací, aniž by slevoval a dělal kompromisy, jen vyvrací bludy a nánosy lidské hlouposti a mocichtivosti, parazitující od středověku na vztahu člověk - Bůh.

Re: Díky, pane Halíku

Protiklad mezi vědou a vírou, to už snad hledají jen marxisté a pár náboženských fanatiků. Takoví snad už v ČR ani nežijí.

Jinak, právě, že pan Halík dělá kompromisy. Dvěma pánům (světu a Bohu) se sloužit nedá. Ježíš byl kontroverzní, dostával se do rozporu se světem, protože ten byl vzdálen od Boha. Stejně tak se dnešní svět vzdaluje od Boha, lidé nejsou věřící a jednají podle toho světsky. Proto kněz který se snaží přizpůsobit světu a pochvaluje si jak se upadající kultuře církev blíží, nemůže být důvěryhodný. Tím spíš kněz, který si užívá jak je v západním i našem tisku vyhledávaný a chválený odborník (tam už ta pýcha ovládá).

Halík se projevuje jako schizofrenik

Už to, že na jedné straně uznává konzervativní papeže Jana Pavla II. a Benedikta XVI a na druhé straně se rozplývá nad jejich protipólem papežem Františkem, ukazuje na podivný způsob uvažování. Halíkovi jsou všechny, i absurdní argumenty dobré, když je chce použít při kritice teologů, kteří si přejí v katolické církvi proběhnout další kolo renezance, ale ne zběsilé novátorství, jaké provádí František a hlavně nechtějí víru spojovat s politikou, jak to dělá právě Halík.

Halík je špičkový teolog a když hovoří jako teolog, je skvělý, ale jakmile zabrousí do politiky, čiší z něj frustrace, že v politice neuspěl a jeho názory jsou menšinové.

Vrcholem bylo jeho prohlášení, že počítá, že ho někdo zabije, neb prý ho velká část Čechů nenávidí. Že jej nenávidí, je sice pravda, ale taky je pravdou, že nikomu z těch, kdo ho nenávidí nestojí za to, aby ho zabil.. Na to, aby někoho vyprovokoval k takovému činu, má malý vliv na dění ve společnosti.

Re: Halík se projevuje jako schizofrenik

Schizofrenii v tom nehledejte. Spíš si pečlivěji přečtěte jakým způsobem srovnává předchozí dva papeže s tím současným. Víte, dějiny se odehrávají v čase a není v nich nic zakonzervováno. Tak, jako měl ve své době nezastupitelný přínos Jan Pavel II nebo Benedikt XIV., tak ho má v dnešní době papež František. Problém by byl, pokud by konzervativní myšlenky přetrvávaly do dob, kdy se svět i církev proměnily. Ostatně právě o tom píše. Co je dobré a aktuální v té které době, postupem času ztrácí na významu a funkčnosti. Jeho kritika konzervativismu spočívá právě v tom, že ač se doba změnila, někteří touží po tom konzervativismus uchovat nebo dokonce vzkřísit. V době které již náleží něco zcela jiného.

Re: Halík se projevuje jako schizofrenik

Především evidentně trpí mesiášským komplexem. Je tím zřejmě už natolik pohlcen, že si myslí, že jeho činnost je natolik společensky významná, že se cítí být od oponentů ohrožen na životě, aby byl umlčen. :o) Tak to už je případ pro psychiatra. Nebyl by ani první a ani poslední jedinec, kterému by se rozpadla osobnost z důvodu neschopnosti sžít se s realitou!

Neschopnost žít s realitou

Tuhle "diagnózu" jste docela dobře teď prokázal sám na sobě. SVOU PŘEDSTAVU, NIKOLI reálnou osobu.

Pokud byste OPRAVDU něco věděl o Tomáši Halíkovi, tak nebudete tvrdit takovéhle pitomosti ;-/

Re: Halík se projevuje jako schizofrenik

Nejedná se ani tak o nenávist, jako spíše o lítost. Jeho život prožitý v běsech je nezáviděníhodný. Je to spíš memento, jak neskončit.

