Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 7
  • Poslední: 2.2. 2019 14:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Pane autore

děkuji za upřímnou snahu o myšlení, hledání a nenaskakování do rozjetého vlaku.

Re: Pane autore

Děkuji za laskavá slova.

Hodnoty bez kořenů neobstojí

Je velmi dobře, když se kdokoliv začíná ptát tak, jako autor článku.

Tomáš G. Masaryk je dnes možná ještě inspirativnější, než v době 1.republiky, kdy ho sice většina uctívala, ale málokdo ho poslouchal, natož, aby četl, co napsal, a přemýšlel o tom.

Takže pro start pokládám za podstatné si dát před oči a vzít vážně SKUTEČNÁ východiska Masarykova pojetí demokracie:

• Nejhlubší argument pro demokracii – víra v člověka, v jeho hodnotu, v jeho duchovost a v nesmrtelnou duši. Eticky je demokracie zdůvodněna jako politické uskutečňování lásky k bližnímu.

• Demokracie pravá, založená na lásce a úctě k bližnímu a bližním všem, je uskutečňováním božího řádu na zemi.

• Demokracie není jen formou státní, není jen tím, co je napsané v ústavách; demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost, v lidství. Řekl jsem jednou, že demokracie je diskuse. Ale diskuse právě je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšl

Re: Hodnoty bez kořenů neobstojí

přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností – slovo „parlament“ má krásný smysl, jen je učinit tělem.

Hodnoty bez zakotvení v TRANSCENDENCI jsou jako květiny odervané od kořenů. Mají-li být skutečně lidmi chápány jako nutné cíle jejich snažení, musí je pokládat za minimálně stejně "pevné", jako principy přírody nebo logiky. Jako dar ze sfér, které zásadně překračují naše lidské výmysly.

Jinak s nimi zacházejí stejně, jako s lidským právem: snaží se ho všude možné obcházet.

Re: Hodnoty bez kořenů neobstojí

Dobrý den, děkuji za reakci. Naprosto souhlasím. Ten Masarykův citát je jeden z mých nejoblíbenějších. Také rezonuji s ideou ukotvování hodnot v jakémsi nedotknutelnu. V poslední době si ale lámu hlavu s tím, jak na to téma navázat a jak se o tom vůbec vyjadřovat. V sekulární společnosti je slovo transcendence často stotožňováno s pověrčivostí, což není bez důvodu, ale zároveň se tím něco zásadního ztrácí.

Cynismus a výsměch...

Máte pravdu. A u nás, starších, kteří leccos pamatujeme a posuzujeme záležitosti s nadhledem, to posměváčství, cynismus a vyzvedávání ošklivosti nad krásou (v politice, v umění - a nejen tam),

vyvolává pocit trpkosti, znechucení a smutku. Už se zase uchylujeme do svých mikrosvětů a rezignujeme na společenskou aktivitu - ve všech směrech), protože za poukazování na tyto jevy které paralyzují naši společnost, sklízíme jen opovržení, výsměch a urážky. Díky za článek.

Re: Cynismus a výsměch...

Děkuji za reakci. To posměvačství a jízlivost mi u mé generace ohromně vadí a naprosto Vás chápu. Doufám však, že se to postupem času obrací.