Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 6
  • Poslední: 6.11.2018 20:22
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
ach jo

Z titulku jsem usoudil, že vznik ČSR měl vliv zvýšenou rozvodovost ve svět. Vždyť nejen u nás se tenhle nešvar v té době začal šířit.

Bylo to tak

Mimo některých legračních statistických čísel šel podle autorky život stejně jako v obraze, který jsem si mnohaletým prohlížením matrik vytvořil. Jistě jsou rozdíly v časových obdobích, regionech, obcích. V mojí obci došlo k prvnímu oficiálnímu rozvodu v roce 1980.

Politická demografka

Škoda. Pokud by mělo jít o skutečně věděcké pojednání problému vývoje rozvodovosti, pak by nebylo od věcí uvést, z jakých zdrojů paní Velková čerpala a jakou část populace její úvahy zahrnují. Článek tak bohužel zůstává na standardní úrovni "nápadů politických demografů". Těch, politických demografů, které tak "rádi" vidíme v publicistických pořadech ČT. Nikde také není uvedeno jak dalece reprezentativní je průzkum demografických údajů ze kterých Velková činí své závěry. Pokud chtěla čtenáře seznámit s životem tehdejší "high society", pak by bylo poctivé tuto skutečnost vyjevit. Ale v žádném, opakuji v žádném případě, nelze tyto úvahy generalizovat na celou společnost. Proto také úvod "Politická demografka" ...

Re: Politická demografka = blábol

Přesně - jsou to pohádky ovčí babičky - každý, kdo se zabývá genealogií, což jsou dnes tisíce lidí - vidí, že paní "demografka" nemluví pravdu. Např. - dívky se vdávaly mladé, často velice mladé, pod 20 lety. Řada svateb byla "vynucených", děti se rodily do pár měsíců po svatbě, počet dětí byl nuceně vysoký, také byla velmi vysoká dětská úmrtnost. Změna nastala po průmyslové revoluci - nástupu tovární výroby. Vícegenerační rodiny byly v převaze. To vše lze snadno z matrik vyčíst - od roku 1859 i ze sčítání lidu. Po roce 1918 nasává úprk z církve (v Čechách), tedy i odklon od církevních dogmat, např. zákazu bránění početí.

Takže článek je spíše do Blesku - ale pro ten je to moc dlouhé, ale informačně hooodně krátké.

Re: Politická demografka = blábol

souhlas

Re: Politická demografka

nesmysl- je jedno, jestli je demografka nebo politická demografka- koneckonců si název svého oboru nevymyslela. Je to rozhovor, ne vědecká práce. Tipuji, že vychází ze seriosních zdrojů a není to žádná generalizace. zato vy vycházíte jen ze svého subjektivního DOJMU a omezené zkušenosti.