Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 2
  • Poslední: 7.11.2018 11:35
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Trochu mně uniká smysl této historické reminiscence,

třeba v tom, že 1. republika nebyla ideální. Proboha, který, trochu vzdělaný člověk si myslí, že nově vzniklý stát, a dokonce za oněch podmínek, může být bez problémů. Nebo že lidé podléhali jakési euforii. Proč by nepodléhali, když skončila válka, když končila válečná ekonomika, když se vraceli veteráni z války (včetně invalidů a těch v rakvích) a když se naplnily tužby národa o obnovení české státnosti. Že realita pak byla poněkud jiná, nemění nic na tom, že se řada věcí dařila plnit a také se podařila. Je to ovšem potřeba brát v kontextu doby.

Nikoho se neptali

Několik politiků v Praze se nikoho neptalo a vyhlásilo nový stát, obyvatelstvu nezbývalo než se podřídit. Doplatili na to kraje sousedící s Rakouskem, kde zásluhou celnic krachovali firmy napojené na alpské země a ztratili práci lidé dojíždějící na práci do rakouských měst a dolů. Na tyto oblasti republika kašlala, byly jí dobré jen při volbách.