Pokud se někdo schizofrenicky projevuje, není to TH

"...na jedné straně uznává konzervativní papeže Jana Pavla II. a Benedikta XVI a na druhé straně se rozplývá nad jejich protipólem papežem Františkem,"

To je právě naprostá hloupost. Jan Pavel II. ani Benedikt XVI. nejsou žádnými "protipóly" papeže Františka. Přečtěte si poslední rozhovor s Benediktem XVI., abyste pochopil, co si myslí o papeži Františkovi. Pokládá ho za přesně toho člověka, kterého dnes katolická církev potřebuje. Ostatně to ukazuje i velmi blízký přátelský vztah mezi ním a Františkem. A z Jana Pavla II. papež františek cituje velmi často. Kdybyste skutečně rozuměl úloze katolické církve v dnešním světě, tak byste pochopil, že je tu docela dobrá kontinuita mezi těmi všemi muži, kteří stanuli v papežské službě,

"Vrcholem bylo jeho prohlášení, že počítá, že ho někdo zabije, neb prý ho velká část Čechů nenávidí."

Právě TAKHLE to Tomáš Halík neřekl. Byl dotazován jestli se bojí o život - a na to reagoval tím, že musí být připravený i na to, že by o něj někdo usiloval. "Být připraven&quo

Re: Pokud se někdo schizofrenicky projevuje, není to TH

já myslím, že by nezasloužil toho, aby byl někým zabit. Měl by jen poznat, jakému moru a jakými prostředky sloužil. Ačkoliv i kati z Osvětimi se dožili vysokého věku v plné spokojenosti. Budiž jim to přáno, pojede se dál.

lživé kázání

takové kázání může číst jen předem zfanatizovaný člověk. Žádná víra nemůže být poctivá, pokud je založena na fyzikálních absurditách a na povinnosti věřit jim pod hrozbou věčného trestu mučením. Fyzikální absurditou je dogma o stvoření hmotného světa z ničeho, o existenci nehmotných duchů v gravitačním prostředí pohybujících se všech hmot,

nehmotné duše, která by měla řídit hmotné tělo, o řízení všeho dění v přírodě nehmotným bohem, o absurditách zjevování se duchů v hmotných oděvech. Samotný název kázání je lživý, protože jen málokdo z mladých lidí může toužit po takové nepoctivé dogmatické víře v absurdity, což dokazují i statistiky.

Poctivá by byla jen víra v boha jako hmotnou energii, bez nánosu jakéhokoliv duchovna a neviditelného nehmotného světa, alespoň přesně podle Genesis, se stvořením světa výhradně jen hmotného, bez duší a andělů, bez posmrtného života. Taková víra by však nebyla pro církev lukrativní a ani by nemohla ovládat lidí, jako bezmyšlenkovité a hloupé ovce.

Re: lživé kázání

Víra v imaginárno je pouze psychologická berlička pro jedince, kteří mají problémy sami se sebou a tím i s vnímáním a pochopením reality. Církve, stejně tak jako politické strany, tohoto efektu pouze více, či méně využívají. Zářným příkladem je Islám, který věřící dokonce více či méně udržuje v permanentní schizofrenii. Halík též dokáže celkem efektivně ve svých náchylných posluchačích vyvolávat nejrůznější běsy!

Re: lživé kázání

že by bylo na světě přes 5 miliard takto potrefených lidí, kteří by měli problémy s vnímáním reality? Spíše se dá věřit tomu, že působením víry a církví je nemálo slepě oddaných věřících schopno i vraždit a vidět se co nejdřív v ráji. Výraz o imaginárnu je příkladem ohlupování lidí vědeckými výrazy, v tomto případě z matematické analýzy. Věrouka není o ničem imaginárním, za pouhé imaginární nebe, nebo peklo by se vysmála církvím i nejprimitivnější babka v kostele. Ta věří, že Ježíš byl skutečný a nikoliv jen imaginární posavou z algebraické rovnice, nebo z pohádky, a románu, rovněž. tak, jako i jeho kříž. I když je ten symbolem spíše nejhrubšího násilí, horším, než milostivější provaz. Apropos, podle výzkumů měl mít ten křesťanský symbol zla historicky tvar písmene ležatého "X", nikoliv stojícího "T". Tomu jste se v teologii neučili?

Re: lživé kázání

Myslíte, že fundamentální muslim nevěří v imaginárno? Muslimů je již 2,8 miliardy! Už jen víra, že je nadřazený nad bezvěrci nebo jinověrci je imaginárno, stejně tak vůle boží, či Alláha, nebo tisíce jiných imaginárních božstev a jejich údajné vůle, nebo poselství. Toto vše jsou imaginace mnohdy do slova a do písmene natlučené do hlav ideálně nezatížených realitou. Proto jsou také pro islám bezvěrci nebezpečnější než jinověrci, notabene odpadlíci od víry. Ti totiž na rozdíl od věřících používají vlastní mozek k myšlení, což je nebezpečné prakticky pro každou víru v imaginárno, zejména však pro instituce víru reprezentující. Je to obdoba i nově se tvořící víry v gender, kde jsou nositelé víry neziskové organizace. Jedná se totiž o čistě mentální metabolit, kterému nezbývá než přesvědčit masy, aby v něj věřili, takový masový brainwashing.

Re: lživé kázání

pokud již mám myslet,, pak bych hledal v popsaných projevech člověka raději reálné příčiny a faktory, než neexistující imaginárno. Fanaticky nepříčetně v dobrém nebo zlém smyslu se někdy chová i živočich jiného druhu, než hominidi, dokonce i ptáci. Dokáží obětovat život, nebo sadisticky se mstít a po léta si chovat nenávist.. K tomu nepotřebují Alláha ani imaginárno. Fyzik Weinberg to řeší úvahou, že k tomu, aby dobří lidé páchali zlo, potřebují jen náboženství..

Re: lživé kázání

Ale o reálné příčině viry v imaginárno jsem psal již výše, že se jedná o psychologickou berličku jedinců více, či méně neschopných sžít se s realitou, kterou si částečně nahrazují vírou. Prostě tito jedinci nejsou schopní přijmout běh světa se všemi klady a zápory a v jedincích jako je Halík a vděční konzumenti jeho víry, to pak vyvolává noční běsy, traumata, nenávist, když se svět netočí dle jejich představ a nakonec i mesiášský komplex s představou možného ohrožení vlastní osoby. Schází se tak alespoň v bublině, kde se vzájemně ve své víře podporují. Jenže jejich problém opět nastává po opuštění bubliny a konfrontaci s reálnem. Stejně jako prchající muslimové se de facto snaží utéct před vlastní vírou, jenže zbavení možnosti kritického myšlení jim není umožněno si to beztrestně uvědomit. Jednak jim hrozí fyzická likvidace od svých souvěrců a druhak se bojí relity, která vždy nekonvenuje s jejich dosavadními představami o světě, životě i smrti.

Re: lživé kázání

snad by byl pro takový druh postižených blouznivců vhodný psychoterapeut, ačkoliv chorobná závislost na nějak získané víře je až nevyléčitelná. Možná, že by pomohl nějaký otřesný zážitek, aby přestali blouznit o bublinách a imaginacích, případně víc se věnovat sportu až do extrému.

Re: lživé kázání

Vaše reakce nasvědčuje, že máte zřejmě též problém a to buď s chápáním psaného textu, nebo hůře s chápáním reality?

Re: lživé kázání

něco takového nemůže u sebe nikdo zcela vyloučit

Re: lživé kázání

https://globe24.cz/svet/65450-moje-rodina-me-zabije-tvrdi-divka-ktera-se-zrekla-islamu-zabarikadovala-se-v-hotelu-v-thajsku

Re: lživé kázání

Teď jste mě rozesmál: ".Církve, stejně tak jako politické strany, tohoto efektu pouze více, či méně využívají. Zářným příkladem je Islám, " :D Co má islám společného s církvemi? A konkrétně kterými? Jsou jich totiž desítky.

Re: lživé kázání

Máte opravdu prazvláštní náboženství. Které to je? Ani při svém studiu religionistiky jsem na žádné podobné nenarazila. Ale pokud je to vaše představa některého ze současných náboženství, natož křesťanství, měl byste si o něm něco přečíst. Ti vaši zvláštní "duchové" a jejich zjevování, natož nějaké hrozby věčných trestů mučením, to bude spíš popis nějakého kultu některého kmene amazonských pralesů, ne? Křesťanství nic takového neučí, ani neobsahuje.

Jinak k vaší poznámce o stvoření světa "z ničeho", to má být asi spíše námitka proti moderní vědě, ne? Proti současným kosmologickým teoriím, ne? Teorie velkého třesku, tedy teorie která popisuje vznik vesmíru jako ohromnou explozi, z níž povstal časoprostor, ve kterém žijeme, tedy explozi při níž z ničeho, právě oním výbuchem hmota začala vznikat a se formovat, ovšem dosud překonána nebyla, třebaže se nadále jedná o pouhou hypotézu. Chápu, že ani věda sama o sobě není univerzální cesta k absolutnímu poznání, přesto byste jí mohl trochu